Data publikacji:

PlayStation Plus vs Games with Gold - luty 2017

Kto wygrał w tym miesiącu?

Rozpiski udostępnione przez Microsoft i Sony zazwyczaj wywołują w mediach społecznościowych drobne sprzeczki pomiędzy graczami, którzy bronią swoich ulubionych wydawców. Czasami bywa jednak tak, że ujawnione gry są na tyle słabe, że nawet najwierniejsi fani nie są w stanie powstrzymać się od wyrażenia niezadowolenia. Sprawdźmy, jak sytuacja wygląda w tym miesiącu!

Ubiegły miesiąc był dla subskrybentów Games with Gold niezbyt interesujący. Co prawda otrzymaliśmy Rayman Origins, ale to właściwie jedyna gra, o jakiej warto byłoby cokolwiek pisać. W tym miesiącu Microsoft postanowił się zrehabilitować, dzięki czemu otrzymaliśmy świetny rzut, pełen naprawdę grywalnych tytułów. Pierwszy z nich to Lovers in a Dangerous Spactime, będący dwuwymiarowym indykiem łączącym w sobie elementy zręcznościówek i gier logicznych. Zadaniem gracza (lub graczy) jest obrona stacji kosmicznej atakowanej licznymi falami wrogów. Drugim tytułem dostępny w lutym na konsoli Xbox One będzie Project CARS. Może nie mamy do czynienia z najlepszymi wyścigami ostatnich lat, ale dzieło studia Slightly Mad potrafi dawać sporo frajdy. Jeśli nie macie akurat pod ręką najnowszej Forzy, śmiało możecie sięgnąć po tę produkcję.

W przypadku Xboksa 360 (oba tytuły działają również na XONE dzięki wstecznej kompatybilności) także nie możemy mówić o rozczarowaniu. Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck's Revenge to kolejna rewelacyjna przygodówka LucarsArts, pierwotnie debiutująca w 1991 roku. Odświeżona wersja pod względem rozgrywki i fabuły wygląda identycznie, ale za to oferuję śliczną, ręcznie rysowaną oprawę wizualną. Star Wars: The Force Unleashed to z kolei jedna z ciekawszych gier akcji osadzonych w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Produkcja miewała swoje gorsze strony, ale w ogólnym rozrachunku, większość graczy wspomina ją z dużym sentymentem. Moce głównego bohatera pozwoliły poczuć się jak prawdziwy Jedi, który znajdzie rozwiązanie z każdej opresji.

Gry dostępne w lutowym Games with Gold

Lovers in a Dangerous Spacetime (XONE) - 205

Ocena na Metacritic: 82/100

Project CARS (XONE) - 2015

Ocena na Metacritic: 81/100

Monkey Island 2: Special Edition (X360 i XONE) - 2010

Ocena na Metacritic: 85/100

Star Wars: The Force Unleashed (X360 i XONE) - 2008

Ocena na Metacritic: 73/100

W ubiegłym miesiącu Sony miło zaskoczyło swoich użytkowników. Oba tytuły udostępnione na PlayStation 4 to gry z wyższej półki, docenione zarówno przez dziennikarzy, jak i graczy. W tym miesiącu Japończycy zdecydowanie odpuścili, aczkolwiek jeden tytuł może zachęcić ludzi do przedłużenia subskrypcji. Mowa o trzeciej odsłonie LittleBigPlanet, czyli jednym ze sztandarowych tytułów na konsole PlayStation. "Trójka" nie była już tak dobra jak poprzedniczki, ale i tak to kawał solidnej zabawy dla całej rodziny. O Not a Hero można natomiast powiedzieć, że to kolejny klasyczny indyk z pixel artową oprawą graficzną. W grze strujemy drużyną zabijaków, którzy w brutalny sposób rozprawiają się ze swoimi oponentami. Rozgrywka jest przyzwoita i dynamiczna, dzięki czemu fani krwawych strzelanek powinni być zadowoleni.

W tym momencie zaczyna być coraz gorzej. Starwhal to niezależna produkcja opowiadająca o walce waleni. Gra wygląda jak najtańsze dzieła z Androida, ale może komuś przypadnie do gustu. Lepiej zapowiada się Anna, czyli trójwymiarowa gra przygodowa polegająca na eksplorowaniu oraz rozwiązywaniu zagadek logicznych. Tytuł otrzymał od recenzentów w miarę dobre oceny, więc drzemie w nim jakaś nadzieja. Tej zdecydowanie brakuje grze TorqueL, minimalistycznej platformówce 2D. Rozumiem, że gra dawać ludziom radość, ale zdecydowanie nie jest to tytuł, który chce się widzieć w PlayStation Plus. Ninja Senki DX to kolejny przykład, że Sony powinno całkowicie odpuścić promowanie PS Vita. Niestety, świat idzie do przodu, a w takie gry albo gramy na smartfonach albo kupujemy za złotówkę na Steamie.

Gry dostępne w lutowym PlayStation Plus

LittleBigPlanet 3 (PS4) - 2014

Ocena na Metacritic: 79/100

Not a Hero (PS4) - 2016

Ocena na Metacritic: 74/100

Starwhal (PS3, PS4) - 2015

Ocena na Metacritic: 78/100

Anna: Extended Edition (PS3) - 2013

Ocena na Metacritic: 75/100 (ocena wersji na PC)

Ninja Senki DX (PS Vita, PS4) - 2016

Ocena na Metacritic: 64/100

TorqueL (PS Vita, PS4) - 2015

Ocena na Metacritic: 60/100

WERDYKT

Luty 2017 to zdecydowanie dobry miesiąc dla posiadaczy abonamentu Games with Gold, dlatego tym razem bez żadnych obiekcji mogę stwierdzić, że Microsoft zasłużył na wygraną. Sony musi przemyśleć sporo rzeczy jeśli chce powrócić do lat świetności. Dobrym rozwiązaniem byłoby zrezygnowanie z gier na PlayStation Vity, w zamian zwiększając środki na PS4 i PS3. W przeciwnym razie kolejne miesiące mogą być równie słabe jak bieżący. Różnica pomiędzy ocenami na Metacritic jest znacząca, więc nie będę już przedłużał, tylko oznaczę GwG złotym pucharkiem.

Sprawdźcie, jak wyglądała sytuacja w ubiegłych miesiącach:

2017: STYCZEŃ

2016: GRUDZIEŃLISTOPADPAŹDZIERNIKWRZESIEŃSIERPIEŃ.

Autor: Łukasz Morawski