Data publikacji:

Kontroler PlayStation Access. Jak działa i czy warto kupić?

Twórcy gier coraz bardziej dbają o to, aby ich produkcje były jak najbardziej inkluzywne i nie wykluczały żadnych grup odbiorców. Dlatego też we wszystkich nowych produkcjach wydawanych przez Sony Interactive Entertainment implementowane są liczne ułatwienia dostępu dla osób z niepełnosprawnościami. Twórcy PS5 nie ograniczyli się jednak tylko do tego – już niedługo do sprzedaży trafi specjalny kontroler PlayStation Access, który sprawi, że osoby z różnymi dysfunkcjami będą mogły grać, w co tylko zapragną.
playstation access kontroler

Czym jest PlayStation Access i dla kogo?

PlayStation Access to nowe akcesorium w ofercie Sony, które powstało z myślą o zaspokojeniu potrzeb różnych graczy. Jest to modularny kontroler umożliwiający swobodnie modyfikowanie jego elementów oraz funkcji. Urządzenie powstało przede wszystkim z myślą o osobach z niepełnosprawnościami (przedstawiciele różnych grup pomagały podczas prac nad nim), aby umożliwić im jak najwygodniejsze granie na konsoli.
Zestaw Sony PlayStation Access składa się z szeregu nakładek i drążków, które można wpinać do bazy w taki sposób, aby były dostosowane do możliwości ruchowych użytkowników. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zmienić przyciski ze względu na ich kształt lub fakturę. Ponadto użytkownicy mogą regulować długość drążka poprzez skrócenie lub wydłużenie jego ramienia. Konstrukcja kontrolera oparta jest na okręgu, dzięki czemu można go obracać o 360 stopni. Urządzenie postawimy na dowolnej płaskiej powierzchni , lecz producent przygotował także system mocowania AMPS, który polega na przytwierdzeniu sprzętu do blatu za pomocą kilku śrub.
Gracze nie muszą ograniczać się wyłącznie do jednego urządzenia. PlayStation Access można sparować z drugim modelem lub padem DualSense, aby stworzyć jeden wirtualny kontroler. Oprócz tego za sprawą portów AUX 3,5 mm jesteśmy w stanie podłączyć dodatkowe przełączniki spustów i inne akcesoria, które jeszcze bardziej ułatwią dostosowanie sprzętu do potrzeb użytkowników. Producent zadbał także o to, aby pojawiła się opcja zapamiętywania profilów graczy (maksymalnie trzydzieści) i ich ustawień sterowania. Dzięki temu kontrolera nie trzeba za każdym razem konfigurować, gdy planujemy zmienić grę na inną.

Jaka będzie cena PlayStation Access?

Sony Interactive Entertainment ujawniło już, ile będzie kosztował kontroler PlayStation Access, i trzeba przyznać, że jego cena jest zaskakująco niska. Polski dystrybutor poinformował, że urządzenie kupimy już za 409 złotych, co jest bardzo dobrą wiadomością zważywszy na to, jakie możliwości oferuje to urządzenie.

Zwiastun PlayStation Access – prezentacja urządzenia

Sony udostępniło na swoim oficjalnym youtubowym kanale krótki materiał filmowy, który dokładnie pokazuje, czym jest PlayStation Access, jak działa system zmiany przełączników oraz jak wygląda granie z użyciem tego kontrolera. Jeżeli jesteście zainteresowani kupnem sprzętu, to koniecznie zapoznajcie się z poniższym zwiastunem:

Kiedy PlayStation Access trafi do sprzedaży?

Oficjalna data premiery PlayStation Access została zaplanowana na 6 grudnia 2023 roku, jednakże już teraz możecie zamówić swój egzemplarz, aby mieć pewność, że kontroler dotrze do was w chwili swojego debiutu. Możliwość zamówień przedpremierowych na kontroler wystartowała 21 lipca i można je składać także w polskich sklepach. Ofert znajdziecie m.in. na Ceneo.pl.

Z jakim sprzętem będzie kompatybilne PlayStation Access?

PlayStation Access zostało zaprojektowane wyłącznie z myślą o konsoli nowej generacji PlayStation 5. Na ten moment nie otrzymaliśmy informacji, czy kontroler będzie również współpracował z komputerami osobistymi. Niewykluczone, że Sony Interactive Entertainment w przyszłości przygotuje specjalne oprogramowanie do PC, ale aktualnie musimy zadowolić się wyłącznie kompatybilnością z PS5.

Czy PlayStation Access będzie kompatybilne z wszystkimi grami na PS5?

Producentowi sprzętu zależy na tym, aby posiadacze konsoli PlayStation 5 mogli cieszyć się możliwością zagrania we wszystkie gry na tej platformie, bez względu na to, z jakim rodzajem niepełnosprawności się borykają. W związku z tym z wyjątkowych możliwości PlayStation Access skorzystamy we wszystkich grach na PS5 – zarówno tytułach ekskluzywnych, jak i produkcjach multiplatformowych od zewnętrznych producentów. Urządzenie będzie działało również z tytułami z PlayStation 4, które uruchamiane są na PS5 poprzez wsteczną kompatybilność.

Specyfikacja techniczna PlayStation Access

Poniżej znajdziecie dokładną rozpiskę odnośnie do podstawowych parametrów PlayStation Access, a także zawartości pudełka.
 • Wymiary: około 141 mm × 39 mm × 191 mm
 • Waga: około 322 gramy
 • Porty rozszerzeń: standardowe AUX 3,5 mm służące do podłączenia przełączników spustowych, dodatkowych przycisków i innych kompatybilnych akcesoriów
 • Nakładki na przyciski: jedna szeroka płaska nakładka (zakrywa dwa gniazda), osiem wypukłych nakładek, cztery płaskie nakładki, cztery wklęsłe nakładki i dwie wystające nakładki
 • Nakładki na drążek: standardowa nakładka na drążek, nakładka kopułowa na drążek, nakładka kulista na drążek
 • Etykiety: aż dwadzieścia trzy wymienne znaczniki nasadek przycisków, dzięki którym użytkownicy mogą oznaczać, które gniazda przyporządkowują do każdego przycisku
 • Kabel: USB Type-C (po obu końcówkach) o długości 1,5 metra (Hi-Speed USB)
 • Dodatki: instrukcja obsługi kontrolera, ustawień interfejsu konsoli i konfiguracji przycisków
 • Zdjęcie: materiały prasowe PlayStation Polska
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.