Data publikacji:

Perfect Dark. Kiedy premiera? Jakie wymagania? Zapowiedzi i przecieki

Perfect Dark to cyberpunkowa gra akcji zapowiedziana w grudniu 2020 roku. Jest ona kompletnym rebootem niezwykle wpływowej i cenionej ponad dwudziestoletniej serii Perfect Dark. Nad produkcją pracuje należące do Microsoftu studio The Initiative, które wspomagane będzie przez utytułowany zespół pracujący dla Crystal Dynamics, znanego z najnowszych odsłon serii Tomb Raider oraz Deus Ex. Co wiemy o tej nadchodzącej grze?
perfect dark

Perfect Dark – krótka historia serii

Perfect Dark nie jest specjalnie znane w naszej części świata. Pierwsza odsłona serii ukazała się w 2000 roku jedynie na konsoli Nintendo 64. Była ona jednym z pierwszych FPS-ów, które zdobyły popularność na konsolach. Mimo platformy na jakiej został wydany, tytuł zdobył nie tylko wielu fanów, ale zgarnął też wysokie oceny krytyków. Za stworzenie Perfect Dark odpowiadało legendarne brytyjskie studio Rare, znane dzięki swoim platformówkom, takim jak Banjo-Kazooie Donkey Kong Country, a także strzelance GoldenEye 007.
W Perfect Dark gracze przenosili się do odległej wówczas przyszłości roku 2023. Tłem dla wydarzeń w grze jest międzygwiezdna wojna pomiędzy dwoma rasami kosmicznych obcych, o nazwie maians i skedars, o których istnieniu wie tylko garstka ludzi na naszej planecie. Podczas zabawy wcielaliśmy się Joannę Dark, która jest agentką organizacji badawczej Carrington Institute. Jej misją jest zniweczenie planów korporacji dataDyne, która zdaje się być zinfiltrowana przez zmiennokształtnych skedarów.
Kampania fabularna składała się z serii misji, które można było przechodzić samemu lub z towarzyszem, w trybie kooperacji na wspólnym ekranie. W grze nie brakowało również trybu lokalnych rozgrywek wieloosobowych, dla maksymalnie czterech osób, z klasycznymi regułami meczów, takimi jak deathmatch, king of the hill i capture the flag.
W 2005 roku, po tym jak studio Rare został kupione przez Microsoft, na debiutującej wówczas konsoli Xbox 360 ukazał się prequel produkcji, o nazwie Perfect Dark Zero. Tytuł posiadał zarówno kampanię dla pojedynczego gracza, jak i tryb multiplayer dla 32 osób, po premierze otrzymał dość mieszane oceny krytyków i graczy. Pięć lat później do fanów trafił remaster oryginalnej odsłony serii, za którego przygotowanie odpowiadało 4J Studios. Gra była sprzedawana wyłącznie w dystrybucji cyfrowej na Xboksie 360, w 2015 roku tytuł pojawił się także w kompilacji Rare Replay na Xboksie One. Od tamtego czasu marka pozostawała w całkowitym uśpieniu.

Perfect Dark – czego powinniśmy spodziewać się po grze?

Zapowiedzi Perfect Dark towarzyszył kilkuminutowy filmowy zwiastun, przedstawiający graczom nową cyberpunkową wersję uniwersum serii, w którym światem rządzą korporacje skrywające niebezpieczne sekrety. W roli głównej bohaterki zobaczymy ponownie agentkę Joannę Dark.
Perfect Dark pozostanie najprawdopodobniej strzelanką FPS. Ze względu na obecność w zespole deweloperów z Crystal Dynamics, nie możemy jednak wykluczyć również rozgrywki w trybie trzeciej osoby, a także obecności wielu elementów RPG i skradankowych, znanych serii Deus Ex. Ponieważ twórcy nie pisnęli na razie ani słowa o swoich planach, poza zapewnienia o tym, że chcą oddać hołd oryginałowi, dalej możemy tylko spekulować.

Perfect Dark – termin premiery i platformy sprzętowe

Nawet przybliżona data premiery Perfect Dark nie została na razie ogłoszona przez deweloperów. Kiedy we wrześniu 2021 roku ogłoszono, że do pracy nad tytułem dołącza Crystal Dynamic, tyłu najprawdopodobniej pozostawał w fazie planowanie i bardzo wczesnych prototypów. Podchodząc do sprawy ostrożnie oraz znając sposób funkcjonowania branży, może śmiało stwierdzić, że premiery gry powinniśmy spodziewać się najwcześniej w 2024 roku.
Ponieważ marka Perfect Dark należy do Microsoftu, tytuł ukaże się na konsolach Xbox Series X\S oraz komputerach Pc. Prawdopodobieństwo portu na PlayStation 5 jest w tym wypadku zerowe. Dobrą wiadomością jest to, że Perfect Dark już w dniu premiery będzie dostępny bez dodatkowych kosztów dla wszystkich subskrybentów Xbox Game Pass.