Data modyfikacji:

Globalna sprzedaż komputerów PC spadła w tym roku o 30 procent

Woman working on a laptop
Według danych zebranych przez firmy analityczne IDC oraz Canalsys, w pierwszym kwartale tego roku sprzedaż komputerów PC zmalała aż o 30 procent w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku. Informacja ta obejmuje wszystkie typy laptopów oraz gotowych zestawów stacjonarnych pecetów. Piątka najbardziej liczących się producentów na rynku odnotowała dwucyfrowe spadki sprzedaży. Najwięcej straciła jednak firma Apple, oferująca przeciętnie najdroższy sprzęt dla zwykłego konsumenta. Zainteresowanie nowymi Macami miało spaść aż o ok. 40-45 procent. Spółka straciła też kilka procent ogólnego udziału w rynku PC.
Straty Apple’a nie powinny być jednak wielkim zaskoczeniem, bowiem są objawami trendu, który obserwujemy już od wielu miesięcy. W ostatnim kwartale 2022 roku sprzedaż komputerów giganta spadła o 29 procent, a podobne słabe wyniki obserwowane były też w trzeci i drugim kwartale.
Analitycy za obserwowaną obecnie sytuację obwiniają przede wszystkim nasycenie rynku. W czasach pandemii branża przeżywała bowiem ogromny boom, ponieważ ogromna rzesza konsumentów zaopatrywała się w nowy sprzęt komputerowy, przygotowując się do zdalnej pracy i nauki. W ostatnich miesiącach jesteśmy więc świadkami znaczącej korekty i powrotem do „stanu normalności” z 2019 roku. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje tu też nieciekawa globalna sytuacja gospodarcza i wysoka inflacja.
Zdjęcie: Envato Elements