Data modyfikacji:

Intel Arc - dedykowane karty graficzne Intela zawodzą w pierwszych testach

Wielu graczy liczyło na to, że desktopowe GPU Intela z serii Arc wstrząsną rynkiem kart graficznych, który od dwóch dekad podzielony jest pomiędzy produkty AMD oraz Nvidii. Do sprzedaży w Chinach trafił właśnie układ Intel Arc 380, ponieważ nastąpiło to przed jego debiutem w innych częściach świata, w naturalny sposób karta zainteresowała wielu recenzentów. Wyniki przeprowadzonych testów wydajności zawiodły jednak krytyków.
intel arc
Jednym z najszybszych testerów, był właściciel chińskiego kanału technologicznego Shenmedounengce w popularnym serwisie Bilibli. Autor wziął pod lupę model Intel ARC 380, przeznaczony dla bardziej oszczędnych graczy. Nawet biorąc pod uwagę stosunkowo niską cenę, nowa karta przegrał w bezpośrednim starciu z kilkuletnim GeForce’em GTX 1650 oraz Radeonem RX 6400, które celowały w ten sam segment konsumencki.
Jeżeli chodzi o porównanie z nowszymi układami, Intel ARC 380 wypadł o połowę gorzej w testowanej grze PUBG (wciąż niezwykle popularnej w Chinach) od GeForce’a RTX 3050, a więc najsłabszego i najtańszego obecnie desktopwego modelu GPU w katalogu Nvidii. Recenzent przyznał, że różnice wynikają najprawdopodobniej z powodu braku softwarowego wsparcia ze strony deweloperów oraz sterowników urządzenia. W testach w programie 3DMark, badających czystą moc chipsetu, karta radzi sobie bowiem znacznie lepiej od GTX 1650 i RX 6400.
W Europie karty graficzne Intel Arc powinny pojawić się w najbliższych miesiącach.