Data modyfikacji:

Najlepsze gry na podstawie komiksów

Historie obrazkowe w świecie elektronicznej rozrywki.

Przerobienie książki na grę daje producentom duże pole do popisu, ale jednocześnie zmusza go do większej kreatywności w tworzeniu światów i występujących w nim postaci. Świetnie wykorzystało to polskie studio CD Projekt RED, które przygotowało rewelacyjnego Wiedźmina 3. Skoro można z powodzeniem z literatury zrobić grę wideo, to nie powinno to sprawiać żadnych problemów przy okazji komiksów. Niestety, pomimo atrakcyjności tego medium, twórcy niechętnie biorą się za tworzenie produkcji bazujących na historiach obrazkowych, a gdy to robią, zazwyczaj nie wychodzi z tego nic dobrego. Poniższe propozycji są zatem światełkiem w tunelu, dającym nadzieję na to, że jeszcze przyjdą dobre czasy dla komiksów. Oczywiście nie wszystkie przykłady są tytułami wartymi "dziewiątek", ale z pewnością ciężko przejść obok nich obojętnie.

SERIA BATMAN: ARKHAM

Skoro jest to zestawienie dotyczące najlepszych gier na podstawie komiksów, to naturalnie nie może w nim zabraknąć serii Arkham wyprodukowanej w głównej mierze (epizod Origins przygotował inny developer) przez RockSteady Studios. Sam Batman to natomiast tak charakterystyczna i popularna postać, że raczej nie trzeba jej nikomu przedstawiać. Angielski producent zdołał zawrzeć w całej serii wszystko to, za co kochamy Mrocznego Rycerza. W wszystkich odsłonach znalazło się miejsce na batgadżety, liczne zagadki kryminalne, fenomenalne kreacje superzłoczyńców i głównego bohatera oraz gęsty klimat, któremu momentami bliżej było horrorów, aniżeli słodkich opowiastek dla najmłodszych. Gry z cyklu Arkham były dojrzałe i nie bały się poruszać poważnych wątków, takich jak śmierć czy zastraszenie. Wielkim plusem marki był też system walki, umożliwiający oklepywanie buziek kilkunastu oponentom jednocześnie.

ALIEN VS PREDATOR 2

Umieszczenie tego tytułu na mojej liście może być dla Was zastanawiające, ale już spieszę z wyjaśnieniem. Jak wiadomo, postacie kosmicznego potwora Ksenomorfa oraz Predatora zadebiutowały pierwotnie w filmach, ale obie franczyzy połączyły swoje siły dopiero za sprawą wydawnictwa Dark Horse Comics, które przygotowało serię zeszytów pod nazwą "Alien versus Predator". I to właśnie na podstawie tego połączenia studio Monolith Productions stworzyło jedną z lepszych gier dotyczących tych "bohaterów". Już pierwsza odsłona pokazywała potencjał marki, ale to dopiero kontynuacja zebrała w pełni zasłużone laury. Gra pozwalała nam przejąć kontrolę zarówno nad obcym, predatorem, jak i człowiekiem. Każda z kampanii posiadała całkowicie inny klimat, z czego historia żołnierzy marines zdecydowanie najbardziej straszyła graczy. Produkcja od 2001 roku zdążyła się mocno zestarzeć, ale i tak bywa nadal bardzo grywalna.

 

THE DARKNESS

The Darkness może nie jest najpopularniejszym komiksem w Polsce, ale również i u nas znalazł swoją niszę. Za przygotowanie zeszytów odpowiada wydawnictwo Top Cow Productions, które po raz pierwszy wykorzystało wizerunek głównego bohatera już w 1996 roku. Pomysł na Jackiego Estacado przyjął się na tyle dobrze, że powierzono mu własną serię. W grze stworzonej przez szwedzkie studio Starbreeze obserwujemy podobną historię, co z kart komiksów. W dniu dwudziestych pierwszych urodzin, protagonista zostaje zdradzony przez swojego wujaszka mafiozę, co w efekcie uaktywnia jego mroczne zdolności, wykorzystujące tytułową ciemność. Jackie z biegiem gry poznaje kolejne tajniki swoich nowych mocy, a jego głównym celem jest dorwanie Pauliego, odpowiedzialnego za zamach na życie protagonisty. Produkcja, pomimo fantastycznego wydźwięku, rozgrywa się głównie w nowojorskich slumsach, tunelach metra czy innych dzielnicach, do których lepiej nie byłoby chodzić po zmroku. Połączenie wątków paranormalnych z typową strzelaniną zagrało jak należy, dlatego The Darkness bez żadnych problemów trafiło do tego zestawienia.

INJUSTICE: GODS AMONG US

Studio NetherRealms to bez wątpienia mistrzowie współczesnych klasycznych bijatyk. Producent przejął prawa do marki Mortal Kombat po bankructwie Midway Games, ale na szczęście, w ekipie pozostał Ed Boon, który zdołał pchnąć swoją firmę w odpowiednim kierunku. Jednym z lepszych pomysłów było odpoczęcie na chwilę od turnieju śmiertelników, na rzecz bardziej boskich tematów. Injustice: Gods Amonng Us bazuje na całym uniwersum DC, wykorzystując do swoich celów najpopularniejszych superbohaterów oraz ich odwiecznych przeciwników. Rozgrywka natomiast odwołuje się do mechanik znanych z Mortal Kombat, co akurat w tym przypadku wyszło rewelacyjnie. Injustice to świetna bijatyka, pozwalająca na przejęcie kontroli nad jednymi z najpotężniejszych istot, jakie wykreowały mądre głowy z DC. Na dniach premierę będzie miała kontynuacja, zapowiadająca się jeszcze lepiej od "jedynki".

 

DEADPOOL: THE VIDEO GAME

Deadpool przeżywa prawdziwy renesans, do którego niewątpliwie przyczynił się ubiegłoroczny kinowy hit z Ryanem Reynoldsem w roli głównej. Postać ta miłośnikom komiksów jest natomiast znana już od 1991 roku, kiedy to Wade Wilson zadebiutował w dziewięćdziesiątym ósmym zeszycie "The New Mutants". Zanim jednak świat oszalał na punkcie filmowego Deadpoola, w 2013 roku do sprzedaży trafiła gra wideo traktująca o tym antybohaterze, za którą odpowiadało High Moon Studios. Produkcja nie grzeszyła rozbudowanym gameplayem, ale za to nadrabiała niewybrednym (zahaczającym o granice dobrego smaku) humorem oraz nieziemsko absurdalną fabułą. Twórcom udało się odtworzyć osobliwy charakter i temperament Wade'a oraz genialnie wykorzystać motyw z burzeniem czwartej ściany. Wszakże wirtualny Deadpool porywa twórców gier i zmusza ich do stworzenia najlepszej produkcji bazującej na komiksach. A to tak naprawdę tylko początek jego wariactw.

THE PUNISHER

Historia mściciela nieobdarzonego żadnymi nadnaturalnymi mocami pełna jest bólu i cierpienia. Antybohater zadebiutował w 1974 roku w "The Amazing Spider-Man", gdzie był przeciwnikiem Pajączka. Dopiero później Marvel przygotował całą dramatyczną otoczkę jego losów. Ostatnio świetną kreację Franka mogliśmy oglądać w drugim sezonie "Daredevila" oraz serialu "Punisher" od Netfliksa, ale to dzięki filmowi z 2004 roku (Thomas Jane w roli głównej) do sklepów trafiła produkcja studia Volition Inc. Mimo to, gra amerykańskiego producenta tylko po części bazowała na kinówce, wprowadzając od siebie masę nowych wątków odwołujących się do komiksów. W przeciwieństwie do filmu, wirtualny Frank Castle nie przebierał w środkach, eliminując przeciwników w niezwykle brutalny sposób, z czego zastrzelenie karabinem maszynowym było zdecydowanie najprzyjemniejsze. Produkcja miała sporo wad, jednakże świetnie radziła sobie z historią Punishera, która dotychczas była zbyt mocno wygładzana w innym mediach (oczywiście oprócz komiksów).

WARTO MIEĆ RÓWNIEŻ NA UWADZE NASTĘPUJĄCE TYTUŁY

Marvel: Ultimate Alliance, Rogue Trooper, Shadow Man, Spider-Man: Shattered Dimensions, The Wolf Among Us, The Walking Dead, LEGO Batman 2: Beyond Gotham, Blade, Cadillacs and Dinosaurus, Marvel vs. Capcom: Clash of Super Heroes, Sam Max Save the World.

 

Autor: Łukasz Morawski