Data publikacji:

Najlepiej zapowiadające się polskie gry 2018 roku

Znacie wszystkie?

Chociaż nie obeszło się bez paru wpadek, rok 2017 można uznać za bardzo udany dla polskiej branży gier wideo. Na razie wszystko wskazuje na to, że kolejnych dwanaście miesięcy będzie przynajmniej równie dobrych. Przed wami dziesięć, naszym zdaniem, najlepiej zapowiadających się tytułów 2018 roku. Przy okazji zachęcam do lektury artykułu Łukasza poświęconego najlepszym polskim grom wideo 2017 roku. A wy, na jaką polską produkcję czekacie w tym roku najbardziej?

GWINT: WIEDŹMIŃSKA GRA KARCIANA

Gwint jest grywalny już od wielu miesięcy w ramach otwartych testów beta, ale nadal czekamy z niecierpliwością na Wojnę Krwi, czyli kampanię fabularną do wiedźmińskiej karcianki. Początkowo miała mieć ona premierę pod koniec zeszłego roku, ale jesienią Marcin Iwiński ogłosił, że zespół chce jeszcze bardziej rozbudować rozgrywkę, a że wymaga to czasu, musimy uzbroić się w cierpliwość. W 2018 roku dobiegną też końca testy beta i zobaczymy wreszcie wersję 1.0 gry. Przy okazji przypominamy, że Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana dostępna będzie za darmo w modelu free-to-play. Tytuł już teraz oferuje opcjonalne mikrotransakcje, ale w finalnej wersji kampanie fabularne też będą płatne.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: CD Projekt RED

Premiera: 2018

Platformy: PC, PS4, X1

 

DYING LIGHT: BAD BLOOD

Moda na Battle Royale zatacza coraz szersze kręgi. Pod koniec zeszłego roku Techland zapowiedział samodzielny dodatek do Dying Light. Bad Blood, bo tak brzmi jego tytuł, będzie nastawiony na starcia pomiędzy graczami. Twórcy zapewniają, że rozszerzenie zachowa ducha oryginału, ale wzbogaci rozgrywkę o brutalne i dynamiczne potyczki sieciowe. Planowane testy beta, do których można zapisać się tutaj, będą miały formę zamkniętego eventu online, który pozwoli na dostęp do gry wybranym graczom na PC. Inne platformy docelowe nie są na razie znane, ale śmiało można założyć, że Bad Blood zagości też na konsolach Xbox One i PlayStation 4, tak jak podstawka i dodatek The Following.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Techland

Premiera: 2018

Platformy: PC

FROSTPUNK

Mroźny Frostpunk to chyba jedna z najlepiej zapowiadających się i najbardziej wyczekiwanych polskich premier 2018 roku. Wynika to głównie z faktu, że za tytułem stoi ekipa 11 bit studios, twórcy wielokrotnie nagradzanego i docenionego w Polsce, jak również za granicą This War of Mine. Frostpunk przeniesie nas do skutego lodem post-apokaliptycznego świata, w którym jedyną bronią ludzkości w starciu ze śmiercionośnym żywiołem są silniki parowe. Jako zarządca osiedla ocalałych, będziemy musieli zadbać nie tylko o rozbudowę infrastruktury, ale także dobrobyt mieszkańców. Tak jak w This War of Mine, nie raz i nie dwa postawieni zostaniemy przed trudnymi wyborami natury moralnej.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: 11 bit studios

Premiera: marzec 2018

Platformy: PC

 

ANCESTORS LEGACY

Za Ancestors Legacy stoi studio Destructive Creations, które "zasłynęło", dzięki dwóm kontrowersyjnym "perełkom" - Hatred i IS Defense. Tym razem gliwicki zespół stawia jednak nie na szum medialny, ale na grywalność. Ancestors Legacy to strategia czasu rzeczywistego, której akcja toczy się na przestrzeni X-XII w., a misje fabularne inspirowane będą wydarzeniami historycznymi. Twórcy obiecują nacisk na taktyczną rozgrywkę i mądre zarządzanie. W połowie zeszłego roku do Destructive Creations dołączył człowiek-legenda polskiej branży gier wideo, Tomasz Gop. Czy pomoże on zerwać gliwickiemu zespołowi z imagem, jaki wyrobił sobie za sprawą dwóch wspomnianych wyżej gier? Przekonamy się wkrótce.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Destructive Creations

Premiera: 2018

Platformy: PC, Xbox

 

STEEL RATS

Akcja Steel Rats toczy się w retrofuturystycznych Stanach Zjednoczonych lat 40-tych i 50-tych XX wieku i łączy w sobie m.in. elementy dieselpunka i steampunka. Jeżeli chodzi o samą rozgrywkę, to mamy do czynienia z motocyklową mieszanką klasycznych elementów zręcznościowych i dynamicznymi starciami z różnymi rodzajami przeciwników, a wszystko to w 2.5D. Wisienką na torcie ma być japońskie trio rockowe „The 5678s”, które wystąpiło w filmie Quentina Tarantino „Kill Bill Volume 1” z utworem „Woo Hoo”. Na potrzeby polskiej gry zremasterowana zostanie piosenka "Hoovering". Brzmi ciekawie, prawda?

https://www.youtube.com/watch?time_continue=75v=JSpsL46Ga70

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Tate Multimedia

Premiera: 2018

Platformy: PC, PS4, X1

 

HUSSARION

Hussarion to nastawiona na rozgrywkę przy użyciu zestawów wirtualnej rzeczywistości kooperacyjna strzelanka inspirowana słowiańską mitologią i historią Polski. Akcja gry toczy się w świecie przyszłości, gdzie Ziemię najechali obcy. Gracze wcielają się w zwalczających ich superżołnierzy wzorowanych na Husarii. Projekt powstaje ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, gdyż studio Carbon otrzymało w zeszłym roku grant w ramach programu Developing of Creative Sectors. Platformy docelowe nie są na razie znane, ale śmiało można założyć, że Hussarion, tak jak poprzednie gry VR studia, zagości na HTC Vice i Oculus Rift.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Carbon Studio

Premiera: 2018

Platformy: PC

 

AGONY

Premiera horroru bydgoskiego studia Madmind była przekładana już kilkakrotnie, ale wszystko wskazuje na to, że do piekielnej otchłani zstąpimy tym razem zgodnie z planem. W Agony wcielimy się w potępioną duszę, która spróbuje uciec z piekła. Osią rozgrywki będzie rozwiązywanie zagadek, przemykanie za plecami przeciwników i wyprowadzaniu ich w pole, czemu posłuży m.in. zdolność przejmowania kontroli nad pewnymi postaciami, a także niektórymi nieprzyjaciółmi. Ważną rolę w grze odegra Czerwona Bogini, którą w pełnej krasie możecie podziwiać na poniższym zwiastunie.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Madmind Studio

Premiera: 2018

Platformy: PC, PS4, X1

 

WORLD WAR 3

Chociaż World of War 3 znajduje się w produkcji już od dłuższego czasu, na temat gry nadal niewiele wiadomo. Nowy projekt gliwickiego studia The Farm 51, które stoi za zeszłorocznym Get Even, będzie sieciową strzelanką osadzoną w realiach globalnego konfliktu zbrojnego rozgrywającego się w trzeciej dekadzie XXI wieku. Atutem gry ma być odwzorowanie realiów współczesnego pola walki oraz zespołowej współpracy. W pracach nad grą biorą udział specjaliści z centrów strategicznych oraz weteranami sił specjalnych. Więcej na temat gry przeczytacie w naszym wywiadzie z Marcinem Ellerem.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: The Farm 51

Premiera: 2018

Platformy: PC

 

KURSK

Kursk regularnie gości w naszych zestawieniach najlepiej zapowiadających się polskich gier wideo kolejnych lat - po raz pierwszy pojawił się w artykule z 2016, a potem w 2017 roku. Mamy nadzieję, że w 2018 historia rosyjskiej łodzi podwodnej, która zatonęła na Morzu Barentsa 12 sierpnia 2000 roku, i jej załogi opowiedziana przez katowickie studio Jujubee w końcu ujrzy światło dzienne. Więcej na temat Kurska przeczytacie w naszym wywiadzie z CEO Jujubee Michałem Stępniem.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Jujubee

Premiera: 2018

Platformy: PC, PS4, X1

BONUS: IRON HARVEST

Iron Harvest nie jest polską grą, odpowiada za nią niemieckie studio KING Art Games, ale ze względu na fakt, że jej akcja toczy się w wykreowanym przez polskiego artystę Jakuba Różalskiego uniwersum 1920+, zadecydowaliśmy, że znajdzie się w naszym zestawieniu. Być może kojarzycie nawet obrazek, na którym polscy chłopi żną zboże, a w tle przechadza się potężny mech - to właśnie esencja Iron Harvest. Jeżeli jeszcze nie słyszeliście o produkcji, to podpowiadam, że mamy do czynienia ze strategią czasu rzeczywistego, która nastawiona będzie na taktyczną rozgrywkę. Często porównuje się ją do Company of Heroes. Na razie nie mamy pewności czy gra ukaże się w 2018 roku, ale warto o niej pamiętać.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: KING Art Games

Premiera: 2018

Platformy: PC, PS4, X1

 

Autor: Dawid Sych