Data modyfikacji:

Monitory dla graczy. Najciekawsze propozycje monitorów gamingowych

Dziwnym trafem, wszyscy PCtowcy ich potrzebują, nie tylko ci bogaci.

Kiedy przychodzi ten moment w naszym życiu, nigdy nie jest łatwo. Czasem to początek czegoś wspaniałego, innym razem – po prostu nadążanie za duchem czasu. Wiąże się z tym ból, adaptacja czasem jest trudna, bo nagle wszystko jest inaczej, ale zazwyczaj kończy się lepiej, niż było. Zakup nowego monitora, znaczy się. Przyjrzeliśmy się kilku dostępnym na rynku urządzeniom i postanowiliśmy wybrać te, które zadowolą użytkowników o bardzo różnych budżetach. Oto nasza lista godnych uwagi monitorów na każdą kieszeń.

MONITOR SAMSUNG 23,5" S24F350FHUX

Zaczynamy z wysokiego C – monitora może nieprzesadnie dużego, ale za to oferującego odświeżanie do 72 Hzów – po włączeniu specjalnej opcji, która w teorii dedykowana jest pod grafikę AMD możemy przeskoczyć limit 60 klatek na sekundę w grach komputerowych. Oczywiście, trzeba do tego mieć jeszcze kartę graficzną, która na to pozwoli...

Monitor ma też bardzo dobre kąty widzenia – zarówno w pionie jak i w poziomie wyświetlany obraz powinien być dobrze widoczny pod kątem nawet 178 stopni. To sporo w każdej klasie, a w przypadku tak taniego urządzenia, to wręcz doskonała jakość. Dodajmy do tego świetny czas reakcji, 4 ms, i dostajemy kawał solidnego sprzętu.

MONITOR SAMSUNG 24" LS24D330HSX/EN

Jednocześnie jednak to monitor pracujący wyłącznie w 60 Hz bez dodatkowych fajerwerków – jeżeli szukamy czegoś do grania w nieco wyższej jakości, powinniśmy szukać w wyższej półce cenowej. Nie znaczy to, że sam produkt jest kiepski – Samsung chwali się specjalnym trybem do grania, który sprawia, że czerń staje się nieco głębsza.

MONITOR LG 22" 22MP48D-P

Monitor od LG jest nieco mniejszy od dwóch propozycji Samsunga, ale wyróżnia się jedną ważną cechą - matrycą IPS, która zapewnia zauważalnie lepszą jakość obrazu. Urządzenie to nie jest dedykowane pod gaming - LG nie przechwala się kosmicznie wysokimi czasami reakcji ani specjalnymi, dedykowanymi trybami do gry, ale zamiast tego ma do zaoferowania kilka innych bonusów.

Poza dużymi kątami widzenia bez zakłóceń (takimi samymi jak w przypadku pierwszego z wymienionych Samsungów  - 178 i 178 stopni), ma też funkcję obrazu w obrazie i przystosowany jest do pracy w trybie wielozadaniowym, dzieląc obszar roboczy na kilka osobnych sekcji. Czas reakcji tego monitora to 5 ms.

MONITOR AOC 22'' I2269VWM

Jeszcze jeden relatywnie mały - 22-calowy - monitor z matrycą IPS. AOC to najtańsze z urządzeń w naszym zestawieniu, ale dzięki estetycznemu wyglądowi i naprawdę przyzwoitej jakości matrycy AOC nie odstaje od pozostałych urządzeń. Ten "maluch" ma aż 6 ms czas reakcji, co może zniechęcić najbardziej hardkorowych graczy, ale kompensuje ten brak na innych frontach.

AOC można podłączyć do innych urządzeń na kilka sposobów: złącze D-Sub, dwa wejścia HDMI i DisplayPort to znacznie więcej, niż oferuje konkurencja, zazwyczaj ograniczająca się do dwóch różnych podłączeń - HDMI i DisplayPort lub D-Sub. Dodatkowym bonusem są tu 2W głośniki, które zgrabnie ukryto w w cienkiej, schludnej obudowie.

Na wyższej półce cenowej wchodzimy już w urządzenia większe, oferujące obraz w wyższej rozdzielczości i dodatkowe fajerwerki. Nie jest to szczyt możliwości technologicznych, ale powinien zadowolić większość bardziej wymagających klientów.

MONITOR SAMSUNG 28" U28E590D

28-calowy monitor Samsunga otwiera stawkę urządzeń wyższej klasy, oferując standard UHD i rozdzielczość 4K przy zachowaniu 1ms czasu reakcji - mamy więc do czynienia z prawdziwą błyskawicą. Jest to jednak wciąż wyświetlacz o częstotliwości odświeżania równej 60 Hz, więc jeszcze nie jesteśmy w punkcie, gdzie potężny RTX od nVidii będzie mógł naprawdę zaszaleć.

Monitor U28E590D można podłączyć jednocześnie do dwóch komputerów, korzystając z wydzielonych obszarów ekranu, by obsługiwać każdy z nich, a tryb obrazu w obrazie pozwala na wygodną pracę w trybie podzielonym nawet z jednym PCtem. Kąty widzenia nie są tu na poziomie tańszych monitorów tej samej firmy w naszym zestawieniu, ale i tak powinny zadowolić większość graczy.

MONITOR DELL 24,1" ULTRASHARP U2415

Nie każdy chce oglądać obraz w UHD 4K - jakkolwiek cudowna nie byłaby tak wysoka rozdzielczość, by w pełni się nią cieszyć potrzebujemy jednocześnie całkiem dobrej grafiki, a to dodatkowy koszt. Proponowana przez DELL alternatywa (upakowana w mniejszą, 24-calową ramę) to monitor z doskonałym odzwierciedleniem kolorów i matrycą IPS, stawiający w pierwszej kolejności na jakość obrazu.

U2415 zawiera prawie całą paletę barw, w związku z czym przydaje się, gdy chcemy w jakikolwiek sposób pracować z grafiką. Jednocześnie, warto zaznaczyć, że posiada czas reakcji na poziomie 6ms i nie do końca typową rozdzielczość - 1920 na 1200, czyli proporcje ekranu 16:10. Może to być pewną uciążliwością w grach, które nie obsługują tego formatu i zostawiają nam charakterystyczną ramkę. Na dłuższą metę nie ma to jednak żadnego wpływu na przyjemność korzystania z urządzenia w innych celach.

MONITOR EIZO 23,8" FLEXSCAN EV2450-BK CZARNY

Na koniec tej sekcji znowu coś wszechstronnego - monitor z matrycą IPS i dość przeciętnym czasem reakcji, ale za to z szeroką gamą opcji konfiguracji i dostosowania, które powinny zadowolić użytkowników o bardzo zróżnicowanych potrzebach, zarówno od strony portów komunikacji, jak i ustawienia samego urządzenia, z którego można swobodnie korzystać w poziomie i pionie.

Monitor EIZO posiada dość słabe, 1W głośniki oraz porty USB 3.0, co powinno uczynić korzystanie z niego jeszcze bardziej wygodnym. Z punktu widzenia gracza to nie koniecznie wybitne urządzenie, ale oferujące wszechstronność dla każdego, kto chce robić przy komputerze coś więcej, niż tylko grać.

Tu naprawdę rozwiniemy skrzydła - pogadajmy chwilę o monitorach dla bogaczy, zwycięzców wszelakich loterii i tych rzeczy, o których będziemy głośno dyskutować w Internecie zupełnie tak, jak gdybyśmy naprawdę je posiadali - monitorach z najwyższych półek. Przeskoczymy tu trochę przekrojowo przez bardzo różne pułapy cenowe mające jeden wspólny mianownik - drogość.

MONITOR DELL ALIENWARE AW3418DW 34" (AW3418DW210AMNE)

Podczas gdy na poprzedniej stronie cieszyliśmy się Dellem o doskonałym odwzorowaniu kolorów i dużym ekranie 16:10, Alienware od Della daje to wszystko... tylko lepiej. Korzystający z synchronizacji G-sync, 34-calowy monitor UWQHD z matrycą IPS zawiera wszystkie skróty, jakich mogliście potrzebować i jeszcze trochę. Czasem reakcji - 4 ms - przegrywa co prawda z tańszymi Samsungami...

...ale ma wykrzywienie! I w pełni konfigurowalne RGB! I rozdzielczość 21:9, bo to ultraszeroki monitor, który pozwala na oglądanie ultraszerokiego 4K i oferuje odświeżanie na poziomie 120 Hz, co znaczy, że pokaże praktycznie wszystko, co będzie w stanie wygenerować karta graficzna. To tylko krok od najwyższej i najcięższej ligi monitorów.

LG 38UC99-W CURVED

LG ma z kolei w swojej ofercie szeroki i nieco większy monitor, skierowany w pierwszej kolejności do użytkowników kart graficznych AMD - zamiast G-sync, wykorzystuje on technologię FreeSync i oferuje odświeżanie 75 Hz zamiast 120 Hz, w odróżnieniu od kolegi od Della powyżej. Matowa matryca o proporcjach 21:9 i rozdzielczości 3840 x 1600 ma więc może odrobinę gorszy na wysokowydajnych komputerach, ale i tak powinien większości z nas bardzo przypaść do gustu.

Do tego dochodzą całkiem mocne, 10W głośniki, cały zestaw gniazd do podłączania dodatkowych urządzeń (w tym fast charge i USB-C), co znacząco zwiększa wszechstronność monitora. 14 różnych możliwości konfiguracji ekranu, w tym ustawienia obrazu w obrazie sprawia, że można z nim zrobić praktycznie wszystko.

MONITOR ACER 27" PREDATOR XB271HUBMIPRZ

Na koniec schodzimy dość poważnie z tonu - klasyczny monitor 16:9, w 27 calach... ale z odświeżaniem 144 Hz i obsługą rozdzielczości 2560 x 1440 WQHD. Z jednej strony Acer daje nam więc wysokowydajne urządzenie, które pozwoli oglądać gry w naprawdę wysokiej jakości, a z drugiej strony trzyma się wymiarów, które wciąż mieszczą się na biurku.

Ze wszystkich przedstawianych to właśnie ten monitor ma najwyższą dostępną jasność, a do tego korzysta z technologii G-sync, więc będzie działać trochę lepiej z kartami nVidii. Funkcja GameView pozwala dostosować ustawienia monitora do indywidualnych gier... gdyby i to z jakiegoś powodu wydało wam się potrzebne.

Autor: Artur Cnotalski