Data modyfikacji:

Laserem i mieczem. Zestawienie gier science fantasy

Kiedy magia spotyka technologię.

Pomimo tego, że gatunek science fantasy istnieje już od bardzo bardzo dawna, moda na tworzenie gier wideo czerpiących z możliwości, jakie oferuje, nadal są nieliczne. Ostatnimi czasy jest ich na szczęście coraz więcej. Przed wami dziesięć, naszym zdaniem, najciekawszych gier wideo science fantasty ostatnich lat. Znajdziecie tutaj nie tylko tytuły zupełnie nowe, ale także kilka starszych produkcji.

TORMENT: TIDES OF NUMENERA

Akcja Torment: Tides of Numenera toczy się na Ziemi w odległej o miliard lat przyszłości. Dziewiąty Świat, bo pod taką nazwą nasza planeta powszechnie występuje, łączy w sobie elementy czysto fantastyczne oraz science fiction, a technologia często utożsamiana jest z magią. Świat ten został stworzony przez Monte Cooka, a sam tytuł opiera się na licencji jego gry fabularnej Numenera. Więcej na temat Torment: Tides of Numenera przeczytacie w naszej recenzji, którą znajdziecie tutaj.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: inXile Entertainment

Gatunek: cRPG

Premiera: 28.02.2017

 

SHADOWRUN RETURNS

Kolejny na naszej liście tytuł, który bazuje na licencji popularnej gry fabularnej. W Shadowrun Returns magia znów jest obecna w naszym świecie, a ludzie, elfy, orki, krasnoludy, trolle i smoki żyją obok siebie. Fantastyka miesza się tutaj świetnie z cyberpunkiem. Oprócz Shadowrun Returns do tej pory ukazały się jeszcze Shadowrun: Dragonfall, Shadowrun: Hong-Kong i Shadowrun Chronicles. Akcja każdej toczy się w innym mieście, ale wszystkie gwarantują niezapomniane przeżycia.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Harebrained Schemes

Gatunek: cRPG

Premiera: 25.07.2013

 

ELEX

Nowa gra niemieckiego studia Piranha Bytes, twórców kultowego Gothica i Risena. Akcja Eleksa toczy się na planecie Malagan, w którą wiele lat wcześniej uderzył meteoryt. W postapokaliptycznym świecie mistyczna magia i zaawansowana technologia współistnieją ze sobą. Nas wizja Piranha Bytes nie przekonała do siebie, o czym przeczytacie w naszej recenzji, ale wiemy, że wielu spośród was nie kryje zachwytu, dlatego Eleksa nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Przy okazji zachęcam was też do lektury artykułu Łukasza "W jakim stopniu Elex czerpie z Gothica", który znajdziecie tutaj.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Piranha Bytes

Gatunek: cRPG

Premiera: 17.10.2017

 

HELLGATE: LONDON

Hellgate: London było debiutanckim projektem Flagship Studios, które założone zostało przez byłych pracowników studia Blizzard North, czyli twórców kultowego Diablo II. Ekipa mocno inspirowała się swoją poprzednią produkcją, ponieważ Hellgate: London opowiada historię demonicznej inwazji, którą niedobitki ludzkości próbują powstrzymać. Tytuł łączy w sobie elementy strzelanki i gry role-playing, misje generowane są losowo, a nasi bohaterowie oprócz spluw, dysponują też potężną magią.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Flagship Studios

Gatunek: cRPG

Premiera: 31.10.2017

 

OMIKRON: THE NOMAD SOUL

Prawdziwy gatunkowy misz masz - gra akcji przeplata się tutaj z elementami gier przygodowych i role-playing. Nie mniej eklektyczny od rozgrywki jest świat, w którym toczy się akcja Omikron: The Nomad Soul - fantastyka zręcznie miesza się w nim z futurystyczną technologią. Wisienką na torcie jest ścieżka dźwiękowa stworzona przez Davida Bowiego. Osiem utworów, które się na niej znalazły, pochodzi z albumu "Hours" z 1999 roku. Muzyk użyczył w grze także swojej twarzy.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Quantic Dream

Gatunek: Przygodowa gra akcji

Premiera: 31.10.1999

 

SOUTH PARK: THE FRACTURED BUT WHOLE

Sam się sobie dziwię, że koniec końców zdecydowałem się na zamieszczenie South Park: The Fractured But Whole w zestawieniu gier science fantasy, ale po głębszym namyśle doszedłem do wniosku, że jak najbardziej spełnia ona wymogi gatunku. Mamy więc tutaj magię i miecz, jak również zaawansowaną technologię i superbohaterów, a wszystko to na niby i ukazane w krzywym zwierciadle. Więcej na temat gry South Park: The Fractured But Whole przeczytacie w mojej recenzji, którą znajdziecie tutaj.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Ubisoft

Gatunek: cRPG

Premiera: 17.10.2017

 

THE LONGEST JOURNEY/DREAMFALL

Seria The Longest Journey/Dreamfall opowiada historię dwóch światów, utrzymanego w klimacie science fiction futurystycznego - z lekką nutką cyberpunka - Stark i fantastycznej niczym najpiękniejsza baśń Arkadii. Inspiracją dla twórców były zwłaszcza komiksy Neila Gaimana, takie jak The Sandman, The Books of Magic, Hellblazer czy Swamp Thing oraz seriale i gry wideo, z których główne skrzypce grały Buffy: Postrach Wampirów i Gabriel Knight: Sins of The Fathers. Przy okazji zachęcam też do lektury mojego artykuły z cyklu RetrON i recenzji konsolowej wersji gry Dreamfall Chapters.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Funcom

Gatunek: Przygodowa

Premiera: 19.11.1999

 

DOOM

W niedalekiej przyszłości ludziom udało się skolonizować Marsa i jego dwie naturalne satelity: Fobosa i Deimosa. Kontrolę nad Czerwoną Planetą objęła korporacja UAC, która zajmuje się realizacją różnych tajnych projektów. W trakcie eksperymentów z przejściami międzywymiarowymi doszło do wypadku, w efekcie którego otwarta została brama do piekieł. Inwazja demonów zagraża nie tylko Marsowi, ale także Ziemi, a ty jesteś jedyną osobą, która może ją zatrzymać. Mroczna magia doskonale komponuje się w kultowej grze studia id Software z zaawansowaną technologią, krwistoczerwonym krajobrazem Marsa i nutką horroru. W 2016 roku światło dzienne ujrzał reboot serii, którego recenzję znajdziecie tutaj.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: id Software

Gatunek: Strzelanka

Premiera: 10.12.1993

 

FINAL FANTASY

Cykl Final Fantasy jest stary jak świat, a kwestia łączenia fantastyki i science fiction w kolejnych jej odsłonach to temat na osobny i całkiem obszerny artykuł. Zagorzałym fanom tłumaczyć nie muszę, a reszcie podpowiem, że jak na rasowe jRPG przystało, Final Fantasy to eklektyczne dzieła, w których magia przeplata się z mniej lub bardziej nowoczesną technologią. O najnowszej odsłonie kultowego cyklu - Final Fantasy XV - przeczytacie w recenzji Łukasza, którą znajdziecie tutaj.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Square Enix

Gatunek: cRPG

Premiera: 18.12.1987

 

BONUS: DEEP ROCK GALACTIC

Premiera Deep Rock Galactic zaplanowana jest dopiero na 2018 rok, ale gra dostępna jest już teraz w ramach otwartych testów beta. Studio Ghost Ship Games stworzyło kooperacyjną strzelankę w klimatach science fiction, w której możecie zmierzyć się z najbardziej niebezpiecznymi jaskiniami w galaktyce jako krasnoludzcy górnicy zatrudnieni w tytułowej międzyplanetarnej korporacji górniczej. Eksplorujcie, kopcie i wysadzajcie razem z przyjaciółmi proceduralnie generowane i podatne na zniszczenia groty!

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Ghost Ship Games

Gatunek: Przygodowa gra akcji

Premiera: 2018

 

Autor: Dawid Sych