Data modyfikacji:

Gwiezdne Wojny bez Jedi

Czyli subiektywne zestawienie najlepszych gier wideo poświęconych Rebelii.

Dzisiaj premiera filmu Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi. Rok temu pędziliśmy do kin na Łotra 1. Z tej okazji chcemy przypomnieć wam nasz zeszłoroczny artykuł. Tekst nie skupia się na najlepszych grach wideo osadzonych w uniwersum, ale wyłącznie na tytułach, które traktują o Rebelii i jej walce z Imperium, bo w końcu to ona, a nie Rycerze Jedi, byli bohaterami zeszłorocznego filmu.

REBEL ASSAULT

Przedstawiciel prawie zapomnianego już gatunku strzelanek na szynach. Protagonistą Rebel Assault jest młody pilot o pseudonimie Rookie One. Chociaż bohater bierze udział głównie w bataliach powietrznych i kosmicznych, nie stroni też od blastera. Rebel Assault doczekał się kontynuacji zatytułowanej "The Hidden Empire", która pojawiła się w 1995 roku.

DODATKOWE INFORMACJE

Premiera: 1993

Producent: Lucas Arts

Platformy: 3DO, Macintosh, DOS, Sega CD

 

X-WING

Pierwszy w historii symulator kosmiczny osadzony w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Akcja X-Wing toczy się równolegle do Nowej Nadziei, a bohaterem jest świeżo upieczony pilot kosmicznego myśliwca. Można powiedzieć, że produkcja jest powiązana fabularnie z filmem Łotr 1, ponieważ ostatnią misją w grze jest atak na Gwiazdę Śmierci - osią wchodzącego na ekrany kin obrazu jest kradzież jej planów.

DODATKOWE INFORMACJE

Premiera: 1993

Producent: Totally Games

Platformy: Macintosh, DOS

DARK FORCES

Zanim Kyle Katarn został Rycerzem Jedi, był żołnierzem Imperium, najemnikiem, a w końcu członkiem Sojuszu Rebeliantów. Kultowe już Dark Forces oferowało niespotykany wcześniej realizm walki ze szturmowcami Imperium i było prekursorem wszystkich strzelanek z widokiem z perspektywy pierwszej osoby osadzonych w uniwersum Gwiezdnych Wojen. O dziwo, w grze zabrakło trybu wieloosobowego.

DODATKOWE INFORMACJE

Premiera: 1995

Producent: Lucas Arts

Platformy: Macintosh, DOS, PlayStation

 

SHADOWS OF THE EMPIRE

Akcja gry toczy się jednocześnie z fabułą filmów Imperium Kontratakuje i Powrót Jedi. Protagonistą Shadows of the Empire jest najemnik Dash Rendar, który może i nie jest członkiem Rebelii, ale bardzo przysłużył się jej sprawie. Podczas swojej przygody bohater weźmie m.in. udział w bitwie o Hoth, pomoże w uwolnieniu z rąk Jabby Hana Solo, czy ochroni Luke'a Skywalkera przed czyhającą na jego życie organizacją Black Sun.

DODATKOWE INFORMACJE

Premiera: 1996

Producent: Lucas Arts

Platformy: Nintendo 64, Microsoft Windows

 

ROGUE SQUADRON

Kolejny kultowy symulator kosmiczny, a zarazem pierwsza część doskonałej trylogii. Historia opowiedziana w oryginalnym Rogue Squadron rozgrywa się pomiędzy Nową Nadzieją, a Imperium Kontratakuje. Luke Skywalker i Wedge Antilles dołączają do tytułowej Eskadry Łotrów, o której początkach opowiada film Łotr Jeden, i kontynuują walkę z Galaktycznym Imperium w jej szeregach.

DODATKOWE INFORMACJE

Premiera: 1998

Producent: Factor 5

Platformy: Nintendo 64, Microsoft Windows

 

EMPIRE AT WAR

Tak, wiem. Przed Empire at War był jeszcze Force Commander i Galactic Battlegrounds, ale to właśnie strategia Petroglyph Games najlepiej zapisała się w mojej pamięci. Akcja Empire at War toczy się pomiędzy Zemstą Sithów a Nową Nadzieją. Tytuł pozwala wcielić się zarówno w Rebelię, jak i Imperium. Dodatek Forces of Corruption wprowadza natomiast trzecią frakcję, którą jest neutralna organizacja przestępcza zwana Konsorcjum Zanna. Dodajcie do tego niezłą mechanikę rozgrywki, cieszące oko batalie kosmiczne i możliwość poprowadzenia do boju kultowych bohaterów.

DODATKOWE INFORMACJE

Premiera: 2006

Producent: Petroglyph Games

Platformy: Microsoft Windows, Mac OS X

 

BATTLEFRONT 2

Zamieszanie wokół mikropłatności mocno zaszkodziło Star Wars Battlefront II, która złą grą na pewno nie jest. Twórcy poprawili rozgrywkę, dorzucili znacznie więcej zawartości do odblokowania i oddali w ręce amatorów potyczek sieciowych mapy, bohaterów i wyposażenie z wszystkich trzech epok gwiezdnowojennej sagi. Asymetryczne tryby rozgrywki dostarczają mocy wrażeń, nam spodobało się szczególnie Natarcie Myśliwców, w którym można poczuć się jak podczas „prawdziwej” bitwy kosmicznej. Chyba nie skłamię jeżeli powiem, że rozgrywka jest tak widowiskowa i emocjonująca, że nie powstydziłby się jej nawet kinowy blockbuster. Niech Moc będzie z wami!

Premiera: 2017

Producent: EA DICE

Platformy: PC, Xbox One, PlayStation 4

 

Autor: Dawid Sych