Data publikacji:

Games with Gold vs PlayStation Plus - wrzesień 2017

Kto wygrał w tym miesiącu?

Rozpiski udostępnione przez Microsoft i Sony zazwyczaj wywołują w mediach społecznościowych drobne sprzeczki pomiędzy graczami, którzy bronią swoich ulubionych wydawców. Czasami bywa też tak, że ujawnione gry są na tyle słabe, że nawet najwierniejsi fani nie są w stanie powstrzymać się od wyrażenia niezadowolenia. Sprawdźmy, jak sytuacja wygląda w tym miesiącu!

Microsoftowi zdecydowanie powoli zaczyna brakować pomysłów na udostępnianie w Games with Gold wysokobudżetowych produkcji, na które wszyscy tak bardzo czekają. Pierwszy tytuł jaki we wrześniu zostanie udostępniony na Xbox One to Forza Motorsport 5. Z jednej strony, duży plus dla Giganta z Redmond, ponieważ "piątka" była bardzo udaną odsłoną serii, ale z drugiej strony minus za nie zdecydowanie się na umieszczenie w ofercie szóstej części. Gry sportowe mają to do siebie, że po wypuszczeniu kontynuacji, raczej nie warto powracać do wcześniejszych wersji, a cykl Forza jest tego bardzo dobrym przykładem.

Jeśli nie lubicie samochodówek i kręcą was tytuły nastawione na interesującą historię i narracje, z pewnością przypadnie wam do gustu produkcja studia Night School. Oxenfree to mega klimatyczna przygodówka, w której akcję obserwujemy w dwóch wymiarach. Gra opowiada o grupie nastolatków otwierających drogę do świata koszmarów, opętanego przez złowrogie zjawy. Tytuł może i wygląda niepozornie, ale to tylko pozory.

To zdecydowanie nie jest miesiąc dla antyfanów sportówek. Kolejną produkcją we wrześniowym zestawieniu będzie Hydro Thunder Hurricane, czyli gra wyścigowa, gdzie zamiast samochodami, ścigamy się z pomocą motorówek. Dzieło Vector Unit ma swoje dobre strony, ale zdecydowanie nie jest to projekt przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców. Mimo to, warto mieć go na uwadze.

Tego natomiast nie można powiedzieć o trzeciej odsłonie Battlefield, która także znalazła swoje miejsca w Games with Gold. "Trójka" była bardzo udaną odsłoną, ale jedynie w trybie multiplayer, gdyż kampania dla pojedynczego gracza pozostawiała wiele do życzenia. Z racji tego, że od premiery gry minęło już sześć lat, a w tym czasie wyszły trzy kolejne części, raczej nie mamy co liczyć na pełne serwery w wersji na Xboksa 360. Battlefield 3 świetnie wygląda w rozpisce, ale niestety obecnie nie wnosi żadnej wartości do oferty.

GRY DOSTĘPNE W GAMES WITH GOLD

Forza Motorsport 5: Recing Game of the Year Edition (XONE) – 2013

Ocena na Metacritic: 79/100

Oxenfree (XONE) – 2016

Ocena na Metacritic: 79/100

Hydro Thunder Hurricane (X360, XONE) – 2010

Ocena na Metacritic: 75/100

Battlefield 3 (X360, XONE) – 2011

Ocena na Metacritic: 84/100

Nie wiem co się dzieje z PlayStation Plus, ale zaczyna mi się to podobać. Po wielu miesiącach krytyki fanów wynikających z udostępniania mizernych gier, Sony nareszcie powraca do dawnej formy (podwyżka ceny usługi też zrobiła swoje...). Dzięki temu we wrześniu zagramy "za darmo" w inFamous: Second Son, które według mnie było bardzo dobrą próbą przeniesienia marki na ósmą generację konsol. Produkcja oferuje świetną oprawę wizualną, efektowne moce głównego bohatera oraz całkiem ciekawą historią. Tytuł ekskluzywny na "piątkę".

Nie jestem w stanie przypomnieć sobie teraz, czy od premiery Child of Light usłyszałem o tej grze jakąkolwiek poważną krytykę. Większość moich znajomych mających do czynienia z tytułem było bardzo pozytywnie nastawionych, i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dzieło Ubisoftu to klasa sama w sobie. Child of Lght łączy w sobie przepiękną, rysowaną grafikę, rozgrywkę odwołującą się do klasycznych jRPG-ów oraz cudowny, oniryczny klimat. Warto natomiast dodać, że gra była już kiedyś dostępna w usłudze Games with Gold.

W tym miejscu zazwyczaj kończę wywód o PlayStation 4 i przechodzę do krytykowania gier udostępnionych na PS3 i Vitę. Sony wyciągnęło jednak asa z rękawa, udostępniając dodatkowo we wrześniu produkcję wykorzystującą technologię wirtualnej rzeczywistości. Mowa o RIGS: Mechanized Combat League, sieciowej strzelanki, w której sterujemy uzbrojonymi mechami. Posiadacze PlayStation VR w końcu będą mieli w co pykać, pod warunkiem, że wcześniej nie ograli tego tytułu. Dodam jeszcze tylko, że po raz trzeci z rzędu w PS Plus pojawi się To Jesteś Ty.

Xboksiarze otrzymali Forzę Motorsport 5 i motorówki, a użytkownicy PlayStation 3 szalone wyścigi potężnych ciężarówek. Truck Racer może nie jest bardzo ambitną grą, ale podobnie jak Hydro Thunder Hurricane może być miłym umilenie nudnego popołudnia. Tak ciepło nie mogę natomiast wypowiedzieć się o Handball 16, produkcji traktującej o piłce ręcznej. Całość wygląda niezwykle topornie, dlatego trzeba być wiernym kibicem tego sportu, żeby mieć ochotę na uruchomienie gry. Z kolei dla Vity (oraz PS4 w ramach cross-playu) przygotowano oldskulową, słabiutką strzelanką We Are Doomed oraz konkretne japońskie dziwactwo Hatoful Boyfriend - studio Mediatonic postawiło na visual novelę opowiadającą o miłości pomiędzy gołębiami. Brzmi przerażająco, ale ma swój urok.

GRY DOSTĘPNE W PLAYSTATION PLUS

Infamous: Second Son (PS4) – 2014

Ocena na Metacritic: 80/100

Child of Light (PS4) – 2014

Ocen na Metacritic: 82/100

RIGS: Mechanized Combat League (PS VR) – 2016

Ocena na Metacritic: 78/100

That's You (PS4) – 2017 (bonusowy tytuł)

Ocena na Metacritic: 69/100

Truck Racer (PS3) – 2014

Ocena na Metacritic: brak oceny

Handball 16 (PS3) – 2015

Ocena na Metacritic: brak oceny

We Are Doomed (PS Vita, PS4) – 2015

Ocena na Metacritic: 61/100

Hatoful Boyfriend (PS Vita, PS4) – 2015

Ocena na Metacritic: 72/100

PODSUMOWANIE

Wrześniowa oferta Games with Gold prezentuje się całkiem okazale, ale nie trzeba być wielkim analitykiem, żeby stwierdzić, że Microsoft miewał znacznie lepsze miesiące. Sony od jakiegoś czasu skrupulatnie wykorzystuje drzemkę Giganta z Redmond, przejmując po cichu pałeczkę. Tym razem wystarczyłyby dwa główne tytuły na PlayStation 4 (inFamous: Second Son i Child of Light), żeby wygrać z konkurencją. Trzeba również dodać, że abonenci PlayStation Plus nie tylko otrzymali w miarę interesujące pozycje (oczywiście są też koszmarki) na PS Vitę i PS3, to na dodatek Sony dołożyło dwa kolejne tytuły na PS4, z czego jeden z pewnością zainteresuje właścicieli gogli PlayStation VR. Złoty puchar idzie w stronę PlayStation Plus.

Sprawdźcie, jak wyglądała sytuacja w ubiegłych miesiącach:

2017: STYCZEŃLUTYMARZECKWIECIEŃMAJCZERWIECLIPIEC, SIERPIEŃ

2016: GRUDZIEŃLISTOPADPAŹDZIERNIKWRZESIEŃSIERPIEŃ

 

Autor: Łukasz Morawski