Data publikacji:

Games with Gold vs PlayStation Plus - wrzesień 2016

Kto wygrał w tym miesiącu?

Rozpiski udostępnione przez Microsoft i Sony zazwyczaj wywołują w mediach społecznościowych drobne sprzeczki pomiędzy graczami, którzy bronią swoich ukochanych wydawców. Czasami bywa jednak tak, że ujawnione gry są tak słabe, że nawet najwierniejsi fani nie są w stanie powstrzymać się od wyrażenia niezadowolenia. Sprawdźmy, jak sytuacja wygląda we wrześniu!

GAMES WITH GOLD

Liczba udostępnionych gier standardowo nie uległa zmianie. Ponownie, dzięki wstecznej kompatybilności, produkcje wydane na Xboksie 360 mogą być także uruchomione na konsoli obecnej generacji. Microsoft wielokrotnie kpił z Sony za umieszczanie "indyków" w ofercie PlayStation Plus, a w tym miesiącu poszedł tą samą drogą.

Earthlock: Festival of Magic to nowiutka gra, która dzisiaj zaliczyła swój debiut. Z tego względu nie można powiedzieć o niej niczego konkretnego, aczkolwiek na screenach i trailerach prezentuje się całkiem sympatycznie. W drugiej połowie miesiąca posiadacze Xboksa One będą mogli zagrać natomiast w Assassin's Creed Chronicles: China. Gra nie jest najgorsza, ale zdecydowanie daleko jej do ideału. Przyjemna platformówka, przy której można nieźle się rozerwać.

Czyżby Microsoftowi powoli kończyły się gry na Xboksa 360? We wrześniu Gigant z Redmond postawił na produkcję z 2012 oraz 2008 roku. Młodszą produkcją jest pierwsza odsłona serii Forza Horizon. Tytuł jest całkiem przyjemny, ale czy ktoś jeszcze wraca do starych ścigałek, gdy na rynku można dostać znacznie lepsze pozycje?

Mirror's Edge Catalyst okazał się porażką na całej linii, czego nie można powiedzieć o pierwszej odsłonie przygód Faith. "Jedynka" była świetną grą, ale od jej premiery minęło już osiem lat, dlatego każdy kto miał w nią zagrać, zrobił to już dawno temu. Plusem jest to, że dzięki specyficznej oprawie graficznej, dzieło DICE nawet dzisiaj wygląda całkiem nieźle.

 • Earthlock: Festival of Magic – (XONE) – 2016

 • Ocena na Metacritic: brak oceny

 • Assassin's Creed Chronicles: China – (XONE) – 2015

 • Ocena na Metacritic: 67 / 100

 • Forza Horizon – (X360 i XONE) – 2012

 • Ocena na Metacritic: 85 / 100

 • Mirror's Edge – (X360 i XONE) – 2008

 • Ocena na Metacritic: 79 / 100

  PLAYSTATION PLUS

  Ubiegły miesiąc w PlayStation Plus pozostawiał wiele do życzenia, ponieważ PlayStation 4 ponownie otrzymało produkcje indie, które nie oferowały zbyt wysokiej jakości. Na szczęście Sony postanowiło zrehabilitować się, dzięki czemu we wrześniu otrzymamy o wiele lepsze gry. Lords of the Fallen nie powinno być obce rodzimym graczom, ponieważ jest to produkcja stworzona przez polskie studio CI Games we współpracy z niemieckim Deck 13. Wersja na konsolę Japończyków w dniu premiery otrzymała średnie noty (głównie ze względu na liczne bugi, które w dużej mierze wyeliminowano), ale grę zdecydowanie można polecić miłośnikom dobrej zabawy. Zwłaszcza, fanom serii Dark Souls i Bloodborne'a.

  Kolejną grą dostępną dla posiadaczy PlayStation 4 i PlayStation 3 będzie fenomenalne Journey (lub Podróż). Produkcja studia thathgamecompany to rewelacyjna przygodówka, oferująca enigmatyczną fabułę, intrygujący gameplay oraz piękną oprawę wizualną. Prawdziwy rarytas dla posiadaczy sprzętu Sony. Użytkownicy starszej konsoli otrzymają ponadto dużą, ostatnią odsłonę Prince of Persia, czyli Zapomniane Piaski. Choć gra Ubisoftu ma już kilka lat na karku, to jednak nadal bywa bardzo grywalna i cały czas daje mnóstwo satysfakcji.

  Datura to artystyczna produkcja zaprojektowana przez polskiego dewelopera, Plastic Studios. Głównym atutem tytułu jest możliwość korzystania z kontrolerów PlayStation Move, imitujących ruchy dłonią. Niestety, gra bywa monotonna i brzydka, ale można dać jej szansę. Z kolei Badland to standardowy indyk, którego przeznaczeniem były urządzenia mobilne. Jeśli jednak nie posiadamy PlayStation Vity, grę z powodzeniem uruchomimy na stacjonarnych konsolach. Ostatnia produkcja to Amnesia: Memories, reprezentująca gatunek visual novel. Co to oznacza? Mniej grania, a więcej oglądania i czytania. Produkcja powinna przypaść do gustu głównie płci pięknej.

 • Lords of the Fallen (PS4) – 2014

 • Ocena na Metacritic: 68 / 100

 • Journey (PS4, PS3) – 2015

 • Ocena na Metacritic: 92 / 100

 • Prince of Persia: The Forgotten Sands (PS3) – 2010

 • Ocena na Metacritic: 75 / 100

 • Datura (PS3) – 2012

 • Ocena na Metacritic: 57 / 100

 • Badland (PS4, PS3, PS Vita) – 2015

 • Ocena na Metacritic: 76 / 100

 • Amnesia: Memories (PS Vita) – 2015

 • Ocena na Metacritic: 72 / 100

  WERDYKT

  Powoływanie się w tym miesiącu na oceny z Metacritic nie wchodzi w grę, ponieważ jeden z tytułów nie otrzymał do tej pory żadnej recenzji. Bazując jednak na produkcjach, o których możemy cokolwiek powiedzieć, to byłbym skłonny stwierdzić, że tym razem wygrana należy się PlayStation Plus. Aczkolwiek, należy pamiętać, że Lords of the Fallen już wcześniej dostępne było w ramach usługi Games with Gold. Nie zmienia to jednak faktu, że żadna z zaprezentowanych przez Microsoft gier nie może się równać z bajecznym Journey.

  Autor: Łukasz Morawski