Kto wygrał w tym miesiącu?
Rozpiski udostępnione przez Microsoft i Sony zazwyczaj wywołują w mediach społecznościowych drobne sprzeczki pomiędzy graczami, którzy bronią swoich ulubionych wydawców. Czasami bywa też tak, że ujawnione gry są na tyle słabe, że nawet najwierniejsi fani nie są w stanie powstrzymać się od wyrażenia niezadowolenia. Sprawdźmy, jak sytuacja wygląda w tym miesiącu!
Sprawdźcie, jak wyglądała sytuacja w ubiegłych miesiącach:
2017: STYCZEŃ, LUTY, MARZEC, KWIECIEŃ, MAJ, CZERWIEC, LIPIEC, SIERPIEŃ, WRZESIEŃ, PAŹDZIERNIK, LISTOPAD, GRUDZIEŃ
2016: SIERPIEŃ, WRZESIEŃ, PAŹDZIERNIK, LISTOPAD, GRUDZIEŃ
Styczniowa oferta zdecydowanie lepiej prezentuje się od grudniowego rzutu. Tym razem, w Games with Gold zawitają interesujące tytuły, które z pewnością znajdą swoich amatorów. The Incredible Adventures of Van Helsing III to przyjemny hack slash, polegający przede wszystkim na koszeniu coraz to potężniejszych przeciwników. Praktycznie klon Diablo, tyle, że w innych klimatach. W miarę fajna pozycja na długie godziny. Bardzo dobrze prezentuje się również ZOMBI, które jest portem gry z konsoli Nintendo Wii U. Produkcja posiada ciekawą mechanikę, polegającą na tym, że po każdym zgonie wcielamy się w nową postać, a nasz poprzedni bohater przemienia się w żywego trupa. Warto również dodać, że tytuł dostępny był wiele miesięcy temu w ofercie PlayStation Plus.
W przypadku gier na Xboksa 360 (oraz XONE dzięki wstecznej kompatybilności), Microsoft poszedł w klasykę bądź w starocia - jak zwał tak zwał. Tomb Raider: Underworld był bardzo udaną odsłoną, wyprowadzającą serię na nowe tory. Co prawda, dzisiaj gra nie wygląda już tak dobrze, jak dziewięć lat temu, ale i tak nadal warta jest uwagi. To samo można powiedzieć o Army of Two, czyli grze posiadającej jeden z lepszych trybów kooperacyjnych w historii. Jeśli macie kumpla do wspólnego pykania na konsoli, a nie mieliście okazji zagrać wcześniej w produkcję Electronic Arts, koniecznie nadróbcie zaległości.
GRY DOSTĘPNE W GAMES WITH GOLD
The Incredible Adventures of Van Helsing III (XONE) – 2015
Ocena na Metacritic: 64/100 (ocena wersji na PC)
ZOMBI (XONE) – 2015 (gra była już wcześniej w PS+)
Ocena na Metacritic: 71/100
Tomb Raider Underworld (X360, XONE) – 2008
Ocena na Metacritic: 76/100
Army of Two (X360, XONE) – 2008
Ocena na Metacritic: 72/100
Wszystko wskazuje na to, że wysokobudżetowe tytuły na dobre wróciły do oferty Sony. W ubiegłym miesiącu mieliśmy drugą odsłonę Darksiders, a teraz w PlayStation Plus dostępny będzie Deus Ex: Rozłam Ludzkości. Kontynuacja Buntu Ludzkości to kawał porządnej gry, w której ponownie wcielamy się w postać Adama Jensena. Twórcy wyciągnęli wnioski względem poprzedniczki, dzięki czemu tytuł ponownie kładł większy nacisk na skradankowe mechaniki i narrację. Wielką frajdą dla miłośników dzieł studia Telltale będzie również Batman ich autorstwa. Co prawda, produkcja borykała się z wieloma problemami natury technicznej, ale obecnie sporą ich część wyeliminowano. Poza tym, mówimy o Mrocznym Rycerzu, ta gra nie może się nie podobać.
Nie zaskoczę nikogo, jeśli napiszę, że po raz kolejny Sony udostępniło To Jesteś Ty, ale na szczęście nie powtórzono tego błędu przy okazji gry dedykowanej goglom wirtualnej rzeczywistości. Posiadacze PlayStation VR zagrają w StarBlood Arena, czyli średniaka polegającego na walce bojowymi kapsułami w przestrzeni kosmicznej. Jeśli natomiast wolicie coś bardziej klasycznego, to powinniście sprawdzić Uncanny Valley, będące dwuwymiarowym survival horrorem utrzymanym w pixel-artowej oprawie wizualnej. Nie jest może to najlepszy z indyków, ale produkcja posiada niezły klimat i bardzo dobrze prowadzoną atmosferę grozy.
Niestety, nie mogę napisać zbyt wielu pozytywów o następnej grze, czyli Sacred 3. Tytuł sam w sobie nie był taki zły (ot zwykły hack slash), ale miał pecha, że podpiął się pod świetną markę, która zaliczyła dwie bardzo udane odsłony. "Trójka" w niczym nie przypomina poprzedniczek i jest zaledwie niezbyt przyjemnym skokiem na kasę. Book of Unwritten Tales 2 również nie dorównało poziomem swojej pierwszej części, ale warto grę sprawdzić, chociażby z tego względu, że na konsolach raczej nie często spotykamy przygodówki point click. Ostatnią grą stycznia w PlayStation Plus jest Psycho-Pass: Mandatory Happiness - typowa japońska visual novela, nie wyróżniająca się na tle konkurencji niczym szczególnym. Dużym plusem gry jest natomiast nieliniowa rozgrywka, oferująca wiele ścieżek fabularnych.
GRY DOSTĘPNE W PLAYSTATION PLUS
Deus Ex: Rozłam Ludzkości (PS4) – 2016
Ocena na Metacritic: 84/100
Batman: The Telltale Series (PS4) – 2016
Ocen na Metacritic: 68/100
StarBlood Arena (PS VR) – 2017
Ocena na Metacritic: 68/100
To jesteś Ty (PS4) – 2017 (bonusowy tytuł)
Ocena na Metacritic: 70/100
Sacred 3 (PS3) – 2014
Ocena na Metacritic: 56/100
Book of Unwritten Tales 2 (PS3) – 2015
Ocena na Metacritic: 63/100
Psycho-Pass: Mandatory Happiness (PS Vita) – 2016
Ocena na Metacritic: 64/100
Uncanny Valley (PS Vita, PS4) – 2017
Ocena na Metacritic: 52/100
Gdybym sugerował się wyłącznie ocenami z Metacritica, to wygraną przyznałbym ofercie Microsoftu. Jako, że gry z konsol wiodących (PlayStation 4 i Xbox One) uważam za te najważniejsze, bazowanie na średniej wszystkich tytułów byłoby w tym miesiącu mocno niesprawiedliwe. Sony pokazało klasę udostępniając tak dobry tytuł, jakim jest Deux Ex: Rozłam Ludzkości, a ich telltale'owski Batman również daje radę. W tym miejscu, na Games with Gold dostępne są tytuły, które stoją co najmniej o poziom niżej, niż produkcja Eidos Montreal. W związku z tym, styczniową batalię zwycięża Sony i PlayStation Plus.
Autor: Łukasz Morawski