Data publikacji:

Games with Gold vs PlayStation Plus - styczeń 2017

Kto wygrał w tym miesiącu?

Rozpiski udostępnione przez Microsoft i Sony zazwyczaj wywołują w mediach społecznościowych drobne sprzeczki pomiędzy graczami, którzy bronią swoje ukochane firmy. Czasami bywa jednak tak, że ujawnione gry są tak słabe, że nawet najwierniejsi fani nie są w stanie powstrzymać się od wyrażenia niezadowolenia. Sprawdźmy, jak sytuacja wygląda w tym miesiącu!

Żadna z firm nie rozpoczęła 2017 roku dużymi tytułami AAA, ale i tak nie powinniśmy narzekać. Zarówno na PlayStation 4, jak i Xboksie One będziemy w stanie znaleźć coś dla siebie. Pierwszym takim tytułem będzie drugi sezon popularnej bijatyki Killer Instinct. Produkcja raczej nie jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, ale miłośnicy tego gatunku gier z pewnością będą zadowoleni. Inaczej może być w przypadku World of Van Helsing: Deathtrap. O wersji konsolowej na Metacrtic nie można jeszcze nic przeczytać, ponieważ produkcja dopiero wczoraj zaliczyła swoją premierę. Patrząc jednak na wersję pecetową, raczej nie spodziewałbym się wielkiego hitu. Ot, klasyczny tower defense utrzymany w gotycko-steampunkowych klimatach.

The Cave to platformówka 2.5D przygotowana przez twórców takich tytułów jak Maniac Mansion czy Monkey Island. Niestety tym razem nie było tak kolorowo, ale nie zmienia to faktu, że przy produkcji można całkiem nieźle się bawić. Oczywiście pod warunkiem, że nie straszna bywa nam nuda. Warto również nadmienić, że tytuł dawno temu dostępny był w ramach subskrypcji PlayStation Plus. Kolejną produkcją dostępną w ramach Games with Gold na konsoli Xbox 360 jest Rayman Origins, czyli jedna z sympatyczniejszych niespodzianek ostatnich lat. Ubisoft zrezygnował z trójwymiarowej przygody, na rzecz platformówki 2D, tak jak to miało miejsce w przypadku pierwszej odsłony serii. Origins to świetna pozycja, oferująca dopracowany do perfekcji tryb kooperacji dla kilku graczy.

Gry dostępne w styczniowym Games with Gold

- World of Van Helsing: Deathtrap (XONE) - 2016

Ocena na Metacritic: brak

- Killer Instinct Season 2 Ultra Edition (XONE) - 2014

Ocena na Metacritic: 85/100

- The Cave (X360 i XONE) - 2013

Ocena na Metacritic: 70/100

- Rayman Origins (X360 i XONE) - 2011

Ocena na Metacritic: 87/100

Studio Double Fine w tym miesiącu nie zawitało wyłącznie u Microsoftu, ale także udostępniło inny tytuł w PlayStation Plus. Pechowo dla użytkowników Xboksa One, Day of the Tentacle Remastered to znacznie lepsza produkcja od The Cave. Pierwowzór gry zadebiutował ponad dwadzieścia lat temu, dlatego jego odświeżenie wymagało od dewelopera sporo pracy. Na szczęście ten udźwignął powierzone mu zadanie, dzięki czemu młodsi gracze mają okazję sprawdzić jak dawniej wyglądały przygodówki point click. Jeśli jednak Day of the Tentacle nie byłoby wystarczające, zawsze możecie sprawdzić rozbudowaną wersję This War of Mine. The Little Ones to rewelacyjna polska gra przedstawiająca wojenną pożogę z perspektywy cywili. Więcej zachwytów nad tym dziełem znajdziecie w recenzji mojego autorstwa.

Kolejnymi tytułami udostępnimy w ramach PlayStation Plus będą Blazerush, The Swindle, Azkend 2 oraz Titanl Souls. Pierwsza produkcja to futurystyczne wyścigi, z kamerą umieszczoną w rzucie izometrycznym. Nic rewelacyjnego, ale można trochę popykać w przerwach od poważniejszego grania. The Swindle to z kolei ciekawie wyglądająca platformówka oferująca ładną, rysowaną oprawę wizualną. Najmniej ciekawie zapowiada się Azkend 2, będący grą logiczną polegającą na łączeniu ze sobą elementów porozrzucanych na licznych planszach. Listę zamyka świetny Titan Souls nawiązujący poziomem trudności do serii Dark Souls studia From Software. Gra posiada przyjemną dla oka pixel-artową grafikę i świetny gameplay, przy którym mogą wymięknąć nawet najwięksi twardziele.

Gry dostępne w styczniowym PlayStation Plus

- Day of the Tentacle Remastered (PS4, PS Vita) - 2016

Ocena na Metacritic: 84/100

- This War of Mine: The Little Ones (PS4) -2016

Ocena na Metacritic: 78/100

- Blazerush (PS3) - 2014

Ocena na Metacritic: 70/100

- The Swindle (PS3, PS4, PS Vita) - 2015

Ocena na Metacritic: 73/100

- Azkend 2 (PS Vita) - 2016

Ocena na Metacritic: 68/100

- Titan Souls (PS Vita, PS4) - 2015

Ocena na Metacritic: 74/100

WERDYKT

Wybranie lepszej oferty jak zwykle bywa trudne, zwłaszcza, że w tym miesiącu mamy do czynienia z wyjątkowo wyrównanym poziomem. Pechowo, jedna z produkcji na Xboksa One nie została jeszcze oceniona na Metacritic, przez co nie mogę bazować na cyferkach. Biorąc jednak pod uwagę, że This War of Mine: The Little Ones to rewelacyjny tytuł, szala zwycięstwa przechyla się ku PlayStation Plus. Dodatkowymi argumentami są: bardzo udany remaster Day of the Tentacle oraz rewelacyjny Titan Souls. Posiadaczom konsol Microsoftu można natomiast pozazdrościć Rayman Origins. Niestety gigant z Redmond spóźnił się trochę z udostępnieniem gry w ramach Games with Gold, ponieważ Ubisoft ostatnio z okazji trzydziestych urodzin rozdawał produkcję w wersji PC całkowicie za darmo. Zdaję sobie sprawę, że to inna platforma, jednakże gra ma tak małe wymagania sprzętowe, że powinna pójść nawet na słabszych komputerach.

Sprawdźcie, jak wyglądała sytuacja w ubiegłych miesiącach: GRUDZIEŃLISTOPADPAŹDZIERNIKWRZESIEŃSIERPIEŃ.

Autor: Łukasz Morawski