Data publikacji:

Games with Gold vs PlayStation Plus - sierpień 2017

Kto wygrał w tym miesiącu?

Rozpiski udostępnione przez Microsoft i Sony zazwyczaj wywołują w mediach społecznościowych drobne sprzeczki pomiędzy graczami, którzy bronią swoich ulubionych wydawców. Czasami bywa też tak, że ujawnione gry są na tyle słabe, że nawet najwierniejsi fani nie są w stanie powstrzymać się od wyrażenia niezadowolenia. Sprawdźmy, jak sytuacja wygląda w tym miesiącu!

W ubiegłym miesiącu mocno narzekałem na lipcowy Games with Gold, dlatego tym razem cieszę się, że znowu mogę powiedzieć o ofercie Microsoftu coś dobrego. Niestety, w ostatnich miesiącach zacząłem zauważać dziwny trend podążania ścieżką utartą przez Sony, czyli wrzucania jako głównych tytułów gier indie. Kilkukrotnie widziałem jak osoby prowadzące facebookowy profil Xbox Polska zaczepiały PlayStation z tego właśnie powodu, dlatego bawi mnie to jak nagle zaprzestano tego typu akcji "dywersyjnych".

Pierwszym tytułem w sierpniowym rzucie będzie Slime Rancher, którego premiera odbędzie się dopiero jutro. Na gameplayach i zwiastunach nie wygląda to jednak zbyt dobrze. Ot, kolejna logiczno-zręcznościowa gra z kolorową grafiką i uroczymy stworkami. Może będzie dobrze, może nie - przekonamy się po premierze. Lepiej natomiast zapowiada się Trials Fusion. Jestem fanem serii i z pełną odpowiedzialnością mogę napisać, że ta odsłona zdecydowanie dała radę. Poziomy są skomplikowane oraz wymagające, dzięki czemu ukończenie gry bywa prawdziwym wyzwaniem. W przypadku tego tytułu jest to jak najbardziej zaletą.

Ponownie poziom oferty Games with Gold wyciągają gry z ubiegłej generacji konsol. Od jutra posiadacze subskrypcji będą mogli zagrać w rewelacyjną Bayonettę, która swego czasu zostało bardzo dobrze przyjęta zarówno przez graczy, jak i recenzentów. Średnia z serwisu Metacritic jedynie potwierdza wysoką jakość gry. W drugiej połowie miesiąca będzie już trochę gorzej, ale i tak całkiem nieźle. Red Faction: Armageddon co prawda nie jest najlepszą odsłoną serii, ale można spędzić przy niej miło czas. Mnie osobiście tytuł dosyć szybko odrzucił, ale możliwe, że was zainteresuje. Pod warunkiem, że jeszcze nie graliście, bo produkcja ma już sześć lat na karku.

GRY DOSTĘPNE W LIPCOWYM GAMES WITH GOLD

Slime Rancher (XONE) – 2017

Ocena na Metacritic: brak

Trials Fusion (XONE) – 2014

Ocena na Metacritic: 80/100

Bayonetta (X360, XONE) – 2010

Ocena na Metacritic: 90/100

Red Faction: Armageddon (X360, XONE) – 2011

Ocena na Metacritic: 71/100

Sony w końcu zaczęło odzyskiwać kontrolę nad ofertą PlayStation Plus! Od dobrych trzech miesięcy udostępniane są naprawdę solidne tytuły, z czego sporą ilość można zaliczyć do segmentu AAA. Japończycy po raz kolejny sprawili, że u posiadaczy PlayStation 4 pojawił się mimowolny uśmiech na twarz, a jednym z powodów mogło być wrzucenie do oferty trzeciej odsłony Just Cause. Produkcja miewa swoje wady, ale jako "darmowy" tytuł sprawdzi się idealnie. Ocena w serwisie Metacritic może nie robi wrażenia, ale nota wystawiona przez Dawida zdecydowanie tak.

Kolejną solidną produkcją w PS+ będzie Assassin's Creed: Freedom Cry, czyli samodzielny dodatek do Black Flag. Zaskakujące jest to, że wydawca nie zdecydował się na wrzucenie podstawowej wersji gry, tylko fabularne rozszerzenie, ale i tak nie ma co narzekać. DLC wystarczy na kilka godzin zabawy i trzyma równie wysoki poziom co "czwórka". Ostatnią grą dostępną na PlayStation 4 ma być drugi raz z rzędu To Jesteś Ty. Rozegrałem kilka partyjek ze znajomymi i jestem zachwycony tym, jak tak małe dzieło, jest w stanie świetnie sprawdzić się na małych imprezach, zwłaszcza tych zakrapianych alkoholem.

Resztę tytułów z oferty można śmiało pominąć, gdyż Sony już dawno udowodniło, że gry na PlayStation 3 i PlayStation Vita służą wyłącznie za niepotrzebne zapychacze. Aczkolwiek w sierpniu udostępniony zostanie Downwell, czyli niepozornie wyglądający indyczek, oferujący świetną i dynamiczną rozgrywkę. Chociażby dla tej produkcji warto odkurzyć handhelda. Resztę tytuł - Super Motherload, Snakeball oraz Level 22 - spokojnie odpuśćcie i przeznaczcie ten czas na coś pożyteczniejszego. Po Sieci krążą plotki jakoby w przyszłości oferta miałaby składać się wyłącznie z dwóch gier na PlayStation 4, dwóch pozycji z PlayStation Now oraz dwóch filmów. To właśnie z tego względu prawdopodobnie zwiększono cenę abonamentu. Ile jest w tym prawdy? Nie wiadomo, ale mam nadzieję, że coś jest na rzeczy.

GRY DOSTĘPNE W LIPCOWYM PLAYSTATION PLUS

Just Cause 3 (PS4) – 2015

Ocena na Metacritic: 73/100

Assassin's Creed: Freedom Cry (PS4) – 2013

Ocen na Metacritic: 71/100

That's You (PS4) – 2017 (bonusowy tytuł)

Ocena na Metacritic: 71/100

Super Motherload (PS3) – 2013

Ocena na Metacritic: 65/100

Snakeball (PS3) – 2007

Ocena na Metacritic: 65/100

Downwell (PS Vita) – 2016

Ocena na Metacritic: 85/100

Level 22 (PS Vita) – 2016

Ocena na Metacritic: 68/100 (ocena z wersji na Xboksa One)

PODSUMOWANIE

Kolejny miesiąc z rzędu i kolejny trudny wybór przede mną. Microsoft zdecydowanie nie przoduje już w jakości oferty, ponieważ Sony zaczęło mocno nadrabiać zaległości. Ze względu na brak średniej ocen Slime Rancher, w wybraniu zwycięzcy nie będę bazował na liczbach, a zamiast tego postawię na własną opinię. Z racji tego, że Xbox zaczyna podążać w kierunku, który jeszcze niedawno wyśmiewał (gry indie), a na PlayStation 4 pojawiły się dwie duże i bardzo dobre pozycje, wygraną przyznaję ofercie PlayStation Plus. Gigant z Redmond musi dokładnie przemyśleć w jakim kierunku chce iść, ponieważ jeśli plotki o zmianach w abonamencie Sony okażą się prawdą, wartość Games with Gold znowu zmaleje w oczach fanów.

Sprawdźcie, jak wyglądała sytuacja w ubiegłych miesiącach:

2017: STYCZEŃLUTYMARZECKWIECIEŃMAJCZERWIEC, LIPIEC

2016: GRUDZIEŃLISTOPADPAŹDZIERNIKWRZESIEŃSIERPIEŃ

 

Autor: Łukasz Morawski