Data publikacji:

Games With Gold vs PlayStation Plus - październik 2016

Kto wygrał w tym miesiącu?

Rozpiski udostępnione przez Microsoft i Sony zazwyczaj wywołują w mediach społecznościowych drobne sprzeczki pomiędzy graczami, którzy bronią swoje ukochane firmy. Czasami bywa jednak tak, że ujawnione gry są tak słabe, że nawet najwierniejsi fani nie są w stanie powstrzymać się od wyrażenia niezadowolenia. Sprawdźmy, jak sytuacja wygląda w tym miesiącu!

GAMES WITH GOLD

Microsoft powoli zaczyna odpuszczać konkurentowi. W ubiegłym miesiącu do oferty Games With Gold trafiły średnio ciekawe tytuły, których średnia na Xbox One wynosi zaledwie 67/100. W październiku posiadacze konsol Microsoftu również mogą kręcić nosem, ponieważ w zestawieniu brakuje jakiegokolwiek hitu.

Super Mega Baseball: Extra Innings, choć dostaje na Metacriticu całkiem solidne oceny, to jednak jest niczym więcej, jak tylko grą indie. Poza tym, tematyka produkcji może być dla graczy niemieszkających w Stanach Zjednoczonych na tyle odległa, że przejdą obok niej obojętnie. Mimo wszystko, tytułów poświęconych baseballowi występuje na rynku stosunkowo niewiele, dlatego dzięki Super Mega Baseball można sprawdzić, na czym polega ten sport.

Kolejny tytuł na Xboksa One to również indyk, ale za to jaki! The Escapists to świetna pozycja, która dostarcza mnóstwo frajdy oraz zmusza gracza do rozruszania szarych komórek. W grze wcielamy się w postać osadzoną w więzieniu o zaostrzonym rygorze, a zadaniem użytkownika jest wyciągnięcie jej zza krat. Żeby tego dokonać musimy poznać zwyczaje strażników, zakumplować się z innymi więźniami oraz zdobywać lub konstruować nowe przedmioty.

MX vs. ATV to popularna seria gier wyścigowych przygotowywanych przez studio THQ Digital Phoenix. Głównym atutem produkcji jest możliwość zasiadania za sterami różnorodnych maszyn. Do dyspozycji mamy takie sprzęty jak motocrossy, quady, buggy, a nawet ciężarówki. Wyścigi są dynamiczne i emocjonujące, ale niestety ze względu na wiek gry, nie robią już takiego wrażenia jak w dniu premiery. Szkoda, że Microsoft zdecydował się na umieszczenie w ofercie Reflex, zamiast młodszego o dwa lata Alive.

W teorii I Am Alive miało wszystko, żeby stać się jedną z ciekawszych gier indie w historii. Brudny i mroczny klimat zniszczonego miasta, bohater walczący o przetrwanie oraz oryginalna oprawa wizualna. Niestety po drodze coś poszło nie tak, przez co dzieło Ubisoftu po pewnym czasie zaczynało męczyć. Niemniej, produkcji warto dać szansę, chociażby po to, żeby zobaczyć z jak dobrą grą mogliśmy mieć do czynienia. Dla formalności, I Am Alive kilka miesięcy temu dostępne było również w PlayStation Plus.

 • Super Mega Baseball: Extra Innings (XONE) - 2015

 • Ocena na Metacritic: 80/100

 • The Escapists (XONE) - 2015

 • Ocena na Metacritic: 74/100

 • MX vs. ATV Reflex (X360) - 2009

 • Ocena na Metacritic: 75/100

 • I Am Alive (X360) - 2012

 • Ocena na Metacritic: 69/100

  PLAYSTATION PLUS

  Sony cały czas prze ku górze, próbując odzyskać zaufanie graczy. Poprzedni miesiąc dla posiadaczy PlayStation Plus prezentował się całkiem okazale, ale tym razem jest jeszcze lepiej, o czym mogą świadczyć pozytywne komentarze fanów umieszczane na oficjalnym facebookowym profilu PlayStation.

  Perełką październikowego rzutu bez wątpienia jest odświeżona wersja pierwszej części Resident Evil. Remaster został przygotowany z szacunkiem do oryginału, nie wprowadzając do rozgrywki zbyt dużych zmian. Ulepszona została natomiast oprawa wizualna, która teraz prezentuje się rewelacyjnie. Dzięki temu wielu młodszych graczy będzie mogło przeżyć noc w rezydencji zła, bez obawy, że pokaleczy oczy o wielgachne piksele.

  Platinium Games znane między innymi z serii Bayonetta postanowiło wyruszyć w sentymentalną podróż do lat 80-tych ubiegłego wieku, okraszoną licznymi wybuchami i efektownymi pojedynkami. Transfomers: Devastation nie był produkcją idealną, ale świetnie sprawdzał się w swojej roli jako beat 'em up. Poza tym, grafika nawiązywała do starego serialu animowanego, który jeszcze bardziej w tamtych latach rozpowszechnił tę markę na całym świecie. Dla starszych graczy pozycja obowiązkowa.

  W tym miesiącu w PlayStation Plus ponownie mamy polski akcent. Mowa o Mad Riders, czyli wyścigowej grze z quadami w roli głównej. Tytuł stworzyło wrocławskie studio Techland, które możecie kojarzyć raczej z Dying Light lub Dead Island, aniżeli tego typu produkcji. Mad Riders nie było rewelacyjne, ale grało się w to całkiem przyjemnie. Gra może służyć jako idealny przerywnik pomiędzy poważniejszymi dziełami.

  From Dust to bardzo dobra pozycja, przygotowana przez ojca rewelacyjnego Another World. Tym razem Eric Chahi postanowił złożyć hołd serii Populous i Black White, czego efektem było właśnie From Dust. W grze kontrolujemy poczynania pewnego plemienia, na nowo próbującego rozwinąć swoją kulturę oraz cywilizacje. Często ludność zmuszona jest do przemieszczania się do innych części świata, ale ze względu na liczne niebezpieczeństwa, musimy jej w tym pomagać. Rozgrywka jest wymagające, ale i za razem przyjemna.

  Dwie ostatnie pozycje przygotowane z myślą o konsoli PlayStation Vita to gry kładące nacisk przede wszystkim na fabułę. Code: Realize ~Guardian of Rebirth~ to produkcja z gatunku visual novel, która na Metacriticu została całkiem nieźle oceniona. Z kolei Actual Sunlight to krótka interaktywna historia opowiadająca o ważnych dla ludzi sprawach, takich jak miłość oraz depresja.

 • Resident Evil HD Remaster (PS4)

 • Ocena na Metacritic: 83/100

 • Transformers: Devastation (PS4)

 • Ocena na Metacritic: 77/100

 • Mad Riders (PS3)

 • Ocena na Metacritic: 71/100

 • From Dust (PS3)

 • Ocena na Metacritic: 81/100

 • Code: Realize ~Guardian of Rebirth~ (PS Vita)

 • Ocena na Metacritic: 86/100

 • Actual Sunlight (PS Vita)

 • Ocena na Metacritic: 75/100

  WERDYKT

  W tym miesiącu wybór zwycięzcy był niezwykle prosty. PlayStation Plus nie tylko osiągnęło większą średnią ocen (bazując na Metacritic), ale także zaoferowało znacznie ciekawsze gry, wyłamujące się z segmentu indie. W przypadku konsol Sony, praktycznie każdy tytuł jest godny polecenia. Październikowa oferta Microsoftu to przede wszystkim rewelacyjny The Escapists. Niestety, to zbyt mało, żeby móc stanąć w szranki z konkurencją. Gigant z Redmond będzie musiał nieźle się postarać w listopadzie, żeby Games with Gold przestało zaliczać tendencję spadkową.

  Autor: Łukasz Morawski