Data publikacji:

Games with Gold vs PlayStation Plus - marzec 2018

Kto wygrał w tym miesiącu?

Microsoft cały czas romansuje z Ubisoftem, czego efektem było udostępnienie w marcu produkcji o nazwie Trials of the Blood Dragon, będącej połączeniem dwóch całkiem popularnych marek. Twórcy gry wykorzystali motyw z jednego z dodatków do trzeciej odsłony Far Cry'a i przenieśli go do świata Trials, w którym musimy przejechać trudne trasy z pomocą  motocrossa. Niestety, eksperyment trochę nie wypalił, przez co o grze raczej trudno pisać w superlatywach. Znacznie lepiej prezentuje się natomiast polski Superhot, o którym swego czasu było bardzo głośno. Nic dziwnego, wszakże to bardzo dobra produkcja, oferująca nowe spojrzenie na strzelanki. Więcej o grze przeczytacie w recenzji Dawida, nie szczędzącego miłych słów o produkcji studia Superhot Team.

Posiadacze konsoli starszej generacji (Xboksa One także za sprawą wstecznej kompatybilności) otrzymali natomiast Brave: The Video Game, czyli tytuł bazujący na filmie animowanym studia Pixar, w naszym kraju znanym jako "Merida Waleczna". Oryginał był całkiem przyjemny, ale tego samego nie można już powiedzieć o grze. Studio należące do Disneya nawet nie próbowało wykrzesać z produkcji czegoś więcej, oddając w ręce graczy typową "kinówkę", których w tamtym czasie było pełno na rynku. Mało ambitne dzieło, które śmiało można pominąć. Zamiast tego, warto pochylić się chwilę nad Quantum Coundrum, które choć również nie jest jakieś super rewelacyjne, to jednak zapewnia rozrywkę na stosunkowo wysokim poziomie. Nic dziwnego, w końcu przy grze pracowała główna projektantka pierwszej części Portala.

GRY DOSTĘPNE W GAMES WITH GOLD

Trials of the Blood Dragon (XONE) – 2016

Ocena na Metacritic: 57/100

SUPERHOT (XONE) – 2016

Ocena na Metacritic: 83/100

Brave (X360, XONE) – 2012

Ocena na Metacritic: 65/100

Quantum Conundrum (X360, XONE) – 2012

Ocena na Metacritic: 76/100

UBIEGŁE MIESIĄCE:

2018: STYCZEŃ, LUTY

2017: STYCZEŃLUTYMARZECKWIECIEŃMAJCZERWIECLIPIECSIERPIEŃWRZESIEŃPAŹDZIERNIKLISTOPADGRUDZIEŃ

2016: SIERPIEŃWRZESIEŃPAŹDZIERNIKLISTOPADGRUDZIEŃ

 

Przed ogłoszeniem marcowego rzutu PlayStation Plus mówiło się o tym, że ma być to najlepsza oferta w historii usługi. Po zobaczeniu listy gier, jestem skłonny stwierdzić, że plotki nie były dalekie od rzeczywistości. Bloodborne to prawdopodobnie jeden z lepszych tytułów ekskluzywnych wydanych na konsolę PlayStation 4. Jest to zdecydowanie magnum opus studia From Software, które idealnie wykorzystało mechaniki znane z serii Dark Souls, a następnie zaimplementowało je do pokręconego świata rodem z prozy Lovecrafta. Z takiego połączenia nie mogło wyjść nic innego, jak tylko świetna gra. Właściwie w samych superlatywach mógłbym się również wypowiadać o Ratchet Clank, będącym remakiem pierwszej odsłony wydanej pierwotnie na PlayStation 2. Żeby jednak nie zaślinić zbytnio klawiatury, odsyłam was do recenzji mojego autorstwa. Tam wystarczające mocno zachwycałem się dziełem Insomniac Games.

Reszta tytułów nie prezentuje się już tak kolorowo, aczkolwiek na liście znajdziemy jeszcze gry, przy których można się dobrze bawić. Jednym z nich jest Legend of Kay Anniversary, czyli remaster gry z drugiej konsoli PlayStation. Mighty No. 9 w dniu premiery zebrało baty od recenzentów za fatalny stan techniczny, ale błędy w znacznej mierze zostały naprawione, więc można już grać bez bólu zębów. Calire: Entended Cut powinno zainteresować miłośników Silent Hill oraz Clockwork, lecz raczej nie nastawiajcie się na horror na podobnym poziomie. Zostało jeszcze Bombing Busters, robiące za współczesną wariacją klasycznego Bombermana. O dziwo, Sony zrezygnowało całkowicie w tym miesiącu z udostępnienia gier wykorzystujących gogle wirtualnej rzeczywistości oraz działających z aplikacją PlayLink. Warto także nadmienić, że jest to ostatni rok, w którym otrzymujemy produkcje wydane na PS3 i PS Vita.

GRY DOSTĘPNE W PLAYSTATION PLUS

Bloodborne(PS4) – 2015

Ocena na Metacritic: 92/100

Ratchet Clank (PS4) – 2016

Ocen na Metacritic: 85/100

Legend of Kay Anniversary (PS3) – 2015

Ocena na Metacritic: 62/100

Mighty No. 9 (PS3, PS4) – 2016

Ocena na Metacritic: 52/100

Claire: Extended Cut (PS Vita) – 2016

Ocena na Metacritic: brak oceny/100

Bombing Busters (PS Vita, PS4) – 2015

Ocena na Metacritic: brak oceny/100

PODSUMOWANIE

W marcu bezapelacyjnie wygrał Microsoft! Nie bijcie, to był oczywiście mało śmieszny żart, ponieważ tak genialnej oferty Sony prawdopodobnie nie dałoby się w tym miesiącu przebić. Gigant z Redmond musiałby wytoczyć największe działa, a i tak miałby marne szanse z przeskoczeniem ponad poziom Bloodborne'a. No nic, nie ma co się dłużej rozpisywać - złote trofeum trafia do Sony, w pełni zasłużenie!

UBIEGŁE MIESIĄCE:

2018: STYCZEŃLUTY

2017: STYCZEŃLUTYMARZECKWIECIEŃMAJCZERWIECLIPIECSIERPIEŃWRZESIEŃPAŹDZIERNIKLISTOPADGRUDZIEŃ

2016: SIERPIEŃWRZESIEŃPAŹDZIERNIKLISTOPADGRUDZIEŃ

 

Autor: Łukasz Morawski