Data publikacji:

Games With Gold vs PlayStation Plus - marzec 2017

Kto wygrał w tym miesiącu?

Rozpiski udostępnione przez Microsoft i Sony zazwyczaj wywołują w mediach społecznościowych drobne sprzeczki pomiędzy graczami, którzy bronią swoich ulubionych wydawców. Czasami bywa też tak, że ujawnione gry są na tyle słabe, że nawet najwierniejsi fani nie są w stanie powstrzymać się od wyrażenia niezadowolenia. Sprawdźmy, jak sytuacja wygląda w tym miesiącu!

W tym miesiącu w ofercie Microsoftu dominują produkcje z widokiem z oczu głównego bohatera, bądź bohaterki. Pierwszy z dużych tytułów jest jednocześnie rodzimym akcentem, co powinno ucieszyć głównie graczy z Polski. Nie zmienia to faktu, że Layers of Fear broni się wysoką jakością i ciekawym podejście do tematyki grozy. Produkcja Bloober Team miewa gorsze strony, ale w ogólnym rozrachunku, to zgrabnie przygotowany tytuł, robiący to, co powinny robić horrory - straszy. Trochę więcej zarzutów można mieć do Evolve, ponieważ gra już w dniu premiery nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań. Dzięki Ultimate Edition mamy natomiast dostęp do pełnej zawartości, w której skład wchodzą m.in. nowi łowcy, dodatkowe potwory i kilkanaście map. Jeśli nudzą Was standardowe sieciowe strzelanki, to istnieje szansa, że dzieło Turtle Rock Studios przypadnie Wam do gustu. Zalecałbym jednak podchodzenia do gry z umiarkowanym nastawieniem.

Zdecydowanie najmocniejszym strzałem w marcowym Games with Gold będzie druga odsłona Borderlands. Choć produkcja ma już kilka lat na karku, to dzięki specyficznej oprawie wizualnej, nadal bywa przyjemna dla oka, a przede wszystkim nieustannie zachwyca dynamicznym i pokręconym gameplayem. Mimo wszystko, osobom nie mającym dotychczas styczności z grą, zalecałbym zakupienie znacznie ulepszonego remastera przygotowanego z myślą o konsolach obecnej generacji. Ponadto, warto zaznaczyć, że gra dosyć dawno temu trafiła także w ofercie PlayStation Plus. Ostatni tytuł dostępny w tym miesiącu na Xboksie 360 (oraz na Xbox One za sprawą wstecznej kompatybilności) to zwykły wypełniacz miejsca. Heavy Weapon nie było złą grą, ale raczej nie jest to tytuł mogący porwać tłumy. Ot, zwykła zręcznościówka, w której unikamy setek pocisków i niszczymy kolejne fale wrogów.

Gry dostępne w marcowym Games with Gold

Layers of Fear (XONE) - 2016

Ocena na Metacritic: 78/100

Evolve Ultimate Edition (XONE) - 2015

Ocena na Metacritic: 74/100

Borderlands 2 (X360) - 2012 było w PS+

Ocena na Metacritic: 89/100

Heavy Weapon (X360) - 2007

Ocena na Metacritic: 77/100

O Disc Jam właściwie nie można powiedzieć nic konkretnego, gdyż premiera gry zaplanowana została dopiero na 7 marca. Pewne jest, że nie będzie to produkcja AAA, ale na gameplay'ach wygląda całkiem interesująco. Dzieło High Horse Entertainment to futurystyczna wariacja na cymbergaja. Czy gra ma szansę skraść nasze serca? Tego przekonamy się wraz z marcowym rzutem PlayStation Plus. Same miłe słowa można natomiast powiedzieć o Tearaway Unfolded. Produkcję recenzowałem w okolicach premiery i byłem zachwycony jej poziomem. Twórcy LittleBigPlanet przebili sami siebie, oddając w ręce graczy rozbudowaną platformówkę, pełną zabawnych wstawek i mądrych przesłań. Papierowy świat daje frajdę zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Koniecznie musicie sprawdzić ten tytuł, zwłaszcza, że to exclusive na PlayStation 4.

Under Night: In-Birth to klasyczna dwuwymiarowa bijatyka, która raczej nie zyskała w Polsce zbyt dużej popularności. Przyznam się szczerze, ze choć siedzę w grach na co dzień, to o tytule słyszę po raz pierwszy. Z ocen zagranicznych recenzentów wynika, że jest to udana gra, pod warunkiem, że nie przeszkadza nam japoński klimat, wręcz wylewający się z ekranu. Earth Defense Force 2025 to z kolei specyficzny tytuł, opowiadający o walce ludzi z obrzydliwie wielkimi robalami. Produkcja Sandlot to pokaz przeciętności, przystępny wyłącznie dla zagorzałych fanów takiej tematyki.

Zdaję sobie sprawę, że widok indie w PlayStation Plus z miesiąca na miesiąc drażni Was coraz bardziej, ale przynajmniej tym razem PlayStation Vita nie otrzyma kompletnych odpałów. Na szczególną uwagę zasługuje gra logiczna Lumo, oferująca również etapy platformówkowe. Przyjemny łamaniec głowy podczas długiej podróży autobusem lub pociągiem. Produkcja powinna zauroczyć zwłaszcza starszych graczy, gdyż rozgrywką odwołuje się do gier wydawanych na przełomie lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Z ocen na Metacriticu wynika, że ostatnia pozycja także nie powinna Was zawieść. Severed to nietypowy dungeon-crawler, którego gameplay bazuje na gestach. System walki to zdecydowanie największa zaleta gry, zwłaszcza, że jego perfekcyjne opanowanie wymaga od użytkownika sporego treningu.

Gry dostępne w marcowym PlayStation Plus

Disc Jam (PS4) - 2017

Ocena na Metacritic: brak oceny

Tearaway Unfolded (PS4) - 2015

Ocena na Metacritic: 81/100

Under Night: In-Birth (PS3) - 2015

Ocena na Metacritic: 80/100

Earth Defense Force 2025 (PS3) - 2014

Ocena na Metacritic: 69/100

Lumo (PS Vita, PS4) - 2016

Ocena na Metacritic: 73/100

Severed (PS Vita) - 2016

Ocena na Metacritic: 82/100

WERDYKT

Z racji tego, że Disc Jam nie ma jeszcze żadnej recenzji, w typowaniu zwycięzcy nie mogę bazować na statystykach z serwisu Metacritic. Patrząc na mocne i słabe strony marcowych Games with Gold i PlayStation Plus stwierdzam, że oba rzuty są mocno wyrównane. Co prawda, na Xboksa One otrzymamy udane Layers of Fear, ale za to Sony przygotowało wyśmienite Tearaway Unfolded. Microsoft natomiast podniósł poprzeczkę Borderlands 2, a w to miejsce na PlayStation udostępniono... Mógłbym wymieniać teraz wszystkie gry z tego miesiąca, ale i tak nie zmieni to faktu, że zarówno posiadacze konsol Japończyków, jak i Amerykanów mają powody do zadowolenia oraz lekkiego grymaszenia.

Sprawdźcie, jak wyglądała sytuacja w ubiegłych miesiącach:

2017: STYCZEŃ, LUTY

2016: GRUDZIEŃLISTOPADPAŹDZIERNIKWRZESIEŃSIERPIEŃ

Autor: Łukasz Morawski