Kto wygrał w tym miesiącu?
GRY DOSTĘPNE W GAMES WITH GOLD (rozwiń listę)
Super Mega Baseball 2 (XONE) – 2018
Ocena na Metacritic: brak
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (XONE) – 2015 (było w PlayStation Plus)
Ocena na Metacritic: 95/100
Sega Vintage Collection: Streets of Rage (X360, XONE) – 2012
Ocena na Metacritic: 84/100
Vanquish (X360, XONE) – 2010
Ocena na Metacritic: 84/100
W ubiegłym miesiącu Microsoft zaskoczył nietypowymi i popularnymi tytułami. The Witness jest wszakże świetną grą przygodową, natomiast Assassin's Creed: Syndicate to nie lada gratka dla miłośników serii. Jeśli więc kwietniowa oferta przypadła wam do gustu, to mam dla was dobrą wiadomość. Według mnie (i wydaje mi się, że nie będę w tym odosobniony) majowy Games with Gold wypada jeszcze lepiej.
Zanim jednak przejdziemy do najważniejszego elementu tego rzutu, musimy chwilę pochylić się nad grą Super Mega Baseball 2, która raczej nie zyska w Polsce zbyt wielu zwolenników, ze względu na sport jaki reprezentuje. Mimo to, warto nadmienić, że tytuł prezentuje się w miarę przyjemnie na gameplayach, a do tego, swoją premierę zaliczy właśnie w abonamencie giganta z Redmond.
Prawdziwy łakomy kąsek użytkownicy Xboksa One otrzymają w drugiej połowie miesiąca. Bowiem, wtedy udostępniona zostanie piąta odsłona Metal Gear Solid. Osobiście, uważam, że The Phantom Pain jest beznadziejnym reprezentantem serii (wina leży po stronie wewnętrznego konfliktu pomiędzy Kojimą a Konami), ale za to rewelacyjnym sandboksem, od którego autentycznie nie mogłem się oderwać. Tytuł oferuje mega dopracowaną rozgrywkę, dającą graczowi niesamowitą swobodę działania. Gdybyście nie mieli okazji dotychczas zagrać w MGS V, to teraz nie możecie przegapić takiej okazji. Zdecydowanie warto dla tej pozycji reaktywować subskrypcję.
GRY DOSTĘPNE W GAMES WITH GOLD (rozwiń listę)
Super Mega Baseball 2 (XONE) – 2018
Ocena na Metacritic: brak
Metal gear Solid V: The Phantom Pain (XONE) – 2015 (było w PlayStation Plus)
Ocena na Metacritic: 95/100
Sega Vintage Collection: Streets of Rage (X360, XONE) – 2012
Ocena na Metacritic: 84/100
Vanquish (X360, XONE) – 2010
Ocena na Metacritic: 84/100
Oferta dla posiadaczy starszej konsoli Microsoftu (oraz Xboksa One dzięki wstecznej kompatybilności) także prezentuje się nadzwyczaj okazale. Jeden z tytułów z pewnością zadowoli fanów retro, natomiast drugi to świetny shooter, który swego czasu robił ogromne wrażenie dynamicznym gameplayem.
Streets of Rage to produkcja, która swój debiut zaliczyła w 1991 roku na konsoli Sega Genesis (w Polsce znanej jako Sega Mega Drive). Wydanie dostępne w Games with Gold zostało dostosowane do współczesnych standardów, dzięki czemu ponownie możemy oklepać ryje licznym przeciwnikom wspólnie ze znajomkiem. Tryb kooperacji jest mocną stroną gry, dlatego warto uzbroić się w drugiego pada, ponieważ rozpracowanie przestępczego Syndykatu w pojedynkę nie będzie prostym zadaniem.
O Vanquish jakiś czas temu było ponownie głośno, ponieważ w ubiegłym roku tytuł został przeportowany na komputery osobiste. W abonamencie Games with Gold otrzymamy jednak oryginalną wersję z 2010 roku, ale to tak naprawdę nie stanowi żadnego problemu. Dzieło PlatiniumGames do dzisiaj wygląda bardzo dobrze i w ogóle nie zestarzało się pod względem gameplayu. Tak szalonej strzelanki próżno szukać u konkurencji. Historia jest krótka, ale bardzo intensywna.
GRY DOSTĘPNE W PLAYSTATION PLUS (rozwiń listę)
Beyond: Two Souls (PS4) – 2015
Ocena na Metacritic: 72/100
Rayman Legends (PS4) – 2016 (było w Games with Gold)
Ocen na Metacritic: 81/100
Risen 3: Titan Lords (PS3) – 2014
Ocena na Metacritic: 90/100
Eat Them (PS3) – 2010
Ocena na Metacritic: 65/100
King Oddball (PS Vita) – 2014
Ocena na Metacritic: 64/100
Furmins (PS Vita) – 2013
Ocena na Metacritic: 69/100
Kwietniowy rzut Sony miał swoje dobre strony, ale w ogólnym rozrachunku raczej nie urywał dolnej części pleców. Owszem, Trackmania Turbo to świetna kontynuacja popularnej serii nietypowych gier samochodowych, ale już o Mad Maksie nie mogę mówić w tak pozytywnym tonie. W maju mamy do czynienia z podobną sytuacją. Z jednej strony jest naprawdę dobrze, ale z drugiej to chyba nie wystarczy, żeby pokonać konkurencję. Ale kto wie...
Pod koniec bieżącego miesiąca do sprzedaży trafi gra Detroit: Become Human. Dlatego nie jestem w stanie zrozumieć, co Sony miało w głowie, żeby próbować zachęcić graczy do najnowszego dzieła studia Quantic Dream ich najgorszym projektem. Beyond: Two Souls miało swoje dobre momenty, ale w ogólnym rozrachunku jest mdłą i chaotyczną historyjką, która dosyć szybko przestaje odpowiednio angażować. Świetna Ellen Page oraz jeszcze lepszy William Dafoe niestety nie byli w stanie uratować tego tytułu. Więcej o grze dowiecie się z mojej recenzji.
Zapomnijmy jednak o nadprzyrodzonych odpałach Jodie Holmies, ponieważ na scenę wkracza Rayman Legends, ostatnia odsłona serii utrzymana w konwencji dwuwymiarowej platformówki. Bardzo się cieszę, że udostępniono właśnie ten tytuł, ponieważ w PlayStation Plus brakuje gier przeznaczonych do kanapowej kooperacji. Rozgrywka w grze Ubisoftu jest niesamowicie wciągająca i satysfakcjonująca. Fani cyklu z pewnością mają grę już dawno zaliczony, dlatego te słowa kieruję do nowych użytkowników - Będziecie zachwyceni!
GRY DOSTĘPNE W PLAYSTATION PLUS (rozwiń listę)
Beyond: Two Souls (PS4) – 2015
Ocena na Metacritic: 72/100
Rayman Legends (PS4) – 2016 (było w Games with Gold)
Ocen na Metacritic: 81/100
Risen 3: Titan Lords (PS3) – 2014
Ocena na Metacritic: 90/100
Eat Them (PS3) – 2010
Ocena na Metacritic: 65/100
King Oddball (PS Vita) – 2014
Ocena na Metacritic: 64/100
Furmins (PS Vita) – 2013
Ocena na Metacritic: 69/100
Zdecydowanie bardziej przychylnie patrzyłbym na ofertę PlayStation Plus, gdyby dało radę podmienić platformy dwóch gier dostępnych w majowym rzucie. Beyond: Two Souls wywaliłbym na PlayStation 3, natomiast trzecią odsłonę Risena z chęcią przytuliłbym w edycji dedykowanej ósmej generacji konsol. Szkoda, że Sony podjęło odwrotną decyzję...
Risen 3: Titan Lords to kawał porządnego RPG-a, pokazującego, że jak Piranha Bytes się postara, to jest w stanie zrobić coś porządnego (tak, piję do tragicznego Eleksa). "Trójka" zerwała trochę z gothicowością (pewnie, że jest takie słowo), na rzecz nowych mechanik i wyszło jej to na dobre. Mimo to, fani przygód Bezimiennego z Górniczej Doliny znajdą tutaj masę znajomych elementów oraz specyficzny klimat, występujący wyłącznie w produkcjach kultowego w naszym kraju niemieckiego producenta.
Jak to zwykle bywa w przypadku gier na PlayStation 3 i PlayStation Vita, ich poziom nie prezentuje się zbyt oszałamiająco. Na szczęście, żaden z pozostałych tytułów nie jest standardową kaszanką, od której lepiej trzymać się z daleka. Zarówno Eath Them, King Oddball, jak i Furmins to klasyczne średniaki, które miejscami są w stanie wykrzesać z siebie coś więcej. Nie są na tyle dobre, żeby warto było o nich szerzej pisać, ale też nie na tyle złe, żeby w ogóle nie przypisywać ich do swojego konta.
Na co dzień preferuję konsole Sony, ale nie jestem zaślepionym fanbojem, niedostrzegającym zalet konkurencji. Tym razem Microsoft po raz kolejny przygotował lepszą ofertę, która powinna zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających graczy. Tak jak wcześniej pisałem, gdyby w PlayStation Plus zmieniono platformy Beyond: Two Souls i Risen 3: Titan Lords, to prawdopodobnie skończyłoby się z remisem. Niestety, pomimo mojej wielkiej sympatii do Rayman: Legends, nie jestem w stanie przejść obojętnie obok świetnego Metal Gear Solid V: The Phantom Pain. Big Bossa należy szanować, dlatego w pełni zasłużone złote trofeum leci do Microsoftu! Wirtualne oczywiście, prawdziwe niech sobie sami kupią.