Data publikacji:

Games with Gold vs PlayStation Plus - maj 2017

Kto wygrał w tym miesiącu?

Rozpiski udostępnione przez Microsoft i Sony zazwyczaj wywołują w mediach społecznościowych drobne sprzeczki pomiędzy graczami, którzy bronią swoich ulubionych wydawców. Czasami bywa też tak, że ujawnione gry są na tyle słabe, że nawet najwierniejsi fani nie są w stanie powstrzymać się od wyrażenia niezadowolenia. Sprawdźmy, jak sytuacja wygląda w tym miesiącu!

W ubiegłym miesiącu Microsoft zaliczył jedynie wpadkę z grą Ryse: Son of Rome, która była zdecydowanie najgorsza z całego zestawienia i mocno odstawała od reszty. Tym razem gigant z Redmond w przypadku Xboksa One postawił na gry indie, z czego jedna już wcześniej dostępna była w abonamencie PlayStation Plus - mowa o Lara Croft and the Temple of Osiris. Produkcja jest całkiem udaną kontynuacją Guardian of Light, również będącą spin-offem serii Tomb Raider. Osobiście gra bardzo mnie wynudziła, ale na spotkaniach ze znajomymi (kooperacja do czterech graczy) sprawdza się idealnie. Giana Sisters: Twisted Dreams to z kolei odświeżone wydanie dwuwymiarowej platformówki, dostępnej wcześniej na platformach PlayStation 3 i Xboksie 360. Produkcja bywa wymagająca i ma świetny klimat oldschoolowych gier w stylu Mario (właściwie pierwsza wersja tego tytułu, była chamskim klonem dzieła Nintendo).

Ostatnio w ofercie Games with Gold mogliśmy znaleźć pierwszą odsłonę The Force Unleashed, która była naprawdę udanym tytułem osadzonym w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Druga część to niestety kompletna porażka, dlatego dziwi fakt, że Microsoft zdecydował się dać graczom takiego bubla. Na szczęście, posiadacze Xboksa 360 (oraz XONE, dzięki wstecznej kompatybilności) dostali też inny rewelacyjny tytuł bazujący na kosmicznej sadze George'a Lucasa. LEGO Star Wars: The Complete Saga, jak sama nazwa wskazuje, to kompletne wydanie złożone z prawie wszystkich gier Traveler's Tales poświęconych tej tematyce. Do kompletu brakuje tylko Przebudzenia Mocy, wydanego w ubiegłym roku.

Gry dostępne w kwietniowym Games with Gold

Giana Sisters: Twisted Dreams - Director’s Cut (XONE) – 2014

Ocena na Metacritic: 80/100

Lara Croft and the Temple of Osiris (XONE) – 2014 PS+

Ocena na Metacritic: 72/100

Star Wars: The Force Unleashed II (X360, XONE) – 2010

Ocena na Metacritic: 61/100

LEGO Star Wars: The Complete Saga (X360, XONE) – 2007

Ocena na Metacritic: 80/100

W tym miesiącu Sony wyszło z letargu, przynajmniej jeśli chodzi o gry dostępne na PlayStation 4. O Alienation w kontekście PlayStation Plus mówiono już od kilku miesięcy, aż w końcu gra trafiła do oferty. Produkcja studia Housemarque to izometryczna strzelanka osadzona w fantastyczno-naukowym świecie, gdzie dzielni żołnierze uzbrojeni w potężne zbroje walczą z agresywnymi hordami kosmitów. Świetnie zapowiada się także Tales from the Borderlands, będące prawdopodobnie jednym z lepszych tytułów Telltale Games. Duża w tym zasługa ciekawej marki wykreowanej oryginalnie przez 2K oraz charakterystycznego dla niej humoru.

Dotychczas krytykowałem dobór gier na PlayStation Vita, ale od jakiegoś czasu to właśnie przez PlayStation 3 jakość usługi Sony drastycznie spada. Udostępnione w maju Blood Knights oraz Port Royale 3: pirates and Merchants to gry, o jakich najlepiej byłoby zapomnieć. Zwykłe zapychacze miejsca, które psują wyłącznie, i tak już mocno nadszarpnięty, wizerunek PlayStation Plus. Na odtrutkę polecam natomiast dynamicznego indyka Laser Disco Defenders, inspirowanego estetyką lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Bardzo dobrze zapowiada się również Type:Rider, dwuwymiarowa platformówka logiczna, opowiadająca o historii typografii i technik drukarskich.

Gry dostępne w kwietniowym PlayStation Plus

Alienation (PS4) – 2016

Ocena na Metacritic: 79/100

Tales from the Borderlands (PS4) – 2015

Ocen na Metacritic: 86/100

Blood Knights (PS3) – 2013

Ocena na Metacritic: 43/100

Port Royale 3: Pirates and Merchants (PS3) – 2012

Ocena na Metacritic: 56/100

Laser Disco Defenders (PS Vita, PS4) – 2016

Ocena na Metacritic: 80/100

Type: Rider (PS Vita, PS4) – 2013

Ocena na Metacritic: 83/100

PODSUMOWANIE

Gdyby nie żałosne produkcje na PlayStation 3, to w tym miesiącu Sony zgarnęłoby wygraną bez najmniejszych problemów. Zarówno tytuły dostępne na "czwórce", jak i Vicie (można w nie grać też na PS4) prezentują bardzo wysoki poziom, którego tak dawno nie było widać w ofercie PlayStation Plus. Microsoft z kolei cały czas trzyma fason i podobnie jak w ubiegłym miesiącu, oddał w ręce graczy trzy grywalne tytuły oraz jednego gniota. Tym razem mogłem bazować na ocenach z serwisu Metacriticu, a niestety liczby nie kłamią. Ostateczny wynik (w przybliżeniu) prezentuje się następująco:

Sprawdźcie, jak wyglądała sytuacja w ubiegłych miesiącach:

2017: STYCZEŃ, LUTY, MARZEC, KWIECIEŃ

2016: GRUDZIEŃLISTOPADPAŹDZIERNIKWRZESIEŃSIERPIEŃ

Autor: Łukasz Morawski