Data publikacji:

Games with Gold vs PlayStation Plus - kwiecień 2018

Kto wygrał w tym miesiącu?

GRY DOSTĘPNE W GAMES WITH GOLD (rozwiń listę)

The Witness (XONE) – 2016

Ocena na Metacritic: 86/100

Assassin's Creed Syndicate (XONE) – 2015

Ocena na Metacritic: 78/100

Cars 2: The Video Game (X360, XONE) – 2011

Ocena na Metacritic: 72/100

Dead Space 2 (X360, XONE) – 2011

Ocena na Metacritic: 90/100

Ubiegły miesiąc był dla Microsoftu mocno średni. Co prawda, gigant z Redmond udostępnił całkiem przyjemne tytuły (Trials of the Blood Dragon i SUPERHOT), ale nie miał one w ogóle startu do pozycji przygotowanych przez Sony. Kwiecień jest natomiast miesiącem odkupienia oferty Games with Gold, ponieważ tym razem większość gier oferuje bardzo wysoką jakość zabawy.

Zdecydowanie najbardziej smakowitym kąskiem jest The Witness, czyli pierwszoosobowa przygodówka kładąca nacisk przede wszystkim na stosunkowo mocno skomplikowane zagadki logiczne. O tytule swego czasu było naprawdę głośno, dlatego cieszy mnie fakt, że osoby, które pominęły grę przy premierze, teraz będą miały szansę nadrobić zaległości. Zdecydowanie warto zagrać.

Kolejną produkcją przygotowaną z myślą o Xboksie One będzie Assassin's Creed Syndicate. Tutaj raczej nie ma co wyjaśniać, ponieważ każdy doskonale wie, z jaką grą mamy do czynienia. Tytuł ten nie był najlepszym reprezentantem serii, ale dla fanów cyklu jest jak znalazł. Chociaż nawet oni kręcili na Syndicate nosem. Więcej o grze możecie dowiedzieć się z recenzji przygotowanej przez Dawida.

GRY DOSTĘPNE W GAMES WITH GOLD (rozwiń listę)

The Witness (XONE) – 2016

Ocena na Metacritic: 86/100

Assassin's Creed Syndicate (XONE) – 2015

Ocena na Metacritic: 78/100

Cars 2: The Video Game (X360, XONE) – 2011

Ocena na Metacritic: 72/100

Dead Space 2 (X360, XONE) – 2011

Ocena na Metacritic: 90/100

Jeśli natomiast posiadacie wyłącznie konsolę poprzedniej generacji, to przynajmniej w połowie powinniście być zadowoleni. Jak co miesiąc, przypominam, że te gry można także odpalić na nowszej platformie dzięki wstecznej kompatybilności. Microsoft mocno tym punktuje.

Cars 2: The Video Game to klasyczna kinowa produkcja, która powstała w celu promocji filmu. Problemem takich gier od zawsze było to, że zazwyczaj robiono je w pośpiechu, bez zwracania uwagi na rozbudowanie gameplayu czy dopracowanie warstwy technicznej. Liczyło się przede wszystkim to, żeby zdążyć na premierą oryginału. Tytuł sam w sobie może nie jest jakiś fatalny, ale wątpię żeby zaciekawił współczesnych graczy. Do odstrzału.

Co innego mogę natomiast powiedzieć o drugiej pozycji na Xboksa 360, czyli Dead Space 2. Twórcy gry udowodnili w 2011, że sequele czasami mogą być lepsze od pierwszych części. Jedynym minusem kontynuacji było trochę zbyt mocne postawienie na widowiskową akcję, kosztem horrorowego klimatu. Nie zmienia to jednak faktu, że dzieło Visceral Games do dzisiaj oferuje rozrywkę na bardzo wysokim poziomie.

GRY DOSTĘPNE W PLAYSTATION PLUS (rozwiń listę)

Mad Max (PS4) – 2015

Ocena na Metacritic: 69/100

TrackMania Turbo (PS4) – 2016

Ocen na Metacritic: 81/100

In Space We Brawl (PS3) – 2014

Ocena na Metacritic: 54/100

Toy Home (PS3) – 2007

Ocena na Metacritic: 57/100

99Vidas (PS Vita) – 2017

Ocena na Metacritic: 61/100

Q*Bert Rebooted (PS Vita, PS4, PS3) – 2015

Ocena na Metacritic: brak oceny/100

W marcu Sony pozamiatało konkurencję. Od jakiegoś czasu mówiło się, że miał być to najlepszy miesiąc w historii usługi i chyba faktycznie tak było. Zarówno Ratchet Clank, jak i Bloodborne to rewelacyjne tytuły ekskluzywne, które z pewnością sprawiły wiele frajdy posiadaczom konsoli PlayStation 4. Czy w tym miesiącu udało się utrzymać wysoki poziom? Niestety, połowicznie...

Po pierwsze, żaden z udostępnionych tytuł na PS4 nie jest exclusivem Sony. Po drugie, oba wiodące tytuły z kwietniowego rzutu to niewątpliwie popularne dzieła, ale tylko jedno z nich stoi na bardzo wysokim poziomie. Mówię oczywiście o Trackmania Turbo, czyli kolejnej odsłonie popularnej serii, w której jeździmy pojazdami po niesamowicie pokręconych mapach i próbujemy uzyskać jak najlepsze czasy. Osobiście uwielbiam ten cykl, o czym zresztą nie omieszkałem wspomnieć przy okazji recenzji gry. Zachęcam was do jej przeczytania, jeśli nadal macie wątpliwości, czy zagrać w Trackmanię. Ponadto, przypominam, że gra dostępna była już wcześniej w Games with Gold.

Żałuję, że tak dobrych słów nie mogę powiedzieć o Mad Maksie. Pierwsze godziny z grą są naprawdę rewelacyjne, ale to tylko złudzenie. Im dłużej ciśniemy, tym coraz bardziej zaczynamy odczuwać małą różnorodność produkcji, co w efekcie kończy się tym, że dotarcie do finału jest prawdziwą mordęgą. Mimo to, studiu Avalanche udało się przygotować kilka ciekawych rozwiązań, które warto sprawdzić osobiście. Więcej o grze dowiecie się z podwójnej recenzji Dawida i Maćka.

GRY DOSTĘPNE W PLAYSTATION PLUS (rozwiń listę)

Mad Max (PS4) – 2015

Ocena na Metacritic: 69/100

Trackmania Turbo (PS4) – 2016

Ocen na Metacritic: 81/100

In Space We Brawl (PS3) – 2014

Ocena na Metacritic: 54/100

Toy Home (PS3) – 2007

Ocena na Metacritic: 57/100

99Vidas (PS Vita) – 2017

Ocena na Metacritic: 61/100

Q*Bert Rebooted (PS Vita, PS4, PS3) – 2015

Ocena na Metacritic: brak oceny/100

Patrząc na gry, jakie mają zostać udostępnione na PlayStation 3 i Vita, bardzo cieszy mnie informacja, jakoby od marca przyszłego roku Sony zrezygnuje z wspierania tych platform w usłudze PlayStation Plus. Zazwyczaj i tak nic dobrego z tego nie wynikało, a jest szansa, że jeszcze większy budżet pójdzie na licencje gier przeznaczonych na PS4 lub PS VR i PlayLink.

Posiadacze konsol poprzedniej generacji otrzymają dwie produkcje. Pierwszą jest In Space We Brawl - dwuwymiarowa kosmiczna strzelanka, która została stworzona z myślą o lokalnej kooperacji. A raczej rywalizacji, ponieważ gracze nie współpracują ze sobą, tylko walczą. Ogólnie, słabizna... Tak samo jak Toy Home, będący duchowym następcą kultowego Micro Machines. Brzmi dobrze, ale w rzeczywistości jest biednie.

Na szczęście, trochę lepiej prezentują się gry dostępne na PlayStation Vita. 99Vidas to reprezentant klasycznych beat 'emp upów, polegających na okładaniu po ryjach wszelkiej maści łotrów. Jeśli graliście kiedykolwiek w Double Dragon, to wiecie z czym macie do czynienia. Ciekawą gratką dla starszy graczy może być Q*Bert Reeboted, czyli remake kultowej gry zręcznościowej z 1982 roku. Warto dodać, że w produkcję będą mogli zagrać również posiadacze PS3 i PS4.

PODSUMOWANIE

W poprzednim miesiącu nie miałem wątpliwości, do której oferty powinno trafić złote trofeum. Przy wybieraniu zwycięzcy sugeruję się przede wszystkim tytułami udostępnionymi na konsole obecnej generacji, ponieważ to one są najbardziej wyczekiwane przez posiadaczy PlayStation 4 i Xbox One. Kwietniowy rzut jest pod tym względem dosyć mocno wyrównany, ponieważ w obu przypadkach możemy mówić o świetnych, trochę mniejszych tytułach (The Witness i Trackmania Turbo) oraz wysokobudżetowych średniakach (Assassin's Creed Syndicate i Mad Max).

Dlatego tym razem skorzystam ze średniej ocen redaktorów zebranych przez portal Metacritic. Wynika z nich, że (liczę tylko current geny) Games with Gold uzyskało 164 punkty, natomiast PlayStation Plus zaledwie 150. Liczby nie kłamią, a to oznacza, że zwycięzcą zostaje oferta Microsoftu. Gratulacje!

UBIEGŁE MIESIĄCE:

2018: STYCZEŃ, LUTY, MARZEC

2017: STYCZEŃLUTYMARZECKWIECIEŃMAJCZERWIECLIPIECSIERPIEŃWRZESIEŃPAŹDZIERNIKLISTOPADGRUDZIEŃ

2016: SIERPIEŃWRZESIEŃPAŹDZIERNIKLISTOPADGRUDZIEŃ

Autor: Łukasz Morawski