Data publikacji:

Games with Gold vs PlayStation Plus - kwiecień 2017

Kto wygrał w tym miesiącu?

Rozpiski udostępnione przez Microsoft i Sony zazwyczaj wywołują w mediach społecznościowych drobne sprzeczki pomiędzy graczami, którzy bronią swoich ulubionych wydawców. Czasami bywa też tak, że ujawnione gry są na tyle słabe, że nawet najwierniejsi fani nie są w stanie powstrzymać się od wyrażenia niezadowolenia. Sprawdźmy, jak sytuacja wygląda w tym miesiącu!

Microsoft ponownie próbował rozpieszczać graczy i trzeba przyznać, ze wyszło mu to naprawdę nieźle, aczkolwiek najgłośniejszy tytuł kwietniowego zestawienia jest jednocześnie jego największym niewypałem. Ryse: Son of Rome stworzone przez twórców Crysisa reklamowany był swego czasu jako gra przełomowa, o nieziemskiej grafice i rewelacyjnym gameplayu. Z tego wszystkiego faktycznie pozostała tylko przykuwająca wzrok oprawa wizualna, ponieważ reszta elementów pozostawiała sporo do życzenia. Znacznie lepiej wygląda już sprawa z drugim sezonem The Walking Dead. Dalsze przygody jedenastoletniej Clementine poruszają jak we wcześniejszych odcinkach, już od pierwszego epizodu stawiając przed graczem poważne dylematy moralne. Warto także dodać, że produkcja dostępna była wcześniej w PlayStation Plus.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=6sfRY8UFUEE

Kolejnym tytułem, który mogliśmy również znaleźć we wcześniejszych wydaniach PS+ była pierwsza odsłona Darksiders. Dzieło studia Vigil Games opowiada o losach Wojny, będącego jednym z członków Czterech Jeźdźców Apokalipsy. Główny bohater został wrobiony w nie lada kłopoty i to od gracza zależy, czy uda mu się z nich wykaraskać. Po drodze do celu opanujemy masę nowych sztuczek oraz zlikwidujemy całe zastępy szatańskich pomiotów. Darksiders to świetny hack and slash, w którym obecnie może przeszkadzać wyłącznie grafika, ale to akurat nic dziwnego, zważywszy, że gra miała premierę siedem lat temu. Kolejnym leciwym, choć nadal atrakcyjnym kąskiem jest Assassin's Creed: Revelations, będący jedną z ostatnich naprawdę solidnie zrealizowanych odsłon serii. Już sam fakt, że w jednej produkcji spotkamy Altaira i Ezio świadczy o tym, że mamy do czynienia z porządną grą.

Gry dostępne w kwietniowym Games with Gold

Ryse: Son of Rome (XONE) – 2013

Ocena na Metacritic: 60/100

The Walking Dead - sezon 2 (XONE) – 2014 PS+

Ocena na Metacritic: 81/100

Darksiders (X360) – 2010 PS+

Ocena na Metacritic: 83/100

Assassin's Creed: Revelations (X360) – 2011

Ocena na Metacritic: 80/100

Kolejny miesiąc z rzędu Sony udostępnia w ramach PlayStation Plus grę premierową. Poprzednim razem był to nie za dobry tytuł i wszystko wskazuje na to, że i tym razem możemy spotkać się z podobną sytuacją. Drawn to Death wygląda interesująco pod względem wizualnym, ale reszta nie zaskakuje już niczym innowacyjnym. Produkcja powinna trafić od razu do zakładki Free to Play, a tak służy wyłącznie jako zapychacz miejsca. Ciekawym tytułem jest natomiast Lovers in a Dangerous Spacetime (dostępny jakiś czas temu w Games with Gold), umożliwiający granie w kooperacji w kilku graczy. Rozgrywka bywa wymagająca i wymusza na graczach ciągłej koncentracji oraz nienagannej współpracy. Świetna zabawa na spotkaniach ze znajomymi gwarantowana.

W kwietniu posiadacze PlayStation 3 otrzymają polski akcent pod postacią tragicznego Alien Rage. Nie wiem, czy CI Games miało wpływ na tę decyzję, ale jest to niezbyt dobra reklama tego producenta, zważywszy, ze za kilkanaście dni wychodzi Sniper: Ghost Warrior 3. Invizimals: The Lost Kingdom to następny potworek, który może dać frajdę wyłącznie... W sumie to nie wiem komu. Wychodzi na to, że role się odwróciły i to teraz PS3 dostaje najgorsze odrzuty. Na PlayStation Vita jak zwykle indyki, jednakże wcale nie takie najgorsze. 10 Second Ninja X wychodzi ze świetnego założenia, że na wykonanie każdej misji mamy wyłącznie tytułowe dziesięć sekund. Gra bywa diabelnie wciągająca, głównie dlatego, że powtarzanie niezaliczonych zadań trwa tak krótko. Curses 'N Chaos to natomiast dwuwymiarowa, pixel-artowa zręcznościówka nastawiona na kooperację dla dwóch osób.

Gry dostępne w kwietniowym PlayStation Plus

Drawn to Death (PS4) – 2017

Ocena na Metacritic: brak oceny

Lovers in a Dangerous Spacetime (PS4) – 2016 GWG

Ocen na Metacritic: 82/100

Alien Rage (PS3) – 2013

Ocena na Metacritic: 52/100

Invizimals: The Lost Kingdom (PS3) – 2014

Ocena na Metacritic: 50/100

10 Second Ninja X (PS Vita, PS4) – 2016

Ocena na Metacritic: 76/100

Curses ‘N Chaos (PS Vita, PS4) – 2015

Ocena na Metacritic: 70/100

PODSUMOWANIE

Z racji tego, że Drawn to Death nie miało jeszcze premiery, ponownie nie mogę bazować na ocenach z serwisu Metacritic. Nie trzeba być jednak wielkim znawcą gier wideo, żeby od razu nie zauważyć, że oferta Microsoftu prezentuje się o niebo lepiej. Co prawda, Ryse: Son of Rome próbuje zniwelować wysoki poziom kwietniowego rzutu, jednakże reszta tytułów godnie broni honoru. O PlayStation Plus mogę napisać tylko tyle, że najlepiej byłoby nie pisać o tym miesiącu w ogóle. Niby dostępne są tam jakieś perełki (mam na myśli Lovers in a Dangerous Spacetime), ale to nadal za mało, żeby przekonać graczy do przedłużania subskrypcji. Zwłaszcza tych, którzy w ogóle nie grają online.

Sprawdźcie, jak wyglądała sytuacja w ubiegłych miesiącach:

2017: STYCZEŃ, LUTY, MARZEC

2016: GRUDZIEŃLISTOPADPAŹDZIERNIKWRZESIEŃSIERPIEŃ

Autor: Łukasz Morawski