Data publikacji:

PLAYSTATION PLUS vs GAMES WITH GOLD // czerwiec 2018

Kto wygrał w tym miesiącu?

GRY DOSTĘPNE W GAMES WITH GOLD (rozwiń listę)

Assassin’s Creed Chronicles: Russia (XONE) – 2016

Ocena na Metacritic: 62/100

SMITE: Gold Bundle (XONE) – 2015

Ocena na Metacritic: 80/100

Sonic All-Stars Racing Transformed (X360, XONE) – 2012

Ocena na Metacritic: 82/100

LEGO Indiana Jones 2 (X360, XONE) – 2009

Ocena na Metacritic: 71/100

W ubiegłym miesiącu Microsoft przygotował niezwykle interesującą ofertę, w której każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nawet Super Mega Baseball 2 okazało się być ciekawym tytułem, pomimo tego, że w Polsce raczej niezbyt interesujemy się tym sportem. O jakości Metal Gear Solid V: The Phantom Pain raczej nie muszę mówić, wszakże to jeden z lepszych sandboksów ostatnich lat - pod względem rozgrywki, fabuła już tak dobra nie była.

Dlatego bardzo zasmuciło mnie ogłoszenie czerwcowego rzutu, który prezentuje się naprawdę biednie w stosunku do majowego line-upu. Co prawda, większość gier była wysoko oceniana przez recenzentów, ale nie są to produkcje, którymi warto zaprzątać sobie głowę. Gigant z Redmond ponownie udostępnił jedną z odsłon Assassin's Creed z podserii Chronicles. Russia to bardzo przeciętna platformówka 2.5D, mogąca być jednak ciekawym bonusem dla miłośników serii. Reszta może ją sobie spokojnie odpuścić, raczej nie znajdziecie tutaj nic wartościowego.

Trochę dziwna sytuacja zaistniała ze Smite, które, jak wiadomo, dystrybuowane jest w modelu free to play. Oznacza to, że przygotowane przez Microsoft Gold Bundle to tak naprawdę nie gra, a paczka z dobrociami o wartości stu dolców. W jej skład wchodzą nowi, grywalni bogowie (aż dwudziestu dodatkowych bohaterów) oraz pięćdziesiąt kosmetycznych przedmiotów. Osoby grające w Smite będą z pewnością zadowolone, co innego można powiedzieć o osobach unikających darmowych gier.

GRY DOSTĘPNE W GAMES WITH GOLD (rozwiń listę)

Assassin’s Creed Chronicles: Russia (XONE) – 2016

Ocena na Metacritic: 62/100

SMITE: Gold Bundle (XONE) – 2015

Ocena na Metacritic: 80/100

Sonic All-Stars Racing Transformed (X360, XONE) – 2012

Ocena na Metacritic: 82/100

LEGO Indiana Jones 2 (X360, XONE) – 2009

Ocena na Metacritic: 71/100

O dziwo, posiadacze konsoli poprzedniej generacji (Xbox One również, za sprawą wstecznej kompatybilności) otrzymają produkcje, dla których warto odkurzyć konsolę. Oba tytuły są już lekko leciwe, ale z pewnością mogą dać jeszcze masę frajdy, zwłaszcza, że oferują zabawę w kilka osób na wspólnym ekranie.

Sonic All-Stars Racing Transformed to rewelacyjna gra wyścigowa, która garściami czerpie z kultowej serii Mario Kart. Do dyspozycji graczy oddano całą masę popularnych postaci (Ralph Demolka, Gilius Thunderhead, NiGHTS, Ryo Hazuki, itp.) posiadających własne, unikatowe pojazdy oraz zdolności. Rozgrywka jest bardzo dynamiczna i dostarcza niesamowicie dużo frajdy, zarówno młodszym odbiorcom, jak i starym wyjadaczom. Dzieciaki będą zachwycać się kolorowymi lokacjami, a w tym czasie hardcore'owcy mogą pobijać rekordy i rywalizować z innych użytkownikami w trybach multiplayer.

Gry z LEGO mają to do siebie, że wszystkie wyglądają tak samo, a i tak potrafią oczarować rozgrywką. Indiana Jones 2: The Adventure Continues to porządny przedstawiciel serii, aczkolwiek momentami widać było, że twórcom brakowało pomysłów na rozbudowanie tej odsłony, która w dużej mierze oferuje dokładnie to samo, co część pierwsza. Mimo to, fani nieustraszonego archeologa powinni być usatysfakcjonowani, zwłaszcza, gdy szukali gry do kanapowej kooperacji ze znajomymi.

GRY DOSTĘPNE W PLAYSTATION PLUS (rozwiń listę)

XCOM 2 (PS4) – 2016

Ocena na Metacritic: 87/100

Trials Fusion (PS4) – 2014

Ocen na Metacritic: 79/100

Tom Clancy’s Ghost Recon Future Soldier (PS3) – 2012

Ocena na Metacritic: 79/100

Zombie Driver HD Complete Edition (PS3) – 2012

Ocena na Metacritic: 64/100

Squares (PS Vita) – 2015

Ocena na Metacritic: 67/100

Atomic Ninjas (PS Vita) – 2013

Ocena na Metacritic: 61/100

Majowy rzut Sony pod wieloma względami prezentował się bardzo okazale, ale według mnie zabrakło mu do przeskoczenia poziomu ustawionego przez ofertę Games with Gold. Rayman Legends, pomimo tego, że jest genialną grą, niestety nie był w stanie pokonać przygód Snake, a Beyond: Two Souls to przykład grafomanii Davida Cage'a, aczkolwiek spodziewam się, że część z was w tej kwestii nie podziela mojej opinii.

Rola głównego dania w tym miesiącu przypadła rewelacyjnemu XCOM 2, który swego czasu otrzymał ode mnie prawie maksymalną notę. Dlatego jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o grze, koniecznie zerknijcie do recenzji mojego autorstwa. Właśnie takich produkcji oczekujemy od PlayStation Plus - dużych, dopracowanych tytułów, niekoniecznie docenionych przez społeczność w dniu premiery. Dzięki czerwcowemu rzutowi, więcej osób będzie mogło na własnej skórze przekonać się, dlaczego dzieło The Workshop Entertainment było tak chwalone przez recenzentów.

Jestem wielkim fanem marki Trials, dlatego obecność Fusion w PlayStation Plus traktuję jak przedwczesny prezent bożonarodzeniowy. Zasady produkcji są dziecinnie proste - siadamy na wyczynowy motocykl, a naszym zadaniem jest dojechanie do mety. W teorii brzmi łatwo, gorzej w praktyce. Rozgrywka należy do bardzo wymagających, w szczególności, gdy chcemy zaliczyć wszystko na sto procent. Tytuł dla wymagających osób, nie zrażających się nieustannymi porażkami.

GRY DOSTĘPNE W PLAYSTATION PLUS (rozwiń listę)

XCOM 2 (PS4) – 2016

Ocena na Metacritic: 87/100

Trials Fusion (PS4) – 2014

Ocen na Metacritic: 79/100

Tom Clancy’s Ghost Recon Future Soldier (PS3) – 2012

Ocena na Metacritic: 79/100

Zombie Driver HD Complete Edition (PS3) – 2012

Ocena na Metacritic: 64/100

Squares (PS Vita) – 2015

Ocena na Metacritic: 67/100

Atomic Ninjas (PS Vita) – 2013

Ocena na Metacritic: 61/100

Zazwyczaj jadę równo po produkcjach udostępnianych na poprzednie platformy Sony, ale tym razem lekko spuszczę z tonu, ponieważ Tom Clancy's Ghost Recon Future Soldier to porządna, futurystyczna strzelanka. Parę lat temu spędziłem przy niej sporo czasu i bawiłem się świetnie, dlatego z chęcią odświeżę sobie ten tytuł ponownie. Według mnie, ta odsłona jest zdecydowanie lepsza od wydanego w ubiegłym roku Wildlands (recenzja).

Po raz kolejny w ofercie Sony znalazło się miejsce na polski akcent. Do kolekcji dołączyło Zombie Driver HD, czyli swoisty klon Carmageddona, tyle, że z kamerą ustawioną w rzucie izometrycznym. Gra może nie jest wybitna, ale studio Exor zadbało o to, żebyśmy podczas rozgrywki nie ziewali z nudów. Ot, zwykły relaksator, zapewniający dobrą zabawę na krótkie sesje przed konsolą. Rozjeżdżanie zombiaków zawsze będzie spoko...

Standardowo, do oferty trafiły dwa tytuły dedykowane konsoli PlayStation Vita. Standardowo również, nie ma za bardzo o czym mówić, ponieważ ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Squares to dziwna gra logiczno-zręcznościowa z bardzo oszczędną oprawą wizualną, natomiast Atomic Ninjas to dwuwymiarowa zręcznościówka. Produkcja stawia przede wszystkim na rozgrywkę wieloosobową, polegającą na wspólnym wyżynaniu się na jednej z kilku dostępnych aren.

PODSUMOWANIE

Żaden z czerwcowych rzutów nie przejdzie do historii i nie zapadnie graczom w pamięci. Nie zmienia to jednak faktu, że Sony postarało się o umieszczenie w swojej ofercie znacznie lepszych tytułów, wyciągniętych wprost z górnej półki. Mam tutaj na myśli XCOM 2, który brutalnie zdeklasował konkurencję. Niestety, ale mierne Assassin's Creed Chonicles: Russia i bonusy do darmowej gry nie są w stanie wygrać z produkcją The Workshop Entertainment. Nie zapominajmy również, że w Plusie jest jeszcze bardzo dobre Trials Fusion... No cóż, złote trofeum w pełni zasłużenie wędruje w stronę Japończyków.

UBIEGŁE MIESIĄCE:

2018: STYCZEŃ, LUTY, MARZEC, KWIECIEŃMAJ

2017: STYCZEŃLUTYMARZECKWIECIEŃMAJCZERWIECLIPIECSIERPIEŃWRZESIEŃPAŹDZIERNIKLISTOPADGRUDZIEŃ

2016: SIERPIEŃWRZESIEŃPAŹDZIERNIKLISTOPADGRUDZIEŃ

Autor: Łukasz Morawski