Data modyfikacji:

Game Boy skończył trzydzieści lat

Trzecia najlepiej sprzedająca się konsola w historii obchodziła kilka dni temu swoje trzydzieste urodziny. Kiedy powstał Game Boy? Dokładnie 21 kwietnia 1989 roku.

Na długo przed wielkimi sukcesami konsol DS, 3DS i Nintendo Switch, w 1989 roku, japoński koncern wypuścił inne przełomowe urządzenie - Game Boya. Przenośna konsolka o masie cegły i małym ekraniku zrobiła furorę. Pozwalała grać wszędzie tam, gdzie chcieliśmy i oferując mnóstwo hitów, takich jak The Legend of Zelda: Link's Awakening. Urządzenie, oraz jego późniejsza wersja - Game Boy Color - sprzedały łącznie 118 milionów egzemplarzy, dwadzieścia milionów jednostek więcej, niż rekordzista obecnej generacji, PlayStation 4.

O Game Boyu warto wiedzieć sporo - Nintendo właśnie na tym urządzeniu przetestowało mnóstwo swoich, czasem całkiem dziwnych, gadżetów i perferiów. Fani mogli dokupić do konsoli kamerę, ale także drukarkę czy... sonar mający pomagać w łowieniu prawdziwych ryb, stworzony przez Bandai i wykrywający ryby do 20 metrów pod wodą. Urządzenie cieszyło się też niesamowitą długowiecznością - dzięki kolejnym edycjom i dodatkom, Game Boy i jego późniejsze warianty - Color i Advance - przeżyły łącznie ponad dekadę, zaszczepiając po drodze w graczach miłość do Pokemonów i innych gier żyjących przez kolejne generacje.

Miłośników platformy nie brakuje nawet dziś - niedawno ukazał się specjalny edytor, pozwalający tworzyć proste gry i zapisywać je w odczytywanym przez konsolkę formacie, a wiele z tytułów, które zbudowały popularność Game Boya dostępnych jest od lat na 3DS i kolejnych odmianach tej sprzętowej platformy. Jedną rzeczą, która zmieniła się przez lata jest fakt, że do nowych generacji konsol Nintendo nie potrzebujemy już specjalnych latarek, by grać w nocy. Z drugiej strony, nie zabierzemy ich też na ryby...

Autor: Artur Cnotalski