Data modyfikacji:

Czym są popularne figurki kolekcjonerskie?

Figurki kolekcjonerskie spędzają sen z powiek miłośnikom gier, filmów, anime czy osobom zainteresowanym oryginalnymi elementami dekoracji. Najbardziej unikatowe lub prestiżowe figurki mogą kosztować kilkaset złotych, a ich posiadanie oznacza wielkie zamiłowanie do danej twórczości. Spójrzmy, jakie figurki możemy kolekcjonować, w jaki sposób je przechowywać i kiedy się nimi chwalić.

figurka

Figurki kolekcjonerskie

Figurki kolekcjonerskie stały się szczególnie popularne, gdy producenci filmów i gier zaczęli tworzyć limitowane edycje gadżetów odnoszących się do najciekawszych postaci fabuły. Posiadanie ulubionego bohatera stało się ambicją niejednego fana, który był w stanie wiele zapłacić, byleby figurka pojawiła się w jego gablocie. W ten sposób pojawiły się coraz większe kolekcje, a miłośnicy seriali i filmów zapragnęli kupić wszystkie z danej serii.

To ciekawa pasja, która pozwala dostrzec, w jak intensywny sposób niejeden gracz czy widz angażuje się w fabułę, analizuje wątki i współodczuwa z bohaterami. Czasami kupowanie figurek kolekcjonerskich jest okazjonalnym zajęciem i wynika ze szczególnego zamiłowania lub sentymentu do danej postaci. Innym razem jest to sukcesywne zajęcie, które zabiera wiele czasu i pieniędzy.

Wykonanie figurek

Warto zwrócić uwagę, że figurki kolekcjonerskie nie przypominają z trudem ociosanych sylwetek, które nie noszą cech charakterystycznych dla danego bohatera. Wręcz przeciwnie! Kolekcjonerzy doskonale wiedzą, za co płacą tak wiele pieniędzy. Każda jedna figurka jest wykonywana z niezwykłą pieczołowitością, by można było dostrzec delikatne zmarszczki, ułożenie włosów, zagięcia koszul czy nacisk buta. Dzięki temu postaci wydają się być jak żywe, ledwie wyjęte z koncertu, rozmowy czy walki.

Dzięki tak dokładnemu wykonaniu figurki cieszą oko nie tylko kolekcjonera, ale całej jego rodziny i gości. Doskonale nadają się jako ozdoba do salonu czy element wystroju gabinetu. Są oryginalną pasją, przez co jeszcze bardziej przykuwają uwagę i prowokują ciekawskie pytania.

Figurki Funko

Jednymi z bardziej popularnych figurek są figurki Funko. To seria przedstawiająca postaci ze świata popkultury. Wśród nich znajdziemy bohaterów z serii o Harrym Potterze, wokalistę zespołu Queen Freddiego Merkury czy postać Baby Yoda! To bardzo różnorodna seria, która pokazuje, że miłośnicy bajek, muzyki i filmów znajdą w niej swoich największych idoli.

Figurki anime

Zupełnie inną serią są figurki Anime, które przedstawiają zarówno roznegliżowane bohaterki, jak i zawziętych, zapalonych w walce wojowników z Dragon Ball. Dopiero tutaj możemy dostrzec, z jak wielką pieczołowitością są oddane zagięcia w skórze czy mimika twarzy. Miłośnicy anime mają nie lada gratkę i mogą w swoim domu kolekcjonować wspaniałe, rewelacyjnie opracowane postaci.

Figurki z gier

Równie popularne są figurki kolekcjonerskie, które przypominają najbardziej kluczowych bohaterów z gier. Jeśli naszą ulubioną rozrywką jest zagłębianie się w wirtualny świat postaci z gier, to doskonale rozumiemy, jak fascynujące jest posiadanie ich odwzorowań również w swojej gablocie. Im więcej bohaterów wokół nas, tym bardziej czujemy się zanurzeni w ich rzeczywistość.

Dodatkowym plusem jest fakt, że możemy organizować spotkania osób podobnych do nas, które również mają takie zainteresowania i z radością kupują własne figurki. Pikanterii dodaje myśl, że oprócz gier w wirtualnym świecie możemy wymyślać również rozgrywki we własnym domu! Gdyby tak zebrać swoje figurki i odtworzyć swoje ulubione wątki lub sceny? Doskonała zabawa gwarantowana!

Figurki dekoracyjne

Nie można również zapominać o figurkach dekoracyjnych, które także są kolekcjonowane przez miłośników konkretnej tematyki. Wystarczy spojrzeć na osoby zaangażowane w chronienie i wychowywanie kotów, które nie wyobrażają sobie dnia bez głaskania i zabaw ze swoimi pupilami. Niejednokrotnie na ich meblach możemy dostrzec posążki, które nie tylko wyglądają uroczo, ale i wspaniale komponują się z całym wnętrzem.

O ile w przypadku jednej czy dwóch figurek nie możemy jeszcze mówić o kolekcjonowaniu, o tyle w przypadku kilkunastu, specjalnie wyszukiwanych czy zamawianych jak najbardziej tak. Posążki kotów są tu tylko przykładem, który możemy przenieść na wiele innych rodzajów. Znajdziemy tutaj figurki aniołów, słoników, które mają przynosić szczęście czy różnych mini samochodów, pełniących funkcję dekoracyjną.

Zabawki figurki kolekcjonerskie

Niektóre figurki wymagają znacznego wkładu finansowego, inne zaś mogą nas kosztować ledwie kilkadziesiąt złotych. Jeśli jesteśmy miłośnikami konkretnej tematyki lub widzimy, że nasze dziecko wykazuje takie zainteresowania, to możemy pomyśleć o takich figurkach. Są małe, lekkie i doskonale nadają się do zabawy.

Dzięki swoim bardzo realistycznym kształtom oddziałują na wyobraźnię. Postaci mogą się stawać wielkimi wojownikami, wspaniałymi bohaterami czy herosami o nadludzkich siłach. Warto zainteresować się tego typu zabawkami, bo to coś nietuzinkowego, co zapada w pamięć. Gdy nasza pociecha dorośnie, nie musi rezygnować ze swoich figurek. Jednak zamiast zabawy staną się one kolekcją i miłym wspomnieniem z dzieciństwa.

Kolekcjonerstwo - dla kogo?

Tak naprawdę każdy z nam może się stać kolekcjonerem. Wystarczy, że interesujemy się konkretnym filmem czy grą, lubimy daną tematykę i chcemy iść w jej kierunku. Nawet jeśli niektóre figurki mają cenę nie na naszą kieszeń, to zawsze możemy oszczędzić i dopiero wtedy dokonać zakupu. Wtedy taka figurka jeszcze bardziej będzie nas cieszyć. Powolne dokupowanie nowych bohaterów sprawi, że staniemy się kolekcjonerami.

Autorka: Aleksandra Bartosik