Data modyfikacji:

Czarnobylska zona. Gry kontra rzeczywistość

Zapraszam was w podróż po Mekce Post-apo.

Kilka dni temu udało mi się spełnić jedno z moich największych marzeń i udać w podróż do czarnobylskiej zony, która od lat jest źródłem inspiracji dla pisarzy, reżyserów filmowych i twórców gier. Czarnobyl i Prypeć po raz pierwszy zobaczyłem w grach z serii Stalker oraz Call of Duty 4: Modern Warfare, stąd pomysł, aby skonfrontować te obrazy z rzeczywistością. Poniżej znajdziecie zdjęcia kilku najbardziej znanych miejsc w zonie w zestawieniu z wirtualnymi odpowiednikami. Jak studia Infinity Ward i GSC Game World poradziły sobie z przeniesieniem do swoich gier Mekki Post-apo? Oceńcie sami... a do lektury koniecznie odpalcie sobie ścieżkę dźwiękową ze Stalkera lub Metra.

REAKTOR NR 4

To właśnie w reaktorze nr 4 czarnobylskiej elektrowni atomowej 26. kwietnia 1986 roku o godzinie 1:23:58 doszło do najpoważniejszej katastrofy technologicznej XX wieku, która na zawsze zmieniła nasze postrzeganie mocy atomu. Seria wybuchów oraz gwałtowne pożary sprawiły, że ogromne ilości materiałów radioaktywnych dostały się do atmosfery i wraz z wiatrem zostały przetransportowane nie tylko na okoliczne wioski i miasta, ale także do odległych krajów. Dzięki determinacji i poświęceniu obywateli ZSRR, reaktor udało się zamknąć w specjalnym Sarkofagu wykonanym z betonu i ołowiu. W listopadzie zeszłego roku na reaktor i stary Sarkofag nasunięta została nowa osłona, Arka, która przetrwa kolejne 100 lat. Reaktor nr 4 pojawia się w grach z serii Stalker oraz Call of Duty 4: Modern Warfare. Na poniższych zrzutach ekranu można zobaczyć jeszcze stary Sarkofag reaktora:

columns="1" link="file" size="full" ids="http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2017/06/cod4mwfinal.jpg|Call of Duty 4: Modern Warfare,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2017/06/stalker_cień_czarnobyla.jpg|Stalker: Cień Czarnobyla (Steam),http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2017/06/czarnobyl-i-prypeć.jpg|Reaktor nr 4 dzisiaj (fot. Dawid Sych)"]

ZONA

Po katastrofie na skażonych terenach wokół elektrowni utworzona została tzw. Czarnobylska Strefa Wykluczenia. Zona powstała po to, aby ograniczyć dostęp do zanieczyszczonego terenu i zahamować dalsze rozprzestrzenianie się skażenia, jak również prowadzić monitorowania radiologiczne i ekologiczne. Obejmuje ona ziemie położone w promieniu 30 km od reaktora nr 4 i składała z trzech części: miejsca katastrofy, strefy rozciągającej się w promieniu 10 km oraz strefy rozciągającej się w promieniu 30 km od elektrowni. Ze skażonego terenu ewakuowano ponad 90 tysięcy ludzi. Najwięcej, bo aż 49 tysięcy, z pobliskiego miasta Prypeć, które wzniesione zostało z myślą o pracownikach placówki. Skażenie objęło nie tylko tereny Ukrainy, ale także Rosji, a przede wszystkim Białorusi. Akcja gier z serii Stalker, jak również misji z Call of Duty 4: Modern Warfare toczy się na terenie zony.

columns="1" link="file" size="full" ids="http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2017/06/cod4mw_radiacja.jpg|Call of Duty 4: Modern Warfare,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2017/06/czarnobyl-i-prypeć-2.jpg|Oznaczenie informujące o zagrożeniu radiologicznym (fot. Dawid Sych)"]

HOTEL POLISSYA

Hotel Polissya to jedna z najwyższych i najbardziej okazałych budowli w Prypeci. Budynek wzniesiony został w połowie lat 70-tych z myślą o delegacjach i gościach odwiedzających elektrownię atomową w Czarnobylu. W Call of Duty 4: Modern Warfare Price oddaje strzał do Zakhaeva z najwyższego piętra Hotelu Polissya. Jak widzicie, teren wokół budowli jest dzisiaj znacznie bardziej zielony niż w grze.

columns="1" link="file" size="full" ids="http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2017/06/cod4mwpolissya.jpg|Call of Duty 4: Modern Warfare,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2017/06/czarnobyl-i-prypeć-4.jpg|Hotel Polissya dzisiaj (fot. Dawid Sych)"]

 

PARK ROZRYWKI

Park rozrywki w Prypeci to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w zonie. Znajdujący się w nim diabelski młyn uznawany jest wręcz za wizytówkę miasta. W dniu katastrofy w czarnobylskiej elektrowni park rozrywki był jeszcze zamknięty. Oficjalne otwarcie miało odbyć się kilka dni później, przy okazji obchodów Święta Pracy. Park rozrywki pojawia się zarówno w serii Stalker, jak i grze Call of Duty 4: Modern Warfare. Poniżej znajdziecie zdjęcia diabelskiego młyna i samochodów elektrycznych.

columns="1" link="file" size="full" ids="http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2017/06/czarnobyl-i-prypeć-5.jpg|Call of Duty: Modern Warfare 4,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2017/06/Stalker_Cień_Czarnobyla_2.jpg|Stalker: Cień Czarnobyla (GOG),http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2017/06/czarnobyl-i-prypeć-6.jpg|Diabelski młyn dzisiaj (fot. Dawid Sych),http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2017/06/cod4mwsamochody-e1497866664614.jpg|Call of Duty 4: Modern Warfare ,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2017/06/czarnobyl-i-prypeć-7.jpg|Samochody elektryczne dzisiaj (fot. Dawid Sych)"]

BASEN "LAZUROWY"

Jeden z kilku basenów Prypeci i jedna z największych atrakcji miasta. Przed katastrofą w czarnobylskiej elektrowni basen nie tylko pełnił funkcje rekreacyjne, ale odbywały się na nim także lekcje wuefu dla uczniów prypeckich szkół i organizowane były zawody sportowe. Basen "Lazurowy" pojawia się m.in. w grze Call of Duty 4: Modern Warfare. W grze studia Infinity Ward budynek, w którym znajduje się basen, jest położony tuż koło diabelskiego młyna, w rzeczywistości znajduje się trochę dalej od niego.

OKO MOSKWY

Duga znana też pod nazwą "Oko Moskwy" to nieużywana już dzisiaj instalacja radzieckiego strategicznego radaru pozahoryzontalnego. Instalacja była ważną częścią systemu wczesnego ostrzegania i służyła do wykrywania nadlatujących na terytorium Związku Radzieckiego pocisków balistycznych. Wysokość konstrukcji to 135 metrów. Ze szczytu Oka Moskwy rozpościera się przepiękny widok na całą zonę.

columns="1" link="file" size="full" ids="http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2017/06/stalker-czyste-niebo-e1497872747946.jpg|Stalker: Czyste Niebo,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2017/06/prypeć-i-czrnobyl-9-e1497872737608.jpg|Oko Moskwy dzisiaj (fot. Dawid Sych)"]

To już koniec naszej krótkiej podróży po czarnobylskiej zonie. Jak zapewne zauważyliście przeglądając moje zdjęcia, zarówno twórcy Stalkera, jak i Call of Duty 4: Modern Warfare, odtworzyli Prypeć i okolice czarnobylskiej elektrowni atomowej z prawdziwym pietyzmem. Nic jednak nie może równać się z odwiedzeniem wymarłego miasta i jego okolic oraz doświadczeniem jego pustki na własnej skórze, do czego gorąco was zachęcam. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!

 

Autor: Dawid Sych