Data modyfikacji:

Pyrkon – co to jest?

Pyrkon to festiwali fantastyki – jeden z największych w całej Europie. To właśnie tu gromadzą się miłośnicy komiksów, gier, filmów i literatury, aby spędzić wspólnie czas z osobami, które dzielą ich zainteresowania. To 3 dni doskonałej zabawy, możliwość odwiedzenia fantastycznych wiosek, spotkań z twórcami znanymi na całym świecie, mnóstwo ciekawych prelekcji, granie w gry i wiele innych! Pyrkon to także doskonała okazja do zakupów niezwykłych gadżetów i wyrobów rękodzielniczych u ponad 280 wystawców. Ale co najważniejsze – miejsce spotkań z niezwykłą atmosferą!

pyrkon

Pyrkon – festiwal na Międzynarodowych Targach Poznańskich

Festiwal Pyrkon od wielu lat odbywa się na Międzynarodowych Targach Poznańskich, lidera ośrodków targowych w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, istniejącego od 1921 roku. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Klub Fantastyki „Druga Era”, który od 19 lat działa w świecie literatury, filmów i gier o tematyce fantastycznej.

Pyrkon to festiwal z bogatą tradycją – w przyszłym, 2022 roku, odbędzie się bowiem XX – jubileuszowa edycja. W 2019 roku sprzedano aż 52 000 biletów. Dołącz do pyrkonowych maniaków i bądź częścią niezwykłej społeczności! Pyrkon to magiczne, różnorodne miejsce, które oferuje mnóstwo możliwości – oprócz wykładów, wystaw, warsztatów, pokazów, koncertów, spektakli teatralnych – każdy ma możliwość wzięcia udziału w konkursie cosplay Maskarada – jednej z najciekawszych części festiwalu. Tu można poczuć się jak superbohater ulubionej produkcji! Superman, Pikachu, Harry Potter – to tylko niewielka cząstka pomysłów, które rodzą się w głowach uczestników!

Pyrkon to miejsce przyjazne rodzinom, spotkaniom ze znajomymi, ale także idealna przestrzeń dla nowych znajomości! Jak często masz okazję spotkać się z tyloma ludźmi, którzy dzielą Twoje zainteresowania? Na Międzynarodowych Targach Poznańskich panuje ciepła atmosfera, otwartość na każdego, a przede wszystkim bezpieczeństwo – mile widziani są i najstarsi, i najmłodsi!

Pyrkon, organizowany na Międzynarodowych Targach Poznańskich, to aż 75 000 m2 powierzchni, na której rozlokowane są sale prelekcyjne. W programie wydarzenia znajduje się ponad 900 atrakcji, z czego część prowadzona jest zarówno w języku polskim, jak i w angielskim. Festiwal fantastyki odwiedzi 280 wystawców, którzy posiadają w asortymencie niepowtarzalne rękodzieła, gadżety, gry, ubrania, figurki i wiele innych.

Pyrkon 2022 - atrakcje

Na uczestników wydarzenia Pyrkon 2022 czekać będą niezwykli goście. W ostatnich latach pojawili się tu m.in. David Weber, Mark Rein Hagen, Ted Chaing, Eoin O’Doherty, Peter Watts, John Wick, John Layman, Jacek Dukaj, Graham Masterton, Shane Lacy Hensley, Jarosław Grzędowicz, Tad Williams, Dmitry Glukhovsky, Sandy Petersen, Charles Stross, Cameron Stewart, Olga Gromyko, Lauren Beukes, Nathaniel Buzolic, Cameron Stewart, Felicia Day, Stan Sakai Christopher Judge i Timo Vuorensola.

Uczestnicy festiwalu będą mieli możliwość skorzystać z całodobowego Games Roomu, który oferuje wiele opcji zabawy: naukę gry w bitewniaki, Strefę Malowania Modeli, turnieje i wystawy. Znajduje się tu również Strefa Gier Video, wyposażona w konsole, gry i showroomy.

Kolejną atrakcją są fantastyczne wioski, które wciągną widzów do niezwykłych światów. Przykład? Kraina Wikingów, postapokaliptycznych ocaleńców, Elfów, Czarodziejki z Księżyca, Power Rangers. Każdy, kto zdecyduje się wejść do równoległych krain, będzie miał okazję podziwiać niebanalne stroje, uczestniczyć we wciągających zabawach i zrobić niesamowite zdjęcia!

Pyrkon na MTP to także koncerty, spektakle i pokazy filmowe. Organizatorzy ponownie przygotowali sceniczne atrakcje kinowe, teatralne i muzyczne. Fantastyka opanowała dziedzinę sztuki – od komiksu i literatury, przez rzeźbę i malarstwo, aż po gry oraz fotografię. Uczestnicy ponownie będą mieć możliwość spotkania rysowników, cosplayerów, pisarzy, a także z bliska obejrzeć ich dzieła.

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich znajduje się również całodobowa Strefa Fabularna, z tysiącem prelekcji, larpów i RPGralnią. Jak wskazuje sama nazwa – tu liczy się fabuła i odkrywanie zupełnie nowych historii. RPGralnia to niesamowita przestrzeń do wspólnego grania, z mnóstwem miejsca na sesje i zagłębianie się w ulubione uniwersum. Przez krainę fantazji przeprowadzą uczestników Dyżurni Mistrzowie Gry.

Każdy zainteresowany tworzeniem dzieł pyrkonowicz będzie mógł wejść do krainy Fantasium Creatium, czyli artystów i sztuki. Niezwykłe projekty niezwykłych ludzi pozwolą widzom urozmaicić spojrzenie na rzeczywistość. Piękne stroje, niebanalne modele statków kosmicznych, figury rodem z horroru, fascynujące obrazy i wiele innych dzieł – tylko w Fantastycznej Galerii. Przy niektórych stoiskach uczestnicy będą mieć niepowtarzalną okazję wykonać figurkę samodzielnie, nauczyć się szydełkować lub wyszywać. Mogą tym samym dołączyć własną cegiełkę do świata rękodzieła.

Pyrkon – coś specjalnego dla dzieci

Blok Dziecięcy to doskonałe miejsce dla najmłodszych uczestników wydarzenia Pyrkon w Poznaniu. Każde dziecko do 12 roku życia, może spędzić tu czas samodzielnie (pod opieką dorosłego opiekuna) lub w towarzystwie rodziców.

Blok Dziecięcy przygotował dla dzieci liczne konkursy, warsztaty, spotkania z autorami oraz prelekcje. Wśród atrakcji znajdują się niesamowite eksperymenty, pokazy interaktywne oraz wystawy, które z całą pewnością zainteresują młodych pyrkonowiczów. Dzieci będą miały również niepowtarzalną okazję, aby zmienić się w ulubioną postać!

Na terenie Bloku Dziecięcego MTP znajdzie się Świetlica Fantastyczna, w której dzieci będą mogły bawić się w gry planszowe, klocki i w basenie z kulkami. Rodzice dzieci do lat 4. nie mają powodów do obaw – w Strefie Malucha przygotowany będzie przewijak, a w razie problemów – pomocą służyć będą wolontariusze i animatorzy.

Kiedy odbywa się Pyrkon?

Pyrkon odbędzie się w dniach 17.06-19.06. 2022 roku, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, zlokalizowanych przy dworcach PKS i PKP. Przyjezdni uczestnicy nie muszą martwić się o więc o dojazd na miejsce. Co ważne, każdy, kto bierze udział w wydarzeniu – może skorzystać z komunikacji miejskiej za darmo – musi jedynie posiadać identyfikator Pyrkonu, który upoważnia do przejazdu tramwajem i autobusem za free.

Jak wziąć udział w wydarzeniu? Bilety na Pyrkon to jedyna gwarancja możliwości uczestnictwa w imprezie. Darmowy wstęp przysługuje dzieciom do 6. roku życia, a także opiekunom osób niepełnosprawnych. Bilety zakupione w przedsprzedaży muszą być wymienione na identyfikator uczestnika.

Tekst: ebilet.pl