Data publikacji:

Antena do routera. Rodzaje i zastosowanie

Bezprzewodowy dostęp do internetu w domu to obecnie standard, który dwie dekady temu był jedynie pomysłem z filmów science fiction. O poprawne działanie sieci Wi-Fi dbają routery. Czasami w urządzeniach tych mogą jednak występować problemy z transmisją danych i siłą sygnału. Nowa antena do routera może rozwiązać niektóre z nich.

antena router

Obecnie znaczna część z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez internetu. Podstawą stałego dostępu do jego zasobów są modemy i routery, które znajdziemy w większość domów. Przeglądając sieć, oglądając firmy w popularnych serwisach lub grając ze znajomymi online, korzystamy zazwyczaj z bezprzewodowego połączenia Wi-Fi. Najczęściej konfiguruje się ono automatycznie i działa kompletnie bezproblemowo, ale czasami z rożnych powodów sprawia niespodzianki. Dochodzi do tego zwłaszcza wówczas, gdy sygnał natrafia na rożnego typu przeszkody i zakłócenia. Sytuację poprawić może nowa lub dodatkowa antena do routera.

Antena do routera – co daje?

Antena w routerze ma za zadanie poprawiać jakość i moc sygnału wysłanego przez urządzenie, który powiększa zasięg domowej sieci. Obecnie standardowe modele routerów posiadają od dwóch do nawet sześciu anten. Są one ruchome, tak więc zmiana ich położenia może mieć widoczny wpływ na odbiór sygnału. Co więcej, w większości przypadków są one odkręcane, tak więc w razie potrzeby możemy wymienić je na modele o lepszych parametrach.

Przyczyny zakłóceń w sieci Wi-Fi

Przyczyn słabego sygnału Wi-Fi jest bardzo wiele. Często jest on tłumiony przez grube ściany lub stropy. Izolatorem sprawiającym problemy routerom jest beton używany np. w blokach z wielkiej płyty. W podobnym stopniu na siłę sieci wpłynie również cegła lub drewno. Przyczyną poważnych problemów z Wi-Fi jest też duże zagęszczenie innych sieci bezprzewodowych w pobliżu. Mowa tu np. o sąsiadach zza ściany.

Kiedy kupujemy antenę do routera?

Na kupno nowej wewnętrznej anteny, przeznaczonej do użytku w zamkniętych pomieszczeniach, decydujemy się zazwyczaj wtedy, kiedy nie możemy w łatwiejszy sposób rozwiązać problemów z Wi-Fi, np. poprzez przestawienie routera. Przeglądając ofertę sklepów, zwracamy uwagę na sposób jej podłączania (standardowo jest to złącze SSA) oraz zakres obsługiwanych częstotliwości. Kluczowa jest również moc wyrażana w jednostkach dBi. Im parametr jest wyższy, tym większy zasięg ma urządzenie.

Z nowych anten wzmacniających często korzystają także osoby, które łączą się z siecią przy pomocy routera LTE. Sprzęt ten korzysta z anteny nie tylko do komunikacji Wi-Fi, ale także do odbioru sygnału operatora. Dobra antena może więc poprawić nawet o kilkanaście procent szybkość internetu w domu.

Posiadacze mobilnych routerów dla jeszcze lepszego efektu decydują się często na podłączenie do sprzętu anteny zewnętrznej montowanej np. na dachu budynku. W przypadku sprzętu tego typu zwracamy uwagę na te same parametry techniczne. Ponadto istotna jest tu też solidność wykonania oraz materiały użyte przy produkcji modelu, które powinny zapewnić wysoką odporność na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy śnieg.

Autor: Redakcja ekspertceneo