Zmarł mistrz polskiego voice actingu Andrzej Blumenfeld

0

Aktor znany jest graczom z ról Dijkstry z Wiedźmina i Sully’ego z Uncharted.

W wieku 66 lat zmarł Andrzej Blumenfeld, popularny aktor filmowy, teatralny i radiowy, jak również mistrz polskiego voice actingu. Blumenfeld był doskonale znany graczom, chociaż pewnie nie każdy zdawał sobie sprawę z tego, że go znał, dzięki wielu niezapomnianym kreacjom, takim jak chociażby Dijkstra w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon, Sully w serii Uncharted czy archanioł Tyrael w Diablo 3.

Przez ostatnie lata występował na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Blumenfeld był aktorem-poliglotą, grał po polsku, angielsku, rosyjsku i niemiecku. Znany był poza granicami kraju, a polski widz kojarzy go na przykład z „Pianisty” Romana Polańskiego czy „Delivery Man” Kena Scotta. Aktor był też laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Śmierć Andrzeja Blumenfelda to niepowetowana strata nie tylko dla branży growej, dla której tak wiele uczynił, ale przede wszystkim polskiej kultury i sztuki. Żegnaj Dijkstro, żegnaj Tyraelu, żegnaj Sully.

Źródło: Polskie Radio

 
Dawid Sych

Od dziecka zapalony pecetowiec, a od niedawna konsolowy neofita. Kocha rozbudowane gry role-playing z masą statystyk i dziesiątkami okienek, najlepiej izometryczne i w klimacie science-fiction lub post-apo. Alergicznie reaguje na wszelkiej maści sandboksy oraz gry sportowe. Wielbiciel literatury klasycznej i amator dobrych seriali.

Zostaw komentarz