Data modyfikacji:

Złote Tryby 2016 - wyróżnienia Ekspert Ceneo dla najlepszych gier i ich twórców

Które produkcje były najlepsze?

Końcówka roku to czas wielkich podsumowań, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakie tytuły wydane w ostatnich dwunastu miesiącach zasługują na największe uznanie (bądź naganę). Poniżej znajdziecie ponad dwadzieścia kategorii, w których przyznaliśmy wyróżnienia m.in. dla najlepszej gry 2016 roku, najlepszego zagranicznego producenta, najlepszego polskiego tytułu i tak dalej. Ostrzegamy, że niektóre wyniki mogą być lekko kontrowersyjne, ale staraliśmy się wybierać zwycięzców w miarę sprawiedliwie. Zaczynamy!

Czwarta odsłona Uncharted udowodniła, że kontynuacje wcale nie muszą być gorsze od pierwowzorów. Studio Naughty Dog doskonale poradziło sobie z przeniesieniem przygód Nathana Drake'a na konsolę ósmej generacji. Kres Złodzieja to fantastyczna opowieść przygodowa, pełna pięknych krajobrazów, ciekawych bohaterów i spektakularnych scen akcji. Gra wprowadziła do serii kilka nowości, które sprawiły, że seria Uncharted stała się jeszcze bardziej rozbudowana. Ponadto, produkcja oprócz rewelacyjnej kampanii dla pojedynczego gracza, oferuje także wciągający tryb wieloosobowy, śmiało mogący konkurować z tytułami nastawionymi wyłącznie na rozgrywki sieciowe. Uncharted 4: Kres Złodzieja był zdecydowanie najgorętszą premierą 2016 roku, praktycznie pod każdym względem wyróżniającą się na tle konkurencji - czy to chodziło o gameplay, czy o oprawę wizualną. Historia Drake'a została zakończona w najlepszym momencie, ale dzięki imprezie PlayStation Experience, wiemy, że to jeszcze nie koniec serii, tyle, że teraz poznamy losy innych bohaterów. Więcej o grze przeczytacie w mojej recenzji.

NAJLEPSZE GRY ROKU (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

Uncharted 4

Overwatch

Dark Souls III

Ratchet Clank

Final Fantasy XV

Forza Horizon 3

Battlefield 1

Sid Meier's Cvilization VI

Dishonored 2

W tym roku dużym zaskoczeniem dla graczy mógł być Ubisoft, który nie dosyć, że diametralnie zmienił politykę odnośnie premier kolejnych odsłon Assassin's Creed, to na dodatek w ciągu ostatnich miesięcy wypuścił do sprzedaży kilka naprawdę udanych premier. CD Projekt RED także znowu zachwyciło graczy drugim dodatkiem fabularnym do Wiedźmina 3, jednakże minimalnie lepszym producentem okazał się być Naughty Dog. Powody takiej decyzji: rewelacyjny Uncharted 4, będący idealnym zwieńczeniem wątku Nathana Drake'a. Studio mogło na siłę ciągnąć jego historię, ale z szacunku do graczy stwierdziło, że trzeba w końcu postawić ostateczną kropkę. Ponadto deweloper cały czas wspiera udany tryb sieciowy, udostępniając graczom w ostatnim czasie (nieodpłatnie) tryb Przetrwanie. Następnym powodem była zapowiedź Uncharted: The Lost Legacy oraz The Last of Us: Part II - co prawda o grach nie wiemy nadal zbyt wiele, ale reakcje graczy w Internecie wyraźnie pokazują jak ważnym studiem jest dla nich Naughty Dog. Więcej o producencie przeczytacie w moim artykule.

NAJLEPSZE STUDIA ROKU (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

Naughty Dog

CD Projekt RED

DICE

Ubisoft

Bethesda Softworks

Nathan Drake to świetnie rozpisany bohater, ale mimo wszystko trochę brakuje mu do siwowłosego Geralta z Rivii. Wiedźmina w tym roku mogliśmy śledzić w dodatku Krew i wino, w kilku sytuacjach pokazujących Rzeźnika z Blaviken w nieco odmiennym wydaniu - bardziej refleksyjnego, spokojnego, cierpiącego oraz szczęśliwego. Choć Geralt zazwyczaj bywa mrukiem, to jednak nie sposób omówić mu uroku. Za to właśnie gracze pokochali tę postać, która na dobre wpisała się do kanonu najważniejszych herosów branży gier wideo.

NAJLEPSZE POSTACIE ROKU (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

Nathan Drake

Geralt z Rivii

Marcus Holloway

Noctis Lucis Caelum

Lo Wang

Adam Jensen

Zdecydowanie najciekawszym polskim wydawcą można nazwać Techland, ale jeśli chodzi o produkcję gier, to w bieżącym roku na zwycięstwo zasługuje oczywiście CD Projekt RED. Warszawskie studio wielokrotnie udowodniło, że jest o wiele bardziej wartościowe niż światowi giganci i, że jak mało kto dba o swoich odbiorców. Wypuszczenie do sprzedaży tak rozbudowanego oraz taniego dodatku, jak Krew i wino, było świetny PR-owym zagraniem, które - jak widać - opłaciło się.

NAJLEPSI POLSCY PRODUCENCI (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

CD Projekt RED

Techland

11 bit Studios

Bloober Team

Flying Wild Hog

Artifex Mundi

2016 rok nie był zbyt obfity dla polskich twórców gier. Większość ważnych tytułów, jakie trafiły do sprzedaży to rozszerzenia do wcześniej już wydanych pozycji. Nie inaczej było ze zwycięzcą, czyli Wiedźminem 3: Krew i wino. O grze napisano i powiedziano już tak dużo, że można jedynie dodać - to DLC jest naprawdę czadowe. Więcej o grze przeczytacie w recenzji, którą przygotowałem wspólnie z Dawidem.

NAJLEPSZE POLSKIE GRY (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

Wiedźmin 3: Krew i wino

Shadow Warrior 2

The Way

SUPERHOT

Dying Light: The Following

Layers of Fear

This War of Mine: The Little Ones

Battlefield 1 był świetny, aczkolwiek nie wprowadzał do serii zbyt wielu nowości (pomijając osadzenie w czasach I Wojny Światowej). Overwatch także zainteresowało miliony graczy na całym świecie, którzy od dnia premiery regularnie rozgrywają kolejne mecze.  W tym zacnym gronie pojawił się natomiast polski Shadow Warrior 2, będący jednym z przyjemniejszych zaskoczeń bieżącego roku. Produkcja Flying Wild Hog to rozrywka w najczystszej postaci, udowadniająca, że nie każda gra musi mieć rozbudowaną fabułę czy ambicję do przekazywania ważnych treści. Czasami prosta (momentami prostacka?) zabawa to najlepsze rozwiązanie. Więcej o grze przeczytacie w recenzji Dawida.

NAJLEPSZE FPS-Y (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

Battlefield 1

Call of Duty: Infinite Warfare

Killing Floor 2

Titanfall 2

Shadow Warrior 2

Overwatch

Takiego wyboru można było się spodziewać. Uncharted 4 nie zapomniało o najważniejszych elementach cyklu i spektakularnych akcjach, znanych z poprzednich części. W "czwórce" nie tylko wykonujemy karkołomne akrobacje, ale także wielokrotnie stajemy do walki z przeważającą liczbą wroga. Choć w grze sporo jest etapów skradankowych, to jednak są one wyłącznie dodatkiem do konkretnych rozwałek w wykonaniu nieustraszonego Drake'a i jego wiernych towarzyszy. Więcej o grze przeczytacie w mojej recenzji.

NAJLEPSZE GRY AKCJI (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

Uncharted 4

Gears of War IV

Quantum Break

Rise of the Tomb Raider (PS4)

Watch Dogs 2

Hitman

W tym miejscu pewnie podpadniemy miłośnikom Pro Evolution Soccer, ale naszym zdaniem w 2016 roku lepsza okazała się być FIFA 17. EA Sports w końcu wprowadziło do gry więcej modyfikacji, sprawiając, że rozgrywka jest teraz jeszcze przyjemniejsza i bardziej skomplikowana. Ponadto tryb fabularny pomimo kilku niedociągnięć prezentował naprawdę wysoką jakość. Dzięki temu gracze, którzy niekoniecznie lubią grać w Sieci, mogli czerpać przyjemność z poznawania historii młodego piłkarza Aleksa Huntera. Więcej o grze przeczytacie w mojej recenzji.

NAJLEPSZE GRY SPORTOWE (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

FIFA 17

Pro Evolution Soccer 2017

NBA 2K17

Steep

EA Sports UFC 2

W 2016 roku do sprzedaży trafiło kilka naprawdę solidnych RPG-ów, dlatego wybór nie był łatwy. Tak dobre gry jak Final Fantasy XV czy Dark Souls III nie mogły się jednak równać z niezwyciężonym Wiedźminem 3: Krew i wino. To naprawdę fenomen, że dodatek fabularny jest o wiele lepszy niż pełnoprawne hity. Takie rzeczy może wyłącznie zagwarantować CD Projekt RED. Czapki z głów! Więcej o grze przeczytacie w recenzji, którą napisałem wspólnie z Dawidem.

NAJLEPSZE GRY RPG (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

Wiedźmin 3: Krew i wino

Final Fantasy XV

Dark Souls III

Deus Ex: Rozłam Ludzkości

The Technomancer

The Banner Saga 2

Śpiewanie bywa super, zwłaszcza, gdy możemy się dzielić nim z innymi osobami. Nie każdy jednak ma do tego talent, co oznacza, że zabawa przy Now Sing! będzie jeszcze lepsza. Nudne, niedzielne popołudnie można zamienić w scenę koncertową i razem z dziećmi, bądź rodzicami, zostać najlepszymi piosenkarzami na osiedlu, przy okazji trenując wymowę języka angielskiego. Same korzyści. Więcej o grze przeczytacie w recenzji Dawida.

NAJLEPSZE GRY DLA CAŁEJ RODZINY (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

LEGO Star Wars Przebudzenie Mocy

Now Sing!

Just Dance 2017

The Playroom VR

Mario Party: Star Rush

Strategie nie są już tak popularne wśród graczy, jak jeszcze kilka lat temu. Dlatego tym bardziej powinno cieszyć, że wielu producentów nadal próbuje swoich sił z tym gatunkiem gier. Dzięki temu do sprzedaży trafiają takie perełki jak szósta odsłona Cywilizacji, będąca idealnym tytułem zarówno dla miłośników cyklu, jak i kompletnie nowych użytkowników. Więcej o grze przeczytacie w recenzji Dawida.

NAJLEPSZE STRATEGIE (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

Planet Coaster

Shadow Tactics: Blades of the Shogun

Sid Meier's Civilization VI

Total War: Warhammer

XCOM 2

Master of Orion: Conquer the Stars

Podobnie, jak w innych kategoriach, tutaj również miała miejsce zażarta walka pomiędzy Uncharted 4, a rozszerzeniem do Wiedźmina 3. Ostatecznie zwycięstwo przyznaliśmy dziełu Naughty Dog, które nie tylko potrafiło bawić, ale także wzruszać i zachwycać. Historia dwóch, rozdzielonych z różnych przyczyn, braci była przejmująca, dając producentowi ogromne pole do popisu. Szkielet historii nie należał do zbytnio skomplikowanych, jednakże dialogi pomiędzy postaciami, czy sposób przedstawiania wydarzeń, sprawiły, że fabułę Uncharted 4 chłonęło się równie dobrze, co porządnie zrealizowany serial telewizyjny. Więcej o grze przeczytacie w mojej recenzji.

GRY Z NAJLEPSZYMI FABUŁAMI (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

Wiedźmin 3: Krew i wino

Final Fantasy XV

Uncharted 4

The Last Guardian

Dishonored 2

Watch Dogs 2

Quantum Break

FIFA 17

Twórcy udanego Limbo ponownie udowodnili swoją wrażliwość oraz profesjonalizm. Ich najnowsza produkcja - Inside - to mroczna opowieść o chłopcu uciekającym przed ludźmi, którzy na niego polują. W trakcie gry trafiamy do coraz to bardziej dziwacznych miejsc, odkrywając tajemnice świata wykreowanego przez studio PlayDead. Gra z wielu powodów na długo pozostaje w pamięci.

NAJLEPSZE GRY NIEZALEŻNE (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

Inside

Beholder

The Banner Saga 2

Aragami

The Way

Forza Horizon 3 to obecnie jedna z lepszych gier samochodowych w historii gatunku. Produkcja studia Playground Games oferuje przepiękną oprawę wizualną, otwarty i pełen atrakcji świat, a także rewelacyjnie zrealizowany gameplay. Ściganie się po australijskich plażach, bądź asfaltowych drogach daje niesamowitą frajdę, jakiej już dawno nie było w żadnej innej produkcji nastawionej na wyścigi.

NAJLEPSZE GRY WYŚCIGOWE (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

Forza Horizon 3

DiRT Rally

F1 2016

Need for Speed

Sebastien Loeb Rally Evo

Assetto Corsa

Trackmania Turbo

Znowu Uncharted 4?! Cóż zrobić, gdy gra okazała się być hitem z prawdziwego zdarzenia. Ponadto w tym roku Sony nie rozpieszczało graczy tytułami ekskluzywnymi, dlatego dzieło Naughty Dog nie miało zbytnio dużej konkurencji. Remake Ratchet Clank i The Last Guardian to również bardzo udane produkcje, ale daleko im do kunsztu przygód Nathana Drake'a. Więcej o grze przeczytacie w mojej recenzji.

NAJLEPSZE TYTUŁY EKSKLUZYWNE NA PLAYSTATION 4 (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Ratchet Clank

The Last Guardian

Na dobrą sprawę ta kategoria nie powinna w ogóle mieć miejsca, ponieważ Xbox One dzieli się wszystkimi grami z komputerami osobistymi wyposażonymi w system operacyjny Windows. Niemniej, poniższych gier nie znajdziemy na żadnej maszynce Sony, więc można je nazwać exclusive'ami konsolowymi. A jaki był najlepszy? Oczywiście Forza Horizon 3, z powodów, które zostały wymienione w jednej z poprzednich kategorii.

NAJLEPSZE TYTUŁY EKSKLUZYWNE NA XBOX ONE (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

Forza Horizon 3

Quantum Break

Gears of War 4

Współczesnymi konsolami Nintendo interesuje się w Polsce pewnie z dziesięć osób, ale dla nich także ustaliliśmy, który tytuł wydany w 2016 roku prezentował najwyższą jakość. Wygrana idzie do Pokemon Sun wydanego wyłącznie na przenośnym 3DS-ie. Twórcy gry wprowadzili do produkcji szereg modyfikacji, całą masę zadań do wypełnienia oraz setki tytułowych Pokemonów do zebrania. Gra jest przystępna zarówno dla wyjadaczy, jak i osób nie mających wcześniej styczności z serią.

NAJLEPSZE TYTUŁY EKSKLUZYWNE NA NINTENDO (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

Pokemon Sun

Kirby: Planet Robobot

Star Fox Guard

Mario Party: Star Rush

Zasłużone wyróżnienie otrzymuje szósta odsłona Civilization. Produkcja nie tylko oferuje dobrze przemyślaną mechanikę, ale także bardzo ładną oprawę wizualną, która umila czas spędzony przed ekranem monitora. Mnogość rozwiązań sprawia, że raz zakupiony tytuł, wystarczy nam na wiele, wiele godzin. Idealna pozycja na długie, zimowe wieczory. Więcej o grze przeczytacie w recenzji Dawida.

NAJLEPSZE TYTUŁY EKSKLUZYWNE NA PC (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

World of Warcraft: Legion

Sid Meier's Civilization VI

Total War: Warhammer

Layers of Fear

Shadow Warrior 2

Soundtrack to niezwykle istotny element większości gier. Utwory wykorzystane w Final Fantasy XV czy The Last Guardian poruszają serca, ale to właśnie muzyka z Battlefielda 1 powoduje prawdziwe ciarki na całym ciele. DICE świetnie zmodyfikowało muzyczny motyw przewodni serii oraz dołożyło całą masę nowych, równie profesjonalnych melodii. Dźwięk w grze idealnie zgrywa się z sytuacją rozgrywaną na ekranie, jeszcze bardziej podkręcając, już i tak gorąca, atmosferę na wirtualnych placach bojów. Więcej o grze przeczytacie w mojej recenzji.

NAJLEPSZE ŚCIEŻKI DŹWIĘKOWE (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

Final Fantasy XV

The Last Guardian

Battlefield 1

Killing Floor 2

Dark Souls III - 6

Wiedźmin 3: Krew i wino

W tym roku Sony mocno ograniczyło wydawanie tytułów ekskluzywnych na rzecz promocji gogli PlayStation VR. Urządzenie powoli nabiera wiatru w żagle, ale już teraz możemy zagrać w kilka naprawdę udanych tytułów. Naszym zdaniem, najlepszą grą wydaną dotychczas na PS VR było Until Dawn: Rush of Blood, będące świetną mieszanką strasznego horroru (bazującego na chorym klimacie i jump scare'ach) ze strzelanką na szynach (dosłownie). Więcej o grze przeczytacie w zbiorczej recenzji produkcji wydanych na PlayStation VR.

NAJLEPSZE GRY NA PLAYSTATION VR (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

Until Dawn: Rush of Blood

Robinson: The Journey

EVE: Valkyrie

Batman VR

NAJLEPSZE GRY SIECIOWE (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

Overwatch

Killing Floor 2

Battlefield 1

The Division

Titanfall 2

Call of Duty: Infinite Warfare

Powoli zaczyna się to robić nudne, ale co zrobić, gdy Uncharted 4 znowu było lepsze od konkurencji? Oprawa wizualna w grze Naughty Dog to prawdziwe dzieło sztuki, od którego ciężko oderwać wzrok. Przygotowane przez producenta krajobrazy są prześliczne, a animacja postaci i ich mimika twarzy to temat na dłuższy materiał. Podobnie jest z wizualizacją warunków pogodowych lub efektów cząsteczkowych. Więcej o grze przeczytacie w mojej recenzji.

GRY Z NAJLEPSZYMI OPRAWAMI WIZUALNYMI (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

Uncharted 4

Battlefield 1

Ratchet Clank

Doom

Gears of War 4

Forza Horizon 3

Akurat w tym przypadku wybór był prosty. Krew i wino to rozszerzenie, które jest bardziej rozbudowane niż niejedna pełnoprawna gra. Za niewielkie pieniądze otrzymujemy całą masę zawartości, wystarczającą na kilkanaście godzin świetnej zabawy. Inni producenci powinni brać przykład z CD projekt RED i ich podejścia do tworzenia gier. Więcej o grze przeczytacie w recenzji, którą napisałem wspólnie z Dawidem.

NAJLEPSZE ROZSZERZENIA (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

Wiedźmin 3: Krew i wino

Dark Souls III: Ashes of Ariandel

Dying Light: The Following

This War of Mine: The Little One

Layers of Fear: Inheritance

Warto było czekać tyle lat na The Last Guardian. Produkcja Fumito Uedy to niesamowicie wzruszająca opowieść o małym chłopcu i potężnym zwierzaku Trico. Śledzenie losów dwójki przyjaciół na ogół bywa radosne, ale nie jest pozbawione dramatyzmu. Sytuacje, w których cierpi towarzysz głównego bohatera, to jedne z bardziej przejmujących momentów w grach ostatnich lat. Wrażliwe osoby przed uruchomieniem gry powinny zaopatrzyć się w sporą partię chusteczek. Więcej o grze przeczytacie w mojej recenzji.

NAJBARDZIEJ WZRUSZAJĄCE GRY (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

The Last Guardian

Final Fantasy XV

Wiedźmin 3: Krew i wino

Battlefield 1

This War of Mine: The Little Ones

No Man's Sky miało być potężne, miało oferować wręcz nieograniczoną rozgrywkę i miliony rozbudowanych planet, wypełnionych po brzegi najróżniejszymi stworzeniami. Z obietnic twórców wyszła jedna wielka lipa, tak duża, że wkurzeni gracze postanowili pozwać producenta do sądu (ostatecznie sprawę umorzono). Podobno Hello Games planuje naprawić swój produkt, dodając nowe elementy, ale kto by się tym teraz przejmował. Niezależnie od aktualizacji, producent No Man's Sky i tak nie ma co liczyć na odbudowanie zaufania u graczy.

NAJWIĘKSZE ROZCZAROWANIA (KLIKNIJ, ABY ROZWINĄĆ LISTĘ)

No Man's Sky

Mafia III

Street Fighter V

Battleborn

Kozacy 3

Teenage Mutant Ninja Turltes: Mutant in Manhattan

Homefront: The Revolution

Mirror's Edge: Catalyst

Autor: Łukasz Morawski