Data publikacji:

Jaka powinna być klawiatura do gier?

Granie na komputerze powinno być przyjemnością, a taką zapewnią wam nie tylko świetne gry, ale również dobrej jakości sprzęt. Jeżeli jesteście graczami pecetowymi, to obowiązkowo musicie zaopatrzyć się w solidną myszkę oraz klawiaturę gamingową. W tym tekście przyjrzymy się temu drugiemu akcesorium i pomożemy wybrać klawiaturę dopasowaną do waszych potrzeb oraz zasobności portfela.
Klawiatura do gier

Rodzaje klawiatur dla graczy

Zanim zaczniecie zastanawiać się nad konkretnymi modelami klawiatur gamingowych, najpierw musicie zdecydować, jaki rodzaj będzie najbardziej odpowiadał waszym potrzebom. Poniżej przedstawimy dwie najpopularniejsze wersje tego typu urządzenia oraz trzecią, która dopiero niedawno pojawiła się na rynku.

Czy klawiatura membranowa nadaje się do gier?

Oczywiście, że tak, aczkolwiek należy liczyć się z tym, że nie będzie to tak komfortowe granie, jak w przypadku korzystania z „mechanika”. Konstrukcja tych klawiatur bazuje na silikonowej membranie, która jest umieszczona pod klawiszami. Te z kolei posiadają gumowe nakładki – po zetknięciu z membraną następuje reakcja, a sygnał przesyłany jest do komputera. Zdecydowanie największym minusem membranówek jest stosunkowo długi czas reakcji, co może być przeszkadzające podczas grania w niektóre gatunki gier. Ich trwałość również nie jest szczególnie duża. Zakłada się, że membrana może wytrzymać około 10 milionów kliknięć.
Do zalet należy natomiast zaliczyć to, że klawiatury membranowe są niezwykle ciche. Docenią to przede wszystkim osoby, które odpalają komputer głównie wieczorami i nie chcą przeszkadzać reszcie domowników. Kolejnym aspektem przemawiającym na korzyść tych sprzętów jest cena – co z kolei docenią gracze z mniej zasobnym portfelem. Mimo wszystko klawiatury membranowe przeznaczone są głównie do prac biurowych lub domowego użytku polegającego na przeglądaniu internetu i pisaniu wiadomości na komunikatorach.

Jaka klawiatura dla gracza? Mechaniczna!

Dokładnie tak, to właśnie ten rodzaj klawiatur został zaprojektowany z myślą o graczach. Co roku do sprzedaży trafiają nowe modele, które oferują jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania, dzięki czemu bez problemu kupicie sprzęt idealnie skrojony pod wasze potrzeby. Oczywiście musicie liczyć się z tym, że profesjonalne „mechaniki” mogą kosztować nawet kilkaset złotych – w tym przypadku cena jest jednak jak najbardziej adekwatna do jakości.
Klawiatury mechaniczne oparte zostały na pojedynczych przełącznikach, z których każdy działa niezależnie od pozostałych. Oznacza to, że w przypadku awarii nie trzeba naprawiać całej klawiatury, tylko mechanizm odpowiadający za działanie zepsutego klawisza. Producenci w swoich urządzeniach stosują różne typy przełączników, dlatego przed kupnem upewnijcie się, jaki rodzaj najlepiej współgra z produkcjami, w które gracie najczęściej. Przygotujcie się jednak na to, że klawiatury mechaniczne bywają bardzo głośne.
Mechaniki mają wiele zalet, a wśród nich jest możliwość dopasowania do swoich potrzeb przełączników. Do wyboru mamy te oznaczone barwą:
  • niebieską – o skoku 2 mm i sile niezbędnej do wciśnięcia na poziomie 50 g. Moment aktywacji klawisza jest wyczuwalny pod palcami i słyszalny. Idealne do pisania i pracy, oprócz gier;
  • czerwoną – niesłyszalny, z liniowym sposobem działania, dla osób ceniących płynność. Najlepsze do gier, ale niekoniecznie do pisania;
  • brązową – niesłyszalny, ze skokiem 2 mm i wyczuwalnym momentem aktywacji klawisza. Bardzo uniwersalny model, który sprawdzi się w większości zastosowań;
  • czarną – z liniowym i niesłyszalnym sposobem działania oraz największą siłą, którą należy włożyć w aktywację klawisza na poziomie 60 g.
  • Oczywiście aktualnie na rynku pojawiają się także inne rodzaje przełączników, np. fioletowe, które są autorskim pomysłem marki Outemu, lub zielone, srebrne itd. Cztery omówione podstawowe rodzaje to te, z którymi spotykamy się najczęściej. Mają zazwyczaj zgodne ze zwyczajem parametry jak nacisk czy słyszalność. Żeby dowiedzieć się, który rodzaj przełączników jest dla nas najkorzystniejszy, najlepiej przetestować kilka z nich.

    Technologia z wyższej półki. Poznajcie klawiatury opto-mechaniczne

    Zdecydowanie warto śledzić ten rodzaj klawiatur, ponieważ w przyszłości może to być domyślny sprzęt dla graczy. Klawiatury opto-mechaniczne również posiadają indywidualne przełączniki, które tutaj zostały wyposażone w elementy mechaniczne oraz wiązkę światła podczerwonego. To dzięki niej sprzęt jest w stanie niemalże natychmiast odczytywać zamiary użytkownika, co może bezpośrednio przełożyć się na lepsze wyniki w grach.
    Klawiatura praktycznie nie traci czasu na komunikację i daje możliwość przesyłania danych tak szybkiego, jak w przypadku żadnego innego rodzaju produktu. Ponieważ technologia jest obecna na rynku już od kilku lat, można nabyć sprzęt w coraz niższych cenach. Punkt aktywacji przełączników w tego rodzaju klawiaturach często jest nierzadko obniżony z klasycznych 2 mm do 1,5 mm. Różnica pomiędzy nimi a innymi rodzajami klawiatur jest wyczuwalna od pierwszego kliknięcia. To podstawa w najbardziej dynamicznych grach i rozgrywkach turniejowych. Niestety prawdopodobnie nie przypadnie do gustu osobom, które oprócz gier używają komputera do pracy.

    Najważniejsze parametry klawiatur gamingowych. Na co zwrócić uwagę?

    Podczas wyboru idealnej klawiatury warto pamiętać o kilku podstawowych parametrach. To dzięki nim będziecie w stanie ustalić, czy dany sprzęt jest dla was interesujący.
  • Cena klawiatury – zanim zaczniecie zastanawiać się nad konkretnymi modelami, musicie najpierw ustalić budżet. Jeżeli założycie, że na urządzenie chcecie wydać maksymalnie 150 zł, to musicie liczyć się z tym, że wasza klawiatura będzie pozbawiona większości atrakcyjnych dodatków i przydatnych funkcji.
  • Rodzaj klawiatury – wybór ten jest też w dużej mierze uwarunkowany budżetem. Jednakże jeśli zależy wam na ciszy, to wybierzcie klawiaturę membranową. Zdecydowanie bardziej polecamy jednak modele z mechanicznymi przełącznikami.
  • Przełączniki mechaniczne – niektórzy producenci klawiatur tworzą własne przełączniki, zaś inni korzystają z ogólnodostępnych standardów. Każdy rodzaj ma własne parametry, dlatego zastanówcie się dobrze, jakie będą dla was najlepsze – czarne, czerwone, niebieskie, a może brązowe?
  • Komunikacja z PC – najbardziej praktyczne wydają się być klawiatury bezprzewodowe, jednakże ich ceny bywają naprawdę spore. Jeśli nie przenosicie klawiatury z miejsca na miejsce, to zainwestujcie w model z kablem.
  • Podświetlenie klawiatury – wszystkie droższe klawiatury oferują podświetlenie RGB z niemalże 17 milionami barw. W modelach budżetowych albo brak tej funkcji, albo do dyspozycji jest wyłącznie jeden kolor lub kilka podstawowych.
  • Oprogramowanie – każda klawiatura z wyższej półki posiada wsparcie oficjalnego oprogramowania. Z jego pomocą możecie dostosować działanie poszczególnych klawiszy, ustawić makra, zmienić zasady działania podświetlenia itp.
  • Podpórka pod nadgarstek – bardzo przydatny gadżet, który niestety zbyt rzadko jest dołączany do klawiatur. Jeśli macie problemy z bolącymi nadgarstkami, to koniecznie wybierzcie klawiaturę, która ma podpórkę w zestawie.
  • Dodatkowe złącza – niektóre klawiatury oferują dodatkowe porty USB lub gniazda słuchawkowe.
  • Wśród najczęściej wybieranych klawiatur gamingowych można wymienić zdecydowanie te mechaniczne, przewodowe i z podświetleniem RGB. Ich popularność wynika głównie z kompromisu pomiędzy jakością i komfortem użytkowania a ceną. Dla najbardziej wymagających najlepiej sprawdzają się klawiatury optyczno-mechaniczne, które zostały omówione powyżej.
    Wybierając klawiaturę, warto zwrócić uwagę także na jej funkcje dodatkowe. Wśród nich może się znaleźć przykładowo możliwość programowania przycisków czy technologia blokująca je, gdy przyciskamy kilka klawiszy jednocześnie. Także zabezpieczenie przed przypadkowym wciśnięciem będzie w cenie – nie zawsze im bardziej czuły sprzęt, tym będzie lepszy. Oprócz wymienionych rodzajów klawiatur można spotkać się w sklepach też z tymi opisywanymi jako „hybrydowe”. Są to produkty, które łączą zalety klawiatur membranowych z mechanicznymi – posiadają gumki oraz przełączniki jednocześnie.

    Jaka klawiatura do gier? Polecane modele

    Poniżej znajdziecie propozycje kilku ciekawych klawiatur gamingowych z podziałem na rodzaje oraz kategorie cenowe.

    Savio Tempest RX Full Outemu – tania klawiatura do grania

    To tania klawiatura mechaniczna, która działa dzięki przewodowi. Jest dedykowana graczom i posiada podświetlenie, które sprawia, że gra wieczorami jest komfortowa. Dostępna w wariantach z różnymi przełącznikami do wyboru – czerwonymi, niebieskimi i brązowymi. Ma 104 klawisze i Anti-Ghosting.

    Patriot Viper V730 – dobra klawiatura mechaniczna do 250 zł

    To kolejna mechaniczna, przewodowa klawiatura do gier. Ma przełączniki Kailh Brown, Ati-Ghosting, N-key rollover. Oprócz tego posiada klawisze z efektami LED i multimedialne, co sprawia, że sprawdzi się nawet w przypadku nieco bardziej wymagających użytkowników. Do dyspozycji mamy tu również podpórkę pod nadgarstki.

    Razer BlackWidow V3 Pro – high-endowa klawiatura mechaniczna

    Jedna z najlepszych propozycji dla graczy, która z pewnością będzie najlepszym pomysłem na prezent dla większości fanów dynamicznych rozgrywek. Ma kolorowe podświetlenie RGB, działa przewodowo i bezprzewodowo oraz ma podpórkę pod nadgarstki. Jej konstrukcja jest wyjątkowo wytrzymała, a design zachwyca każdego! Można wybrać przełączniki:
  • zielone – ze skokiem 2 mm i wyraźnym, słyszalnym dźwiękiem podczas ich wciskania;
  • żółte – ciche, z liniowym wciskiem, wygodne i płynnie działające.
  • Logitech G Pro – klawiatura mechaniczna do 500 zł

    To dość atrakcyjna propozycja z kategorii „klawiatury gamingowe”. Ma prosty design i budowę, prezentuje się elegancko i jest wytrzymała. Jest wyposażona w subtelne podświetlenie, przełączniki GX i możliwość regulacji nachylenia klawiatury. Daje możliwość usunięcia klawiatury numerycznej. Ma 9 klawiszy multimedialnych i komunikuje się przewodowo.

    Razer Huntsman Elite – opto-mechaniczna klawiatura gamingowa

    Czyli optyczno-mechaniczna propozycja marki Razer. Jest przewodowa, komunikuje się przy pomocy USB i ma kolorowe podświetlenie. Zachwyca designem i prostotą budowy. Nie generuje żadnych opóźnień, a jej czas reakcji wynosi 0,2 ms. Ma pochłaniacze dźwięku, a pisanie na niej jest wyjątkowo ciche, podobnie jak najbardziej dynamiczne rozgrywki. Jej konstrukcja jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego jest wyposażona w Anti-ghosting, programowalne klawisze i N-Key Rollover. Jej przełączniki to Razer Red.

    Corsair K57 RGB Wireless – bezprzewodowa klawiatura do gier

    Omawiana propozycja od Corsair to nowsza wersja klawiatury K55, która była przewodowa. Ma układ klawiszy AZERTY, który jest dość specyficzny, czego trzeba być świadomym, decydując się na ten model klawiatury. Produkt ma podświetlenie RGB i membranowe przełączniki, które będą komfortowe. W razie potrzeby można podłączyć ją do komputera dzięki wejściu USB. Ma Anti-Ghosting i programowalne klawisze.

    SteelSeries Apex 3 – polecana klawiatura membranowa

    To doskonały kompromis pomiędzy jakością a ceną. Marka jest nieco mniej znana, ale wcale nie ustępuje jakością tym najbardziej popularnym. Nic zatem dziwnego, że gracze namiętnie ją testują. Wyróżnia się posiadaniem certyfikatu IP32. Ma kolorowe podświetlenie RGB i magnetyczną podpórkę pod nadgarstki, która zapobiegnie ich przeciążeniom, a jednocześnie nie będzie przesuwać się po biurku. To klawiatura membranowa, która cechuje się cichutkim działaniem – jest zatem doskonała do rozgrywek w nocy.
    Zdjęcie: Enavto Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!