Data publikacji:

Najlepsze gry przygodowe na PC

Przed laty gry przygodowe w stylu point & click stanowiły fundament branży gier. Jednakże wraz z rozwojem technologicznym oraz zwiększającymi się oczekiwaniami graczy gatunek ten musiał ewoluować. Aby sprostać nowym wyzwaniom i utrzymać zainteresowanie, producenci przygodówek zaczęli inwestować w bardziej kompleksowe rozwiązania oraz dynamiczniejszą rozgrywkę. W tym zestawieniu przyjrzymy się najbardziej porywającym grom przygodowym na PC z ostatnich lat.
gry przygodowe

Współczesne gry przygodowe na PC – polecane tytuły

Syberia: The World Before

Jeżeli z sentymentem wspominacie klasyczne przygodówki point & click, to obowiązkowo powinniście zagrać w Syberia: The World Before. Co prawda w tym przypadku sterowanie usprawniono w taki sposób, aby można było zagrać w ten tytuł na konsolach, ale to tylko wyszło grze na dobre. W produkcji studia Microids ponownie wcielamy się w kultową Kate Walker, choć tym razem fabuła rozgrywa się na dwóch przestrzeniach czasowych – w drugiej akcję obserwujemy z perspektywy nastoletniej pianistki Dany Roze.
Podobnie jak w poprzednich częściach, w odsłonie z 2022 roku nie brakuje zarówno poważnych wątków (faszyzm, widmo II wojny światowej), jak i cudownie wykreowanych lokacji. Oczywiście nie zabrakło przy tym licznych zagadek logicznych, które w ciekawy sposób rozwijają gameplay.

Life is Strange: True Colors

Life is Strange to seria, która dokładnie pokazuje, w jaki sposób współcześnie podchodzi się do produkowania gier przygodowych. Za dwie pierwsze odsłony odpowiadał zespół Don’t Nod Entertainment, natomiast prace nad „trójką” przypadły firmie Deck Nine. I tak jak lubię poprzedniczki, tak uważam, że True Colors jest zdecydowanie najlepiej napisaną i najbardziej dopracowaną odsłoną serii.
W produkcji wcielamy się w Alex, która odkrywa w sobie zdolność odczytywania i absorbowania emocji przebywających obok niej ludzi. Ta niecodzienna moc przydaje jej się do rozwikłania mrocznej tajemnicy miasteczka Haven Springs. Jednocześnie w tej odsłonie Life is Strange nie zabrakło też typowo obyczajowych wątków, w których lepiej poznajemy mieszkańców oraz prowadzimy historie miłosne zgodne z naszą wolą.

The Medium

Gry przygodowe mogą być również survival horrorami, czego najlepszym przykładem jest polskie The Medium. Studio Bloober Team zazwyczaj tworzy produkcje z widokiem z oczu bohatera, ale w tym przypadku developer zdecydował się na predefiniowane kąty kamery, niczym w starszych produkcjach z czasów pierwszego PlayStation.
Choć w grze pojawiają się drobne elementy skradankowe, to jednak przez większość czasu rozgrywka bazuje na eksploracji coraz to bardziej strasznych lokacji oraz na rozwiązywaniu zagadek środowiskowych. Fabuła The Medium kręci się wokół Marianne, która dociera do opuszczonego hotelu Niwa, aby na miejscu wykorzystać swoje nadnaturalne zdolności do rozwiązania zagadki śmierci pewnego dziecka. Ciekawym elementem gry jest przemieszczanie się pomiędzy wymiarem żywych a martwych.

Endling: Extinction is Forever

W tym przypadku mamy do czynienia z niezależną grą przygodowa, która przenosi nas w mroczny świat, gdzie kontrolują lisicę opiekującą się swoimi szczeniętami. Gdy jedno z nich zostaje porwane przez niebezpiecznych wrogów, główna bohaterka musi wyruszyć w desperacką podróż, stawiając czoła licznym wyzwaniom, jak np. brak pożywienia.
W produkcji studia Herobeat eksplorujemy dystopijną krainę, gdzie natura obumiera, a przetrwanie staje się coraz trudniejsze. Gra łączy elementy przygodowe z mechanikami survivalowymi, oferując zarówno emocjonującą rozgrywkę, jak i głęboką refleksję nad ludzkim wpływem na środowisko naturalne. Endling: Extinction is Forever wyróżnia się również artystycznym podejściem do oprawy wizualnej i dźwiękowej, co nadaje grze niepowtarzalny klimat i atmosferę.

Niezwyciężony

Niezwyciężony to komputerowa gra przygodowa, oparta na powieści Stanisława Lema, lecz z nowymi bohaterami i rozszerzoną fabułą, dlatego jest też nie lada gratką dla fanów pierwowzoru. Akcja toczy się w odległej przyszłości, gdzie astrobiolożka Yazna, wraz z załogą statku kosmicznego, bada niegościnną planetę Regis III. Gdy część naukowców znika, protagonistka wyrusza na poszukiwania, a za wsparcie robi jej nawigator Novika, co prowadzi do wielu ciekawych dialogów pomiędzy bohaterami.
Gracze eksplorują planetę, odtwarzając wydarzenia z dzienników załogi i odkrywając kolejne sekrety. Niezwyciężony oferuje liniową rozgrywkę i interaktywne dialogi, zachowując estetykę atompunku inspirowanego latami 50. i 60. XX wieku. Gameplay stawia przede wszystkim na narrację, choć podczas zabawy wykonujemy też dodatkowe czynności, jak np. korzystanie z lunety i skanera, aby poznać losy zaginionej załogi.

The Quarry

Kolejny horror w tym zestawieniu, który jednak bardzo mocno odstaje od tego, co oferuje The Medium. Studio Supermassive Games chciało przede wszystkim stworzyć interaktywny film z rozgrywką ograniczoną do absolutnego minimum. Co prawda możemy bezpośrednio kontrolować bohaterów, przemieszczając się nimi po pomieszczeniach, lecz przez większość czas oglądamy przerywniki filmowe, w których regularnie musimy podejmować istotne decyzje fabularne oraz brać udział w sekwencjach Quick Time Events.
To, jak sobie z nimi poradzimy, przekłada się bezpośrednio na finał produkcji, gdyż śmierć jednego z bohaterów nie kończy zabawy, tylko daje nową drogą do finału. Jeśli szukacie ciekawej gry przygodowej w klimatach grozy, to The Quarry jest właśnie dla was.

Stray

Stray to gra przygodowa na PC, która wciąga graczy nie tylko swoją nietuzinkową fabułą, lecz także ciekawą rozgrywką. W tej futurystycznej opowieści, gracze przejmują kontrolę nad uroczym futrzakiem, oddzielony od swojego stada. Produkcja studia Blue Twelve nie tylko oferuje wspaniałą przygodę, ale również wyjątkową atmosferę, łączącą elementy cyberpunku z codziennością życia kota.
Wizualnie imponuje, prezentując starannie wykonane detale, które dodają głębi i realizmu opowieści, natomiast interakcje z NPC-ami oraz zagadki logiczne sprawiają, że użytkownik czuje się zaangażowany w fabułę i może eksplorować świat gry na własnych warunkach. Stray to przykład przygodówki z dynamicznym gameplayem, niepozbawionym bardziej dynamicznych akcji i konfrontacji z przeciwnikami, czego brakuje w wielu konkurencyjnych tytułach z tego gatunku.

Alfred Hitchock: Vertigo

Na koniec zostawiłem grę inspirowaną twórczością kultowego reżysera. Mimo luźnych nawiązań do filmów Hitchcocka, opowieść prezentuje się oryginalnie, oddając klimat znany z jego produkcji. Główny bohater, pisarz Ed Miller, stara się rozwiązać tajemnicę wypadku samochodowego, w którym zginęły jego córka i żona. Pomaga mu w tym pani psycholog, prowadząc terapię hipnotyczną.
Gracze uczestniczą w sesjach, odkrywając kolejne sekrety z przeszłości bohatera. Choć rozgrywka jest liniowa, fabuła trzyma w napięciu i zachęca do dalszego eksplorowania. Alfred Hitchcock: Vertigo to ciekawy wybór dla miłośników filmowych gier przygodowych w stylu Life is Strange.
Zdjęcie: materiały prasowe Microids
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.