Data publikacji:

Klawiatury z podpórką – które najlepsze?

Wielogodzinne sesje przed komputerem mogą doprowadzić do poważnych kontuzji. Niestety zazwyczaj uświadamiamy to sobie, gdy jest już za późno i trzeba skorzystać z pomocy lekarza. Aby zapobiec nieprzyjemnych dolegliwościom, warto zawczasu zaopatrzyć się w porządną klawiaturę z podpórką pod nadgarstki, która znacząco poprawi ergonomię użytkowania peceta. W tekście znajdziecie też przykłady ciekawych klawiatur z podkładkami.
jaka klawiatura z podpórką

Klawiatura z podkładką – co to?

Podpórka pod nadgarstki to specjalne akcesorium, które zazwyczaj dodawane jest do droższych klawiatur gamingowych. Niekiedy jest ona na stałe wbudowana w urządzenie, ale zazwyczaj producenci stawiają na odczepiane podkładki, korzystając z różnych rodzajów mocowań – zaczepów, magnesów itp. Podpórki wykonane są też z wielu materiałów, np. z plastiku czy sztucznej skóry.

Dlaczego warto kupić klawiaturę z podpórką?

Większość klawiatur gamingowych oferuje wysokoprofilowe nakładki na przełączniki, przez co użytkownicy są zmuszeni do wyginania nadgarstków w nienaturalny sposób. Dlatego też do większości high-endowych modeli dodawane są podkładki, których zadaniem jest zadbać o to, aby dłoń spoczywała na urządzeniu w odpowiedniej pozycji. W ten sposób nie tylko odciąża to ręce i pozwala na dłuższe granie przy komputerze, ale także zapobiega uciskaniu mięśni oraz żył.
Jest to niezwykle istotne, ponieważ zbyt długie trzymanie dłoni w nieprawidłowy sposób może doprowadzić do poważnego schorzenia określanego jako zespół cieśni nadgarstka. Czasami można się pozbyć problemu dzięki rehabilitacji, jednak w niektórych przypadkach konieczna może być nawet operacja. Dlatego też jeśli jesteście graczami pecetowymi, to obowiązkowo powinniście zaopatrzyć się w klawiatury z podpórkami pod nadgarstki, aby zapewnić sobie jak największy komfort użytkowania.

Jaka klawiatura z podpórką? Polecane modele

Logitech G213 Prodigy

Logitech G213 Prodigy to bardzo ciekawa klawiatura membranowa, która doskonale nadaje się zarówno do grania, jak i pisania. Producent zdecydował się na zaimplementowanie bardzo wygodnej podpórki, która została wyprofilowana w taki sposób, aby w żadnym miejscu nie uciskać nadgarstka. Do tego urządzenie można wyregulować za pomocą dwóch stópek, ustalając idealny kąt nachylenia. Warto również zaznaczyć, że w tym modelu zastosowano podkładkę zintegrowaną z resztą obudowy, co ma też swoje plusy, ponieważ nie będziecie musieli się martwić o to, że przypadkowo odczepicie ją podczas intensywnego grania.

Razer Huntsman V2 TKL

Zazwyczaj podpórki pod nadgarstki kojarzone są z pełnowymiarowymi klawiaturami zawierającymi wszystkie klawisze, łącznie z sekcją numeryczną. Firma Razer postanowiła udowodnić, że nawet w mniejszych modelach jest miejsce dla praktycznych podkładek. W przypadku Huntsman V2 TKL producent postawił na magnetyczne mocowanie, natomiast podpórka jest na tyle głęboka, że spokojnie można oprzeć o nią całą dłoń. Miękka wyściółka i skórzane obicie sprawią, że nawet po kilku godzinach grania wasze dłonie nie powinny odczuwać nadmiernego zmęczenia. Należy również dodać, że klawiatura może pochwalić się unikatowymi przełącznikami mechanicznymi Red Linear, które są bardzo ciche ze względu na użycie specjalnych tłumików.

Corsair K70 Max

Corsair – w przeciwieństwie do konkurencji – nie korzysta z dobrodziejstwa magnesów, tylko stawia na zatrzaski, które zapewniają jeszcze większą stabilność podpórkom pod nadgarstki. Oczywiście w dalszym ciągu można ją odpiąć, jeśli w danym momencie nie jest potrzebna. Ponadto ogromną zaletą tej podkładki jest miękka pianka zapamiętująca kształty, co przekłada się na jeszcze większy komfort podczas długiego grania. Oczywiście to nie jedyny powód, dla którego warto zainteresować się tym sprzętem. Największą siłą modelu K70 Max są podatne na regulację przełączniki Corsair MGX, w których istnieje możliwość indywidualnego ustawienia punktu aktywacji każdego klawisza od 0,4 mm do 3,6 mm.

iBOX Aurora K-3

Jeżeli macie mocno ograniczony budżet, ale mimo to szukacie dobrej klawiatury z podkładką pod nadgarstki, to zdecydowanie powinniście zainteresować się ofertą firmy iBOX. Klawiaturę tego producenta kupicie za mniej niż 200 złotych, a w zamian otrzymacie urządzenie wyposażone w brązowe przełączniki mechaniczne z żywotnością obliczoną na 50 milionów kliknięć. Klawiatura posiada ponadto podświetlenie oraz wsparcie dedykowanej aplikacji, co nieczęsto się zdarza w sprzętach z tego przedziału cenowego. Oczywiście nie brakuje też upragnionej magnetycznej podpórki wykonanej z twardego materiału sztucznego z perforacjami.

Adata XPG Summoner

Klawiatury gamingowe zazwyczaj sporo kosztują, ale na szczęście na rynku funkcjonują nieco mniejsi producenci akcesoriów komputerowych, którzy sprzedają swoje urządzenia w o wiele bardziej atrakcyjnych cenach. Adata jest tego najlepszym przykładem. Model XPG Summoner dostępny jest w trzech wariantach – z niebieskimi, czerwonymi i srebrnymi przełącznikami mechanicznymi, które różnią się szybkością działania, czułością oraz hałasem generowanym podczas klikania. Wszystkie wersje mają natomiast wyściełaną podpórkę pod nadgarstki, która może pochwalić się praktycznym wycięciem na dłoń oraz bardzo miękką poduszką obitą sztuczną skórą. Akcesorium podpinane jest przy pomocy magnesów.

SteelSeries Apex 3

Kolejna klawiatura w tym zestawieniu, w której producent zrezygnował z mechanicznych przełączników na rzecz membranowych przycisków Whisper Quiet Gaming, które cechują się bardzo niskim współczynnikiem tarcia, co przekłada się na niemalże bezgłośne użytkowanie. Do zestawu SteelSeries Apex 3 dołączana jest jednolita plastikowa podpórka na nadgarstki, korzystająca z magnetycznych zaczepów. Nie powinniście mieć więc problemów z odpięciem podkładki, gdy chcecie przenieść klawiaturę w inne miejsce lub gdy macie zbyt mało miejsca na biurku.

Roccat Vulcan 121 AIMO

Firma Roccat podczas prac nad tą klawiaturą postanowiła nie podążać za trendami, tylko wybrała własną drogę. Producent zrezygnował z klasycznych nasadek na przełączniki, tylko postawił na krótkie kapturki, które w całości odkrywają przezroczyste obudowy przycisków. Dzięki temu urządzenie może pochwalić się przepięknie rozchodzącym się podświetleniem. Jeśli natomiast chodzi o switche, to do wyboru mamy dwa warianty – czerwone linear z punktem aktywacji 1,4 mm oraz brązowe tactile (1,8 mm). W obu przypadkach można natomiast liczyć na magnetyczną podpórkę pod nadgarstki, która korzysta ze specjalnego wcięcia zapewniającego jeszcze większą stabilizację i zabezpieczającego przez przypadkowym odczepieniem.
Zdjęcie: materiały prasowe Roccat
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.