Wszystko co należy wiedzieć o Windows 10

9
Windows-10-logo
fot.: windows.microsoft.com

Dzisiejsza konferencja  przyniosła bardzo dużo ciekawych informacji na temat najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu.

Korporacja z Redmond zaprezentowała dzisiaj naprawdę niesamowitą porcję nowości. Nowy system ma być połączeniem najlepszych rozwiązań zastosowanych w poprzednich systemach oznaczonych numerami 7 i 8. Zgodnie z nową polityką firmy Dziesiątka ma być najlepszym rozwiązaniem dla biznesu, a jednocześnie znaleźć zastosowanie w jak najszerszej gamie urządzeń. W związku z tym Windows 10 będzie bezpłatną aktualizacją dla wszystkich posiadaczy Windows 7, Windows 8.1 i Windows Phone 8.1 przez pierwszy rok. Natomiast w zastosowaniach biznesowych nowy system ma być usługą.

Centrum Akcji i Tryb Continuum

Jednak dla przyszłych użytkowników najważniejsze są nowości zaimplementowane do systemu. Również w tej kwestii Microsoft pokazał wiele ciekawych rozwiązań. Nowy Windows zostanie wyposażony w Centrum Akcji zawierające podręczne ustawienia oraz centrum notyfikacji. Zaprezentowano tryb Continuum pozwalający na płynne przechodzenie pomiędzy trybami działania komputera w przypadku używania klawiatury lub dotyku. W przypadku odłączenia komputera z ekranem dotykowym od klawiatury system wyświetli powiadomienie z pytaniem czy przejść w tryb zoptymalizowany pod ekrany dotykowe. W związku z tym od teraz wszystkie klasyczne aplikacje pulpitu będą działać tak jak aplikacje Modern UI.  Nowe Menu Start również otrzymało nowy wygląd a dodatkowo możliwość wyświetlenia w trybie pełnoekranowym.

laptop_device_start
fot.: windows.microsoft.com

Cortana

Jedną z najważniejszych nowości, która pojawi się w nowej wersji systemu operacyjnego jest asystentka głosowa Microsoftu, czyli Cortana. Uruchamianie tej funkcji ma odbywać się za pomocą wypowiedzenia krótkiego hasła Hej Cortana. Integracja z naszą asystentką ma odbywać się na zasadzie rozmowy z żywym człowiekiem, możemy zadawać jej pytania i polecenia praktycznie na każdy temat. Cortana uczy się naszych przyzwyczajeń dzięki czemu jest w stanie dostarczyć nam bardzo spersonalizowane informacje praktycznie w mgnieniu oka. Za pomocą poleceń głosowych możemy szybko wyszukać interesujące nas zdjęcia znajdujące się na dysku twardym lub wysłać maila bez dotykania klawiatury. Asystent prezentuje się imponująco i na pewno będzie bardzo ciekawym dodatkiem do nowego systemu.

laptop_device_cortana
fot.: windows.microsoft.com

Jeden Windows dla Komputerów i Smartfonów

Kolejnym ważnym punktem dzisiejszej konferencji było zaprezentowanie systemu Windows 10 dla telefonów. Od teraz powiadomienia mają być synchronizowane pomiędzy smartfonem a komputerem, lista aplikacji została przeorganizowana z uwzględnieniem ostatnio zainstalowanych aplikacji, ekran ustawień, natomiast został całkowicie przeprojektowany i ma być od tej pory uniwersalną aplikacją identyczną na wszystkich platformach. Uniwersalne aplikacje to zresztą jedna z najważniejszych nowości zawartych w systemie. Aplikacjami tego typu będą nowe aplikacje pakietu Office takie jak Word, PowerPoint czy Outlook, które mają od tej pory posiadać wstążkę znaną nam z klasycznej wersji pakietu Office, a także współpracować między sobą i swoimi odpowiednikami na komputerze. Podobna sytuacja będzie miała również miejsce w przypadku pozostałych aplikacji systemowych takich jak Zdjęcia czy Muzyka. Wspomniano również, że w przyszłości nasze multimedia przechowywane w chmurze One Drive będziemy mogli odtwarzać z poziomu różnych urządzeń.

laptop_device_office
fot.: windows.microsoft.com

Projekt Spartan

Wraz z nowym systemem otrzymamy również całkowicie nowa przeglądarkę internetową, określaną, póki co tajemniczą nazwą ,,Projekt Spartan”. Wyposażona w nowy silnik renderowania stron oraz specjalny interfejs nowa przeglądarka ma wprowadzić specjalny tryb tworzenia notatek bezpośrednio na stronach internetowych. Poza tym przeglądarka ma być wyposażona w znany z poprzedniej wersji systemu tryb przystosowania stron do wygodnego czytania treści. Inną ciekawą nowością jest również tryb zapisywania stron do późniejszego przeglądania nawet w trybie offline. W nową przeglądarkę ma również zostać wbudowana Cortana. Nasza asystentka głosowa będzie podpowiadać nam informację już podczas wpisywania haseł w pasek adresu, bazując na naszych osobistych informacjach oraz rekomendacjach. Poza tym Cortana będzie w stanie dostarczyć nam kontekstowe informacje dla treści ze stron www. Przykładowo, jeśli zaznaczymy na stronie nazwę jakiejś potrawy i zapytamy o nią naszą asystentkę, otrzymamy informację o jej składnikach.

laptop_device_spartan
fot.: windows.microsoft.com

Nowe centrum Xbox

Kolejnym punktem dzisiejszej konferencji było omówienie gamingowych możliwości nowego Windowsa. Każde urządzenie wraz z nowym systemem otrzyma aplikacje Xbox, która będzie pełniła funkcję naszego interaktywnego centrum gier. W aplikacji stworzymy profil gracza przy, którym wyświetlane będą wszystkie nasze gry i strumień aktywności znajomych. Z każdą osobą będziemy mogli kontaktować się za pomocą głosu lub tekstu, a także rywalizować w grach o punkty Xbox. Poza tym będziemy mieć możliwość nagrywania fragmentów rozgrywki w każdej grze uruchomionej w nowym systemie. Za pomocą skrótu klawiszowego Win+G i jednego kliknięcia szybko zapiszemy ostatnie 30 sekund rozgrywki i udostępnimy je w profilu swojej aktywności w aplikacji Xbox. Inną nowością wprowadzaną wraz z systemem operacyjnym ma być nowy DirectX 12. Dzięki tym nowym sterownikom Windows 10 ma zaoferować płynniejszą rozgrywkę oraz większą szczegółowość w grach. Jednak chyba najważniejszą z zaprezentowanych nowości jest to, że gry na na Windows 10 będą współdzieliły tryb multiplayer pomiędzy różnymi platformami. Od teraz gracze używający Xbox One będą mogli rywalizować z tymi grającymi na komputerach stacjonarnych. Poza tym wszystkie gry, które posiadamy na naszej konsoli będziemy mogli strumieniować na ekran dowolnego urządzenia z Windowsem 10. Dzięki tym nowym możliwościom granie na Windows 10 stanie się całkowicie nowym doświadczeniem.

laptop_device_xbox
fot.: windows.microsoft.com

Microsoft Surface Hub i HoloLens

Podczas konferencji Microsoft zaprezentował również dwa nowe urządzenia. Biznesowy Surface Hub charakteryzuję się 84 lub 55 calowym ekranem w rozdzielczości 4K, podzespołami zdolnymi do renderowania 3D, obsługą rysików oraz oczywiście Windows 10. Drugie urządzenie zaprezentowane dzisiaj udowadnia, że Microsoft potrafi być innowacyjny. Microsoft HoloLens to urządzenie do wyświetlania….. hologramów. I nie dotyczy to tylko wyświetlania obrazu, ponieważ okulary Microsoftu wyposażone są w cały szereg różnych czujników, system audio oraz silnik renderujący obraz holograficzny. Urządzenie działa w pełni natywnie nie potrzebuje żadnych dodatkowych kamerek czy, choćby smartfona lub komputera w pobliżu. Poza samym urządzeniem Microsoft dostarczy również specjalistyczne oprogramowanie do tworzenia hologramów o nazwie Holo Studio, w którym będziemy mogli organizować nasze hologramy, a także dzielić się nimi z naszymi znajomymi . Możliwości tego urządzenia zaprezentowane na wideo sprawiają naprawdę piorunujące wrażenie.

microsoft-holo-lens-1421866961212_615x300
fot.: windows.microsoft.com

Nowa jakość Microsoftu

Podsumowując dzisiejszą konferencję trzeba przyznać, że Microsoft nareszcie przychylił się do próśb swoich użytkowników i w nowym systemie wprowadził większość sugestii zgłaszanych poprzez program Windows Insider. Wszystkie nowości wprowadzone do systemu sprawiają naprawdę dobre wrażenie. Jeżeli produkt końcowy będzie prezentował się tak samo dobrze, jak na dzisiejszej zapowiedzi Windows 10 ma szansę stać się naprawdę uniwersalną platformą o naprawdę dużych możliwościach. Microsoft zaprezentował dzisiaj całkowicie nową jakość swoich urządzeń i oprogramowania. Jakość, która w przyszłości może zaprocentować milionami zadowolonych użytkowników.

Źródła: windows.microsoft.com, wpcentral.com

Wielki fan nowych technologii i gier wideo. Dzieciństwo spędził na niszczeniu padów od Pegasusa i innych podróbek NES-a. Redakcyjny fanboy Microsoftu i samozwańczy autorytet w dziedzinie Windows Phone. Wielbiciel wszelkiego rodzaju fantasy i science fiction. Tłumacz z zawodu, historyk z zamiłowania.

Dyskusja9 komentarzy

  1. Błąd w tekście: „Urządzenie działa w pełni natywnie nie potrzebuję żadnych dodatkowych kamerek czy, choćby smartfona lub komputera w pobliżu.”
    „ę” w wyrazie „potrzebuję” powinno zostać zamienione na „e”. Pozdrawiam

    • Paweł Nowak

      Microsoft nie podał jeszcze konkretnej daty premiery Windows 10. Wiadomo jedynie że nastąpi ona jeszcze w tym roku.

Zostaw komentarz