TOP 5 gier z serii Call of Duty

9

Co wygra – II Wojna Światowa czy walki w kosmosie?

Marka Call of Duty zadebiutowała w 2003 roku na komputerach osobistych. Producentem odpowiedzialnym za stworzenie pierwszej części była firma Infinity Ward, która pozostała z serią aż do teraz, pracując na przemian z Treyarchem nad kolejnymi odsłonami. Właśnie do sprzedaży trafiło Call of Duty: Infinite Warfare, znacząco odbiegające od początkowej wizji marki. Wraz z premierą nowej gry, wydawca postanowił wypuścić także odświeżoną wersją Modern Warfare, co oznacza, że miłośnicy Call of Duty nie powinni narzekać na brak wsparcia ich ulubionej serii. Dotychczas powstało kilka części, z których jedne były lepsze, a o innych najlepiej byłoby zapomnieć. Poniżej znajduje się mój ranking dotychczas wydanych gier z cyklu, bez uwzględnienia dzisiejszych premier.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 

5

Cykl Black Ops był całkiem udaną odskocznią od innych odsłon Call of Duty. Druga i trzecia część trochę zbyt mocno odpłynęły w swoich fabułach i przedstawieniu akcji, dlatego w tym zestawieniu znalazło się miejsce dla pierwszej części. Ciekawe wątki w Wietnamie, przeplatane z politycznymi zagrywkami i całkiem nieźle zaprojektowanymi misjami. Zdecydowanie warto było poświęcić trochę czasu na ukończenie Black Opsa, chociażby dla brudnego klimatu, w którym tak bardzo lubuje się studio Treyarch.

Producent: Treyarch
Data premiery: 9 listopada 2010 r.
Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo DS, Wii

4

Infinity Ward po sukcesie pierwszej odsłony Modern Warfare postanowiło kontynuować swój nowy cykl współczesnych strzelanin. Choć „dwójka” nie była już tak dobra, to jednak oferowała bardzo dynamiczną i efekciarską rozgrywkę, która zachwycała w 2009 roku. Filmy Michaela Baya zostały żywcem przeniesione do świata gier wideo i nawet jeśli już wtedy zaczynała pojawiać się drobna przesada w przedstawianiu akcji, to nie przeszkadzało to w odbiorze całości. W dodatku, kupując grę otrzymaliśmy bardzo dobry tryb multiplayer, w którym ważne nie tylko były umiejętności graczy, ale także skuteczne wykorzystywanie morderczych gadżetów.

Producent: Infinity Ward
Data premiery: 10 listopada 2009 r.
Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360

3

Treyarch zawsze kojarzył się z brutalniejszymi odsłonami Call of Duty, a World at War był tego idealnym przykładem. Produkcja skupiała się na II Wojnie Światowej, kiedy to Amerykanie prowadzili zacięte boje z Japończykami w nieprzyjemnych azjatyckich dżunglach, a Rosjanie odbijali Berlin z rąk Niemców. Developerowi udało się stworzyć brutalną opowieść o żołnierzach, którzy raczej nie biorą udział w wesołych strzelaninach, tylko w walkach na śmierć i życie. Rozgrywka była niesamowicie krwista oraz brutalna, i choć czasami odnosiło się wrażenie, że Treyarch zbyt mocno epatuje takimi scenami, to jednak dzięki temu gra zachowała swój unikatowy charakter.

Producent: Treyarch
Data premiery: 14 listopada 2008 r.
Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 2, Nintendo DS, Wii

2

Pierwsza odsłona Call of Duty pokazała, że Medal of Honor może mieć godnego konkurenta. Ale to dopiero „dwójka” sprawiła, że seria wydawana przez Activision zaczęła wychodzić na prowadzenie. Akcja gry rozgrywała się podczas II Wojny Światowej, gdzie wcielaliśmy się w kilku żołnierzy porozrzucanych po różnych frontach. Podczas rozgrywki mieliśmy zatem okazję walczyć na terenie Europy Zachodniej oraz Afryki Północnej. Ogromnym atutem produkcji było to, że nie wcielaliśmy się w wielkiego bohatera, tylko jednego z wielu żołnierzy, którzy brali udział w bitwach, dzięki czemu historia była dużo bardziej realistyczna.

Producent: Infinity Ward
Data premiery:
9 grudnia 2005 r. 
Platformy:
PC, Xbox 360

1

Gdy Activision zapowiedziało, że Call of Duty rezygnuje z okresu 1939-1945 i przenosi akcję do czasów współczesnych, gracze złapali się za głowę (jeszcze nie wiedzieli wtedy, że za kilka lat polecą w kosmos). Ostatecznie, pomysł studia Infinity Ward okazał się być rewelacyjnym posunięciem, ponieważ Modern Warfare to zdecydowanie najlepsza odsłona cyklu. Produkcja w umiejętny sposób mieszała brawurową akcję, z bardziej stonowanymi etapami, a niektóre misje do dzisiaj uznawane są za wzór dla innych strzelanek. Małe arcydzieło, które dzięki odświeżonej wersji ponownie może wrócić do łask.

Producent: Infinity Ward
Data premiery:
9 listopada 2007 r.
Platformy:
PC, PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo DS, Wii

 
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego co jest związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Gra w gry, ogląda filmy, czyta książki i komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.

Dyskusja9 komentarzy

  1. COD1, cod MW, cod mw2, cod mw3

    Ogólnie zero przerysowanych nowoczesnych walk. Pojedynki w czasie I i II wojny , a także klimat MW to esencja całej serii.

  2. Kurde fajnie że zrobiliście taki ranking ale on jest subiektywny, aby był rzetelny potrzebowali byście zebrać opinie ludzi dlatego się nie zgadzam. MW1 jest dobrym CODem ale się nie zgodzę że najlepszym. Może dlatego że mnie ominął ale nie zgodzę się. O wiele bardziej przypadł mi do gustu MW2 czy MW3. O wiele bardziej rozbudowane były te CODy lecz kampanie najlepszą ma MW1 i to bez wątpienia. Seria Call of Duty polega bardziej na Multiplayerze niż Singlu. Black Ops 1 też był fajnym CODem ale to MW3 mnie bardziej przyciągnęło. To chyba silnik jest winowajcą że wolę te dwie części. Jednak wybieranie najlepszej części jest dla mnie bezsensem chyba że chodzi o wyniki sprzedaży czy liczbę graczy.

Zostaw komentarz