TEST: mysz Logitech MX Master 2S

0

Wymarzony gryzoń do biura.

Chociaż na co dzień zajmujemy się przede wszystkim grami, praca, a co za tym idzie, sprzęt biurowy nie są nam obce. Prawie dwa lata temu recenzowałem mysz Logitech MX Anywhere 2, teraz znany producent peryferiów komputerowych przesłał mi do testów model MX Master 2S, który stworzony został z myślą właśnie o pracy w biurze. Jeżeli zastanawia was, czym wyróżnia się na tle konkurencji, czytajcie dalej.

WYKONANIE I ERGONOMIA

Logitech MX Master 2S to mysz przeznaczona tylko i wyłącznie dla użytkownika praworęcznego. Gryzoń jest odpowiednio wyprofilowany, a z lewej strony ma podpórkę na kciuk. Obudowa urządzenia wykonana jest z matowego plastiku i gumy, która zapobiega ślizganiu się dłoni. Na spodzie znajdują się cztery podkładki antypoślizgowe i włącznik. Mysz mierzy 85,7 x 126 x 48,4 mm i waży 145 g. Sprzęt komunikuje się z komputerem za pośrednictwem dołączonego odbiornika Unifying i technologii Bluetooth.

Mysz ma w sumie siedem przycisków – dwa główne, centralny, dwa boczne, jeden w rolce i jeden w podpórce na kciuk – oraz dwie rolki. Pierwsza służy do przewijania w płaszczyźnie wertykalnej, z kolei druga w płaszczyźnie horyzontalnej. Na szczególną uwagę zasługuje funkcja tzw. przycisku gestów, domyślnie ukryta w podpórce pod kciuk, o której będzie jeszcze mowa w dalszej części tekstu.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA I OPROGRAMOWANIE

Sercem myszy Logitech MX Master 2S jest zaawansowany czujnik laserowy Darkfield, którego największą zaletą jest to, że może śledzić ruch na prawie każdej powierzchni, nawet szkle. Rozdzielczość sensora mieści się w przedziale od 200 do 4000 dpi z możliwością regulacji z krokiem 50 dpi przy pomocy dedykowanej aplikacji Logitech Options. Urządzenie jest wyposażone w akumulator o pojemności 500 mAh, którego wytrzymałość wynosi około 70 godzin. Dzięki technologii szybkiego ładowania, w ciągu zaledwie trzech minut można podładować urządzenie do poziomu, który pozwoli na cały dzień pracy.

Test wykonany przy użyciu narzędzia Enotus Mouse Test v0.1.4 pokazał, że mysz MX Master 2S cechuje się doskonałą rozdzielczością czujnika laserowego, dobrą prędkością i precyzją, ale średnią płynnością. Gryzoń wypadł w teście naprawdę dobrze, nawet w porównaniu z myszami dla graczy Logitecha, takimi jak recenzowane przeze mnie G Pro, G502 Proteus Spectrum czy G900 Chaos Spectrum.

Aplikacja Logitech Options pozwala m.in. na przypisanie poszczególnym przyciskom różnych funkcji, regulację szybkości wskaźnika, dostosowanie czułości oraz kierunku przewijania obu rolek. Funkcja SmartShift sprawia, że rolka automatycznie przełącza się pomiędzy dwoma trybami przewijania: zapadkowym, nastawionym na precyzyjną nawigację po listach i pojedynczych elementach, oraz swobodnym, który umożliwia szybkie przeglądanie długich dokumentów i stron internetowych. Funkcja Logitech Flow pozwala z kolei na kontrolowanie przy użyciu myszy nawet trzech komputerów.

WRAŻENIA Z UŻYTKOWANIA

Dzielenie się wrażeniami z użytkowania wyjątkowo zacznę od spoilera – mysz Logitech MX Master 2S to chyba najlepsze peryferium biurowe, jakiego kiedykolwiek używałem. Ergonomiczny kształt i gumowe pokrycie gryzonia sprawiają, że leży on dobrze w dłoni. Położenie przycisków i rolek jest przemyślane. Naciśnięte, wydają wyraźny, ale nie przesadnie głośne kliknięcie. Inteligenta rolka z dwoma trybami pracy to niezwykle przydatne i wygodne narzędzie, szczególnie jeżeli siedzicie sporo w tabelach i dokumentach tekstowych. Przydatna jest też oczywiście do przewijania nazbyt długich stron internetowych. Czujnik zdaje egzamin niezależnie od tego czy pracujecie na drewnianym biurku czy szklanym stoliku.

Funkcją, która spodobała mi się chyba najbardziej, jest wspomniany wyżej przycisk gestów. Jak on działa? Wystarczy przycisnąć wybrany przycisk, a następnie przesunąć mysz w jednym z czterech kierunków.  W zależności od ustawień użytkownika można w ten sposób na przykład przełączać się pomiędzy wirtualnymi pulpitami, zarządzać wyświetlanymi na ekranie oknami i programami, a nawet obracać i powiększać obiekty w programach graficznych. Dostępne są też oczywiście ustawienia niestandardowe.

Dedykowaną aplikację Logitech Options cechują intuicyjność, schludność i minimalizm. Na początku drażniło mnie to, że opiera się ona wyłącznie na suwakach i nie podaje danych liczbowych dotyczących chociażby rozdzielczości czujnika, ale moje podejście mogło wynikać z tego, że zwykle używam myszek przeznaczonych dla graczy. W pracy biurowej kwestie te nie są tak istotne, a najważniejsze jest to, aby interfejs aplikacji był łatwy w obsłudze. Logitech Options spełnia ten warunek. Funkcję Logitech Flow docenią wszyscy, którzy pracują na dwóch lub trzech stacjach roboczych.

PODSUMOWANIE

Mysz Logitech MX Master 2S łączy w sobie elegancję i funkcjonalność. Gryzoń nie tylko dobrze leży w dłoni, ale dysponuje także kilkoma funkcjami, które znacznie podniosą komfort codziennej pracy przy komputerze. Lista jest naprawdę długa, ale na szczególną uwagę zasługują inteligentna rolka, rozpoznawanie gestów, szybkie ładowanie i technologia Logitech Flow, która pozwala na pracę na kilku komputerach jednocześnie. Elegancja i funkcjonalność mają jednak swoją cenę. Pytanie czy jesteście gotowi wydać na biurową mysz komputerową ponad 400 złotych?

Sprzęt do testów dostarczyła firma Logitech, za co serdecznie dziękujemy!

 

Werdykt

 • Wykonanie
  10
 • Ergonomia
  9
 • Czujnik
  8
 • Funkcjonalność
  10
 • Cena
  4
Podsumowanie

Logitech MX Master 2S to wymarzona mysz do biura, która łączy w sobie elegancję i funkcjonalność. Niestety, liczba zalet urządzenia jest proporcjonalna do jego ceny. Pytanie czy jesteście gotowi wydać na gryzonia ponad 400 złotych.

82%
82
Bardzo dobra
Dawid Sych

Od dziecka zapalony pecetowiec, a od niedawna konsolowy neofita. Kocha rozbudowane gry role-playing z masą statystyk i dziesiątkami okienek, najlepiej izometryczne i w klimacie science-fiction lub post-apo. Alergicznie reaguje na wszelkiej maści sandboksy oraz gry sportowe. Wielbiciel literatury klasycznej i amator dobrych seriali.

Zostaw komentarz