Test: MODECOM FreeTab 7001 HD IC

0

MODECOM FreeTab 7001

Rynek tabletów, podobnie jak smartfonów, jest mocno nasycony. Co więcej obie grupy produktowe dzielą się na urządzenia hi-endowe oraz budżetowe. Czy jest miejsce na coś pomiędzy?

MODECOM FreeTab 7001

Rozpakowanie i wygląd

W pojemnym opakowaniu zaskakuje wyjątkowo bogate okablowanie. Oprócz ładowarki sieciowej (o dziwo nie na USB), znajdziemy także klasyczny kabel microUSB-USB umożliwiający podłączenie tabletu do komputera. Naturalnie może on także służyć jako alternatywna ładowarka. Jest to całkiem miła niespodzianka, gdyż w większości tego typu urządzeń otrzymujemy jedynie kabel USB z prostą przejściówką sieciową.

Tablet posiada wyjątkowo solidną plastikową obudowę. 7 calowy ekran otacza gruba ramka czarnego tworzywa. O ile tablet wydawać się cięższy i toporniejszy od innych tego typu urządzeń, nadrabia swoją solidnością oraz niewielką wagą. Pomimo stosunkowo masywnej obudowy bez problemu mieści się w dłoni, a wszystkie porty podłączeniowe udało się rozmieścić z jednej strony tabletu.

MODECOM FreeTab 7001 HD IC

Pierwsze uruchomienie

Początkowa konfiguracja tabletu, włącznie z zalogowaniem się na swoje konto Google (sprzęt działa pod kontrolą systemu Android) oraz wykryciem pobliskiej sieci zajmuje dosłownie kilka minut. Warto w tym momencie wspomnieć, że urządzenie nie posiada wbudowanego modemu 3G, zatem dostęp do Internetu możliwy jest wyłącznie przez WiFi. O ile namierzenie pobliskich sieci oraz połączenie się z wybraną nie nastręcza żadnych problemów, to nawet w bardzo bliskiej odległości od routera tablet często nie potrafi złapać pełnego zasięgu.

MODECOM FreeTab 7001 HD IC

Wyświetlacz poniżej oczekiwań

Niestety po przeprowadzeniu pierwszej konfiguracji, urządzenie odkrywa swą największą wadę – bardzo niskiej jakości wyświetlacz. Tablet został wyposażony w budżetową matrycę o słabym odwzorowaniu kolorów, pracującą w rozdzielczości 1024 x 600 pikseli. Kąt widzenia także pozostawia wiele do życzenia. Pomimo tego, że generuje ona obraz prawie w 720p, każdy film, zdjęcie lub jakakolwiek aplikacja prezentują się na tym ekranie wyjątkowo słabo. Podczas korzystania z urządzenia, ciężko nie odnieść wrażenia, że wyświetlany obraz przesłania nam charakterystyczne ziarno, którego  żadnym sposobem nie można się pozbyć. Nie zachwyca także podświetlanie matrycy, które w słoneczny dzień praktycznie uniemożliwia komfortowe korzystanie z urządzenia (maksymalna wartości: 240 cd/m2). To co przemawia na plus jest bezproblemowe rozpoznawanie 5 punktów dotyku.

Niska cena wymusza pewne ustępstwa. Ciężko jednak przymknąć oko na jakość wyświetlacza, który w tego typu urządzeniach jest podstawą funkcjonowania. Co gorsza, kamery umieszczone z przodu i z tyłu urządzenia reprezentują równie zły poziom, rodząc pytanie o zasadność ich umieszczania. Niewyśrubowana cena sprawiła, że główny, 2-megapikselowy układ optyczny wykonuje bardzo niskiej jakości zdjęcia o nominalnej rozdzielczości 1600 x 1200 pikseli. Brak lampy doświetlającej potęguje ilość szumów i ziarna zasłaniających fotografowany obiekt. Wbudowany aparat pozwala wykonywać nagrania wideo – są w złej jakości, ale płynne, co jest pewną pociechą.

MODECOM FreeTab 7001 HD IC

Intel Atom

Słabą jakość wyświetlacza producent stara się zrekompensować zapleczem technologicznym. Omawiane urządzenie jest jednym z bardzo niewielu na rynku tabletów wyposażonych w 2-rdzeniowy procesor Intel Atom Z2520. Wybór tej jednostki okazał się strzałem w dziesiątkę. Co więcej, sam procesor został specjalnie zoptymalizowany pod kątem pracy z systemem operacyjnym Android 4.4.2 KitKat (doskonale spolszczony). Całość konstrukcji podparta jest na układzie graficznym PowerVR SGX-544MP2 oraz 1 GB pamięci RAM. Stwarza to doskonałe warunki do działania aplikacji multimedialnych.

Tablet działa szybko i sprawnie. W czasie testów nie zaobserwowaliśmy skoków animacji lub spowolnienia działania wybranych aplikacji. Przy uruchomieniu bardziej wymagających gier także nie zarejestrowaliśmy znaczących utrudnień czy niepożądanych przerywników powodowanych wydolnością sprzętową. Technologia Hyper-Threading sprawia, że w niepozornym tablecie budzi się bestia, zwiększająca w razie konieczności moc obliczeniową procesora. Oznacza to, że praktycznie wszystkie testowane gry bez trudu działały na najwyższych ustawieniach.

Działanie baterii

Wspomniany procesor doskonale zarządza także baterią urządzenia o pojemności 3000 mAh. Podczas intensywnych testów gier, bateria urządzenia starczała na ok. 4 godziny. Przy ciągłej i intensywnej pracy jest to zadowalający wynik. Na plus można zaliczyć także prędkość ładowania urządzenia.

MODECOM FreeTab 7001 HD IC

Podsumowanie

Propozycja firmy MODECOM to tablet, który z jednej strony może odpychać estetów słabą jakością obrazu, ale z drugiej strony usatysfakcjonuje średnio-wymagających użytkowników, szukających wydajnego urządzenia mobilnego z Androidem. Dzięki wykorzystanemu procesowi oraz grafice jest to doskonała propozycja dla wszystkich szukających taniej, przenośnej „konsoli”.

Na korzyść FreeTab 7001 HD IC przemawia także optymalna długość pracy na baterii oraz atrakcyjna cena. Gdyby firmie udało się umiejętnie połączyć jedno z drugim, prawdopodobnie na rynek trafiłby jeden z lepszych 7-calowych tabletów.

pro2

 

 

  • Solidnie wykonanie
  • Wydajny procesor i układ graficzny
  • Android 4.4.2 KitKat
  • Waga

kosa2

 

 

  • Niskiej klasy wyświetlacz
  • Wątpliwa jakość kamery


Adam Szymański

Gracz od piątego roku życia, gdy brat pozwalał mu pogrywać na Commodore 64 oraz Amidze. Przez lwią część życia zagorzały pecetowiec, niestroniący jednak od konsol. Miłośnik otwartych światów i rozwiązań społecznościowych w grach wideo. Obecnie zakochany w marce Nintendo.

Zostaw komentarz