Data publikacji:

Gry fantasy na PlayStation 5

Produkcje z gatunku fantasy od zawsze pojawiały się na komputerach oraz konsolach i ich popularność zdaje się nie przemijać. Co prawda biblioteka PlayStation 5 dopiero się rozwija, ale już teraz można natrafić na dzieła traktujące o fantastycznych bestiach, magii i innych charakterystycznych elementach dla tego rodzaju opowieści. Sprawdźcie, jakie gry fantasy na PS5 są warte waszej uwagi.
gry fantasy ps5

Najlepsze gry fantasy na PS5 – polecane tytuły

God of War: Ragnarok

W zestawieniu o grach fantasy na PlayStation 5 musiały oczywiście pojawić się najnowsze przygody Kratosa i Atreusa. Produkcja bazuje w dużej mierze na mitologii nordyckiej, a w niej zdecydowanie nie brakuje licznych motywów fantastycznych. Główny bohater God of War: Ragnarok to potężny bóg wojny o niewyobrażalnej sile i wytrzymałości, który razem ze swoim synem musi stawić czoła Odynowi, najważniejszemu bogu z Asgardu. Stawka jest ogromna, ponieważ nadchodzi mityczny Armageddon, oznaczający upadek wszystkich światów z nordyckiej kosmologii.
Zanim jednak dojdzie do ostatecznej konfrontacji, wcześniej bohaterowie muszą przemierzać dziewięć mitologicznych krain, w których natrafią na mroczne elfy, krasnoludów, bogów oraz całą masę innych stworzeń idealnie wpisujących się do fantastycznych motywów. Magii jest tutaj naprawdę dużo, dlatego God of War: Ragnarok pod tym względem z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom fantasy. Ponadto dzieło studia Santa Monica to przede wszystkim rewelacyjny tytuł, oferujący rozgrywkę na najwyższym poziomie. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy konsoli Sony.

Elden Ring

Japońskie studio FromSoftware od wielu lat specjalizuje się w tworzeniu bardzo mrocznego, wręcz depresyjnego, fantasy. Światy wykreowane przez tego dewelopera zazwyczaj są dalekie od jakiejkolwiek nadziei – zamiast tego napotykamy w nich na ludzi z wewnętrzną pustkę, upadłe dusze szukające ukojenia, czy postacie poddane jakimś okropnym klątwom. Nie inaczej jest w przypadku Elden Ring, które zadebiutowało 25 lutego 2022 roku. Producent w dalszym ciągu operował podobnymi motywami, o czym świadczy chociażby fakt, że w grze mamy do czynienia z krainą po wielkim kataklizmie.
Fabuła w Elden Ring nadal przedstawiona jest w mocno szczątkowy sposób, aczkolwiek w tym przypadku twórcy pokusili się o nieco prostsze i bardziej dosadne przedstawienie historii. Warto również dodać, że nad kreacją tego uniwersum czuwał ceniony pisarz fantasy George R.R. Martin, autor sagi „Pieśń lodu i ognia”. Jeśli natomiast chodzi o gameplay, to tutaj również doczekaliśmy się paru nowinek. Elden Ring to pierwszy tytuł tego studia, który zaoferował graczom duży otwarty świat i jego swobodną eksplorację, co miało ogromny wpływ na przebieg zabawy.

Kena: Bridge of Spirits

Mieliśmy już do czynienia z mitologiczną fantastyką oraz bardzo mrocznym fantasy, to teraz przyszła kolej na fantasy skierowane do trochę młodszych odbiorców. Niech nie zwiedzie was jednak kreskówkowa oprawa wizualna, ponieważ Kena: Bridge of Spirits zdecydowanie nie jest grą dla dzieci – kategoria wiekowa sugeruje, że w dzieło Ember Lab powinny grać osoby, które ukończyły już co najmniej dwanaście lat.
W grze nie brakuje bardziej mrocznych motywów, lecz cały myk polega na tym, że zadaniem głównej bohaterki jest przywracanie światła w upadłej leśnej wiosce. Żeby tego dokonać, dziewczyna o imieniu Kena musi zebrać czarne duszki określane mianem Rotów, z pomocą których może pomóc znaleźć drogę zabłąkanym duszom, jednocześnie lecząc krainę ze zgnilizny. Bridge of Spirits oferuje ciekawą rozgrywkę, jednakże najlepszym elementem gry jest fantastyczna grafika, przywodząca na myśl filmy animowane Pixara.

Evil West

Największą zaletą popkultury jest to, że twórcy gier, filmów, książek lub komiksów mogą tak naprawdę robić wszystko to, na co pozwala im ich kreatywność. Polskie studio Flying Wild Hog przy okazji Evil West udowodniło, że nic nie stoi na przeszkodzi, żeby połączyć realia Dzikiego Zachodu z rozprzestrzeniającą się plagą wampirów.
Akcja gry została osadzona na początku XVIII wieku i opowiada o pracownikach Instytutu Rentiera, który został powołany do tego, żeby walczyć z krwiopijcami i innymi niebezpiecznymi bestiami. Produkcja oferuje bardzo fajny klimat oraz świetnie wykreowany świat. Gameplay jest trochę gorszy, ale w dalszym ciągu jest w stanie zapewnić przyjemną rozgrywkę na przynajmniej dziesięć godzin. Jeżeli lubicie gry z liniowymi lokacjami, to przy Evil West będziecie bawić się doskonale.

Tiny Tina’s Wonderlands

Studio Gearbox Software przez wiele lat rozwijało serię Borderlands, która opowiadała o zwariowanym, postapokaliptycznym świecie pełnym rywalizujących ze sobą gangów i zaawansowanej technologii. Producent postanowił na chwilę zrobić sobie przerwę od klimatów science fiction, żeby spróbować sił z klimatami fantasy. Tiny Tina’s Wonderlands to w rzeczywistości spin-off Borderlands, w którym bohaterowie grają w papierowego RPG-a w świecie pełnym magii i smoków.
Rozgrywka w dalszym ciągu bazuje na widowiskowym strzelaniu do coraz to liczniejszych grup przeciwników oraz zbieraniu zróżnicowanego wyposażenia. Nadal możemy korzystać z futurystycznej broni, lecz znacznie częściej natrafimy na średniowieczne kusze czy inne tego typu sprzęty. Oczywiście w grze nie zabrakło także koszarowego poczucia humoru, znanego z innych gier tego dewelopera.

Wiedźmin 3: Dziki Gon – Edycja Kompletna

Tej produkcji raczej nie trzeba nikomu przedstawiać – nie tylko dlatego, że jest to zdecydowanie jedna z popularniejszych marek w historii gier wideo, ale również z tego powodu, iż oryginał zadebiutował już w 2015 roku. Jeśli natomiast nie mieliście jeszcze okazji zagrać w ten kultowy tytuł, to 14 grudnia 2022 roku produkcja otrzymała specjalną aktualizację dedykowaną konsolom nowej generacji – PlayStation 5 i Xbox Series X|S.
Polskie studio CD Projekt RED nie wprowadziło zbyt dużych modyfikacji w rozgrywce, ale za to bardzo mocno przyłożyło się do poprawy jakości grafiki. Dziki Gon otrzymał pełne wsparcie dla wyższych rozdzielczości, sześćdziesięciu klatek na sekundę oraz innych technologii pokroju DLSS 3.0, FSR 2.1 czy ray-tracing. Twórcy przygotowali też tekstury i modele postaci w 4K, dzięki czemu gra nie odstaje poziomem od innych nowych tytułów.

Tales of Arise

W tekście o najlepszych grach fantasy na PlayStation 5 musiało znaleźć się również miejsce dla przedstawiciela jRPG-ów. Tales of Arise to już siedemnasta odsłona tej popularnej serii, która tworzona jest w takim samym stylu co Final Fantasy – oznacza to, że praktycznie każda nowa część nie jest w żaden sposób powiązana z poprzednią.
Dzieło studia Bandai Namco to przykład klasycznej japońskiej gry akcji, stawiającej ogromny nacisk na widowiskowe starcia z przeciwnikami oraz epicką, bardzo emocjonalną, fabułę. Produkcja cechuje się także bardzo ładną, kreskówkową oprawą wizualną oraz ogromną pomysłowością twórców w kreowaniu świata gry. Zdecydowanie warto mieć ten tytuł na uwadze, jeżeli lubicie takie klimaty.
Zdjęcie: Materiały prasowe FromSoftware
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.