Game Boy skończył trzydzieści lat

1

Trzecia najlepiej sprzedająca się konsola w historii obchodziła kilka dni temu swoje trzydzieste urodziny. Kiedy powstał Game Boy? Dokładnie 21 kwietnia 1989 roku.

Na długo przed wielkimi sukcesami konsol DS, 3DS i Nintendo Switch, w 1989 roku, japoński koncern wypuścił inne przełomowe urządzenie – Game Boya. Przenośna konsolka o masie cegły i małym ekraniku zrobiła furorę. Pozwalała grać wszędzie tam, gdzie chcieliśmy i oferując mnóstwo hitów, takich jak The Legend of Zelda: Link’s Awakening. Urządzenie, oraz jego późniejsza wersja – Game Boy Color – sprzedały łącznie 118 milionów egzemplarzy, dwadzieścia milionów jednostek więcej, niż rekordzista obecnej generacji, PlayStation 4.

O Game Boyu warto wiedzieć sporo – Nintendo właśnie na tym urządzeniu przetestowało mnóstwo swoich, czasem całkiem dziwnych, gadżetów i perferiów. Fani mogli dokupić do konsoli kamerę, ale także drukarkę czy… sonar mający pomagać w łowieniu prawdziwych ryb, stworzony przez Bandai i wykrywający ryby do 20 metrów pod wodą. Urządzenie cieszyło się też niesamowitą długowiecznością – dzięki kolejnym edycjom i dodatkom, Game Boy i jego późniejsze warianty – Color i Advance – przeżyły łącznie ponad dekadę, zaszczepiając po drodze w graczach miłość do Pokemonów i innych gier żyjących przez kolejne generacje.

Miłośników platformy nie brakuje nawet dziś – niedawno ukazał się specjalny edytor, pozwalający tworzyć proste gry i zapisywać je w odczytywanym przez konsolkę formacie, a wiele z tytułów, które zbudowały popularność Game Boya dostępnych jest od lat na 3DS i kolejnych odmianach tej sprzętowej platformy. Jedną rzeczą, która zmieniła się przez lata jest fakt, że do nowych generacji konsol Nintendo nie potrzebujemy już specjalnych latarek, by grać w nocy. Z drugiej strony, nie zabierzemy ich też na ryby…

Artur Cnotalski

Gra od kiedy pamięta. PCtowiec, który nie boi się konsol ani urządzeń przenośnych. Kiedy nie siedzi przy komputerze, prawdopodobnie gra w planszówki lub "papierowe" RPG.

Dyskusja1 komentarz

  1. Gameboy was definitely the best gaming console I have ever used in my childhood, thank you very much for recalling it. Few days back, I have just received a package of games in the worlds most famous mod ever named fmwhatspp. Download it from https://fmwhatsappapk.com/

Zostaw komentarz