Data publikacji:

Endless Dungeon – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Amplitude Studios to bardzo doświadczony developer, który od ponad dziesięciu lat zajmuje się przede wszystkim produkowaniem złożonych gier strategicznych. Tym razem jednak twórcy postanowili odejść od sprawdzonego schematu i spróbować swoich sił z nowym gatunkiem. Zobaczcie, o co chodzi w Endless Dungeon, a także ile kosztuje ten tytuł oraz na jakich platformach jest dostępny.
endless dungeon

Premiera Endless Dungeon. Ile kosztuje?

Najnowsze dzieło francuskiego producenta trafiło do sprzedaży 19 października 2023 roku. Endless Dungeon jest tytułem multiplatformowym, w który zagramy zarówno na komputerach osobistych (Steam, Epic Games Store, GOG), jak i konsolach nowej generacji (PlayStation 5, Xbox Series X|S) oraz PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch.
Produkcja doczekała się fizycznego wydania, które niestety jest dostępne wyłącznie dla wersji konsolowych – osoby grające na pecetach zmuszone są do kupna gry poprzez cyfrową dystrybucję. W tym przypadku mamy do czynienia z mniejszym dziełem, dlatego cena Endless Dungeon wynosi zaledwie 159 złotych. Należy zaznaczyć, że dystrybutor nie ograniczył się wyłącznie do podstawowej edycji, tylko zaoferował zestaw z bonusami pokroju artbooka, kart do gry oraz cyfrowych dodatków, jak np. ścieżka dźwiękowa.

Czy w Endless Dungeon jest dostępna polska wersje językowa?

Choć Endless Legend stawia przede wszystkim na dynamiczną walkę z przeciwnikami, to jednak w grze pojawia się dosyć spora liczba dialogów. Jeśli macie problem z językiem angielskim, to mam dla was dobrą wiadomość. Firma Cenega (wydawca na terenie naszego kraju) zadbała o to, aby w grze studia Aplitude udostępnione zostały przynajmniej polskie napisy.

O co chodzi w Endless Dungeon?

Fabuła w Endless Dungeon nie jest najważniejszym elementem zabawy i tak naprawdę stanowi punkt zapalny dla gameplayu. Historia zaczyna się w momencie, gdy statek kosmiczny niejakiego Sweepera ulega awarii, przez co bohater jest zmuszony do wylądowania na bardzo starej stacji kosmicznej, która na pierwszy rzut oka wydaje się być opustoszała. Szybko jednak okazuje się, że utknęły tam także inne osoby, a ucieczka z tego miejsca wcale nie będzie taka prosta, bowiem drogi ewakuacyjne zostały odcięte przez groźne potwory i zbuntowane maszyny. Gracz musi zatem zebrać drużynę, a następnie powoli przeczesywać kolejne pomieszczenia w poszukiwaniu drogi ucieczki.

Endless Dungeon to roguelike, którego potrzebowaliście

Jeżeli pamiętacie taki tytuł jak Dungeon of The Endless, to wiecie, czego spodziewać się po Endless Dungeon. W 2014 roku studio Amplitude spróbowało swoich sił z grą typu roguelike, która bazowała praktycznie na tych samych mechanizmach, co ich najnowsze dzieło, tyle że tam mieliśmy do czynienia z dwuwymiarową pixelartową oprawą wizualną. Tym razem producent postawił na trójwymiarowe modele postaci, kamerę w rzucie izometrycznym oraz bardzo ładną, kolorową grafikę utrzymaną delikatnie w kreskówkowej stylistyce. Zarówno projekty postaci, przeciwników, jak i lokacji prezentują się fantastycznie i momentami trudno oderwać od nich wzrok – oj, jest klimat!
Z racji tego, że Endless Dungeon jest tzw. rogalikiem, dzieło Francuzów kładzie bardzo duży nacisk na regrywalność. Wynika to z tego, że każde podejście do zabawy może się nieco od siebie różnić, ponieważ kolejne pomieszczenia stacji kosmicznej dobierane są w losowy sposób i tak naprawdę nigdy nie wiadomo, co jest po drugiej stronie drzwi. Zazwyczaj czają się tam rozmaite rodzaje przeciwników, które w większości przypadków atakują w bardzo dużych stadach, zmuszając nas do obrony swojej pozycji. Produkcja czerpie przy tym garściami z gier typu towe defense, ponieważ uczestnicy zabawy są zmuszeni do zbierania surowców oraz budowania wieżyczek obronnych i innych obiektów w wyznaczonych do tego celu miejscach.
Na początku rozgrywka Endless Dungeon wydaje się być względnie prosta, ale bardzo szybko zamienia się w wymagającą walkę o przetrwanie. Oponenci nie dość, że potrafią atakować na różne sposoby i przeprowadzać szturmy z różnych części mapy, to na dodatek przeważają liczebnością. Do tego w kilku momentach musimy stawić również czoła jeszcze bardziej agresywnym bossom, którzy wymagają dużej siły rażenia i opracowania dobrej taktyki, aby wyjść ze starcia obronną ręką. Zalecam, aby w Endless Dungeon grać wspólnie ze znajomymi (zarówno lokalnie, jak i online), bo dzięki temu zabawa staje się jeszcze bardziej ekscytująca. W jednej sesji mogą wziąć udział maksymalnie trzy osoby.
Do dyspozycji graczy oddano aż ośmiu bohaterów o różnych specjalizacjach. Każda z postaci posiada swój własny wachlarz specjalnych umiejętności, a ponadto oferuje dostęp do odmiennych rodzajów broni. Odpowiednie wykorzystanie zdolności poszczególnych herosów jest kluczem do sukcesu w Endless Dungeon. Jeśli więc lubicie tytuły, które zmuszają was do taktycznego myślenia, a do tego jesteście fanami niesamowicie dynamicznych i efektownych strzelanek, to koniecznie powinniście zainteresować się dziełem studia Amplitude.

Jakie są wymagania sprzętowe Endless Dungeon?

Minimalne (30 FPS / 720p):

  • Procesor: Intel Core i5-4590 3.3 GHz / AMD FX-8370 4.0 GHz
  • Pamięć RAM: 6 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 760 / 3 GB Radeon R9 280 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 11 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 7 (64-bit)
  • Rekomendowane (60 FPS / 1080p):

  • Procesor: Intel Core i7-10700 2.9 GHz / AMD Ryzen 5 5600 3.9 GHz
  • Pamięć RAM: 12 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 390 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 11 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Grę do testów dostarczyła firma Cenega. Opinia należy do autora artykułu.
    Zdjęcie: materiały prasowe Amplitude Studios
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.