Urodzinowa Aktualizacja Windowsa 10 w pigułce

0

Czyli wszystko, co warto wiedzieć.

Już 2. sierpnia Microsoft udostępni Urodzinową Aktualizację Windowsa 10. Nadchodzący update usprawni między innymi działanie przeglądarki internetowej Edge, wzmocni zabezpieczenia systemu operacyjnego oraz wzbogaci go o nowe funkcje i narzędzia. Skorzystają z nich zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej, czytajcie dalej.

Bezpieczeństwo

Klienci indywidualni skorzystają przede wszystkim z pogłębionej integracji funkcji Windows Hello z aplikacjami systemu operacyjnego Windows i usługami sieciowymi. Do zalogowania się wystarczy jedno spojrzenie lub dotknięcie. Użytkownik będzie mógł też odblokować komputer przy pomocy urządzenia z Windows Hello. Windows Defender zostanie natomiast wzbogacony o funkcję planowania szybkich skanów okresowych oraz nowe powiadomienia i podsumowania.

Za: Microsoft
Za: Microsoft

Klienci biznesowi otrzymają kompleksową ochronę za pośrednictwem dwóch usług. Pierwszą jest Windows Defender Advanced Threat Protection, która wyszukuje, rozpoznaje i reaguje na cyberataki, z kolei drugą Windows Information Protection pozwalającą na oddzielenie danych prywatnych od biznesowych i chronienie tych drugich przed dostaniem się w niepowołane ręce.

Menu Start, Pulpit, Pasek Narzędzi i inne

Wraz z Urodzinową Aktualizacją Windowsa 10 podwoi się liczba aplikacji promowanych w Menu Start. Zamiast 5 będzie ich 10, jednocześnie zmniejszy się, z 17 do 12, liczba domyślnie preinstalowanych narzędzi. Menu Start doczeka się też kilku zmian kosmetycznych. Zwiększy się rola Centrum Akcji, które wzbogaci się o nowy interfejs użytkownika. Kompatybilne urządzenia będą współdzieliły powiadomienia, które widoczne będą także z poziomu paska narzędzi. Pojawi się też funkcja odbierania połączeń telefonicznych za pośrednictwem komputera. Aplikacja Connect pozwoli z kolei na połączenie smartfona z PC z Windowsem 10 bez stacji dokującej.

Connect, Microsoft
Connect, za: Microsoft

Windows Ink

Dostępna będzie powierzchnia robocza Ink z aplikacjami i narzędziami wykorzystującymi rysik, które pozwolą na odręczne pisanie i rysowanie. Również popularne programy i usługi, a wśród nich pakiet biurowy MS Office, przeglądarka internetowa Edge (sprawdź także najlepsze przeglądarki internetowe), czy Mapy doczekają się integracji z Windows Ink. Pojawi się nawet cyfrowa linijka, która ułatwi pisanie w jednej linii.

Za: Microsoft
Za: Microsoft

Cortana

Inteligentna wirtualna asystentka będzie dostępna z poziomu ekranu blokady, dzięki czemu zadawanie pytań, ustawianie przypomnień, czy odtwarzanie muzyki będzie możliwe bez konieczności odblokowywania urządzenia. Cortana zapamięta też kluczowe dla użytkownika informacje i roześle powiadomienia do wszystkich jego urządzeń działających pod kontrolą Windowsa 10. Dodatkowo pogłębiona integracja z pakietem Office, menadżerem osobistych informacji Outlook i kalendarzem wyraźnie zwiększy funkcjonalność wirtualnej asystentki.

cortana
Cortana, za: Microsoft

Edge

Nowa przeglądarka internetowa Microsoftu na razie nie zachwiała światem w posadach. Być może zmieni się to wraz z Urodzinową Aktualizacją Windowsa 10, która wprowadzi szereg usprawnień, takich jak zwiększona wydajność, mniejsze zużycie energii, długo oczekiwane wsparcie dla wtyczek, jak również nowoczesnych standardów sieciowych, a wśród nich HTML5, CSS3 i ARIA.

Microsoft
Za: Microsoft

Gry

Urodzonowa Aktualizacjia wprowadzi przede wszysktim wsparcie dla funkcji Xbox Play Anywhere, dzięki której kupując grę w wersji cyfrowej na konsolę Xbox One lub PC z Windowsem 10, można będzie uruchomić ją na obu platformach. Również postępy, osiągnięcia i zapisane stany rozgrywki będą współdzielone przez urządzenia. Xbox One doczeka się także integracji z Cortaną, opcji wyboru języka niezależnie od miejsca zamieszkania, czy wsparcia dla muzyki w tle.

Xbox Play Anywhere, Microsoft
Xbox Play Anywhere, za: Microsoft

Szkoła

Dzięki Urodzinowej Aktualizacji Windowsa 10 nauczyciele będą mogli skonfigurować szkolne komputery w zaledwie trzech prostych krokach, bez konieczności korzystania ze wsparcia technicznego. Aplikacja „Set up School PCs” pozwoli na stworzenie i własnoręczne dostosowanie „Współdzielonej Karty Urządzeń”. Z kolei dedykowane narzędzie Imaging and Configuration Designer umożliwi szybką i bezproblemową konfigurację kilku urządzeń jednocześnie. Aplikacja „Take a Test” pozwoli nauczycielowi na sprawdzenie wiedzy uczestników zajęć.

Za: Microsoft
Za: Microsoft

Linux
Dzięki nawiązaniu współpracy z firmą Canonical, wraz z Aktualizacją Urodzinową, Windows 10 wzbogaci się o tryb Ubuntu Linux, który pozwoli użytkownikom między innymi na pisanie skryptów w powłoce Bash, czy korzystanie z narzędzi Linuksa. Pełna lista możliwości jest znacznie dłuższa.

Za: Microsoft
Za: Microsoft

Nie są to oczywiście wszystkie zmiany, które wprowadzi urodzinowa Aktualizacja Windowsa 10, ale wybór tych najważniejszych. Update wzbogaci system operacyjny o szereg mniejszych i większych usprawnień i dodatków, takich jak bardziej rozbudowane opcje zarządzania energią, nieco ciemniejszy motyw ekranu, czy nowe emotki. Już w nadchodzących tygodniach na własnej skórze przekonamy się, które z nich są bardziej, a której mniej przydatne.

Źródło: Microsoft Blog


Dawid Sych

Od dziecka zapalony pecetowiec, a od niedawna konsolowy neofita. Kocha rozbudowane gry role-playing z masą statystyk i dziesiątkami okienek, najlepiej izometryczne i w klimacie science-fiction lub post-apo. Alergicznie reaguje na wszelkiej maści sandboksy oraz gry sportowe. Wielbiciel literatury klasycznej i amator dobrych seriali.

Zostaw komentarz