Strach ma skośne oczy. Najlepsze japońskie horrory

0

Groza według Azjatów.

Japońskie horrory od wielu dekad straszą ludzi na całym świecie – bez względu na to, czy chodzi o filmy czy gry wideo. Specyficzny styl, plus oryginalne podejście do tematu zaowocowały na przestrzeni lat całą masą fantastycznych produkcji, które w zależności od przeznaczenia, potrafią nas przerazić, obrzydzić lub całkowicie potargać psychicznie. W poniższym zestawieniu zebrałem kilka najlepszych tytułów lub całych serii, będących istotnymi reprezentantami j-horrorów.

PS. Tytuł tekstu jest zapożyczeniem z książki „Strach ma skośne oczy. Azjatyckie kino grozy” Krzysztofa Gonerskiego, którą bardzo polecam.

BLOODBORNE

Umieszczenie Bloodborne’a na tej liście może wydawać się dla wielu zaskoczeniem, ponieważ mało kto patrzy na tę grę przez pryzmat horroru. Mimo to, dzieło studia From Software to moim zdaniem najlepszy reprezentant ostatnich lat dla całego gatunku grozy. Twórcy w umiejętny sposób wykorzystali motywy z książek H.P. Lovecraft, nie robiąc przy tym bezpośredniej adaptacji żadnego z jego dzieł. Mimo to, atmosfera znana z mitologii Cthulhu jest tu odczuwalna na każdym kroku. Podobnie jak w literaturze Samotnika z Providence, producentom Bloodborne’a udało się uniknąć typowego straszenia odbiorcy, kładąc główny nacisk na  klimat oraz coraz to większe popadanie w szaleństwo.

Producent: From Software
Data premiery: 25 marca 2015 r.

SERIA SILENT HILL

Seria zapoczątkowana przez Konami to najlepszy przykład japońskiej szkoły grozy, w której nie myśli się wyłącznie o zszokowaniu widza lub gracza, a na przekazaniu mu poprzez te okropne obrazy czegoś bardziej wartościowego. Zdecydowanie najlepiej poradziła sobie z tym druga odsłona, której nie sposób pozbyć się z pamięci. Historia Jamesa Sunderlanda wyruszającego do tytułowego miasteczka w poszukiwaniu zmarłej od trzech lat żony, to opowieść potrafią jednocześnie przerazić i wzruszyć. Z biegiem lat cykl znacznie podupadł na jakości, zwłaszcza, gdy wzięły się za niego studia z Ameryki i Europy, udowadniając tym samym, że nikt nie jest w stanie podrobić stylu Azjatów.

Producent: Konami
Data premiery pierwszej części: 31 stycznia 1999 r.

1 2 3 4
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego co jest związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Gra w gry, ogląda filmy, czyta książki i komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.

Zostaw komentarz