Relacja z konferencji Apple

0

iPhone 7 i iPhone 7 Plus w pełnej krasie.

O godzinie 19:00 czasu polskiego w Bill Graham Civic Auditorium w San Francisco rozpoczęła się konferencja Apple, na której pracownicy firmy z Timem Cookiem na czele opowiedzieli o nadchodzących funkcjach i nowych urządzeniach. Chociaż wszyscy mieliśmy większe lub mniejsze pojęcie na temat tego, co zostanie pokazane (vide iPhone 7 i Phone 7 Plus), nie obyło się bez kilku niespodzianek.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie Tima Cooka. CEO Apple przypomniał o nadchodzącej 10 edycji Apple Music Festival, podczas którego wystąpią gwiazdy, takie jak Chance the Rapper, Alicia Keys, Elton John, Britney Spears, czy The 1975. Każdy użytkownik urządzeń Apple, który nie pojedzie do Londynu, będzie mógł obejrzeć koncerty na żywo za pośrednictwem smartfona, tabletu lub telewizora.

Tim Cook opowiada o Apple Music Festival
Tim Cook opowiada o Apple Music Festival

Cook poświęcił też kilka słów Apple AppStore (i tu pierwsza duża niespodzianka), do którego pod koniec roku zawita gra Super Mario Run. Absolutną nowością będzie to, że sympatycznym hydraulikiem będzie można sterować przy pomocy jednej ręki. Gra pozwoli także na współzawodniczenie z graczami z całego świata i pobijanie ich rekordów. Co więcej, z iOS10 użytkownicy urządzeń Apple dostaną naklejki Mario.

Shigeru Miyamoto opowiada o Super Mario Run
Shigeru Miyamoto opowiada o Super Mario Run

Po krótkim wstępie skupiającym się na edukacji, CEO Apple zaprosił na scenę Susan Prescott, która nie tylko opowiedziała o nowej funkcji aplikacji iWork o nazwie Real Time Collaboration, ale także, z pomocą kolegów i koleżanek, zaprezentowała ją na żywo na scenie. Pozwala ona na błyskawiczną edycję dokumentu kilku osobom jednocześnie przy użyciu Maka, iPada, iPhone’a i z poziomu przeglądarki.

Real Time Collaboration w akcji
Real Time Collaboration w akcji

Apple Watch Series 2

Prezentacja nowych urządzeń rozpoczęła się od AppleWatch Series 2. Druga generacja inteligentnego zegarka jest wodoodporna (tak, mogą używać go pływacy!), wyposażona w głośnik, który wypycha wodę z wnętrza, najjaśniejszy jak do tej pory ekran (1000 nitów) i wbudowany GPS. AppleWatch Series 2 ma o połowę szybszy procesor i dwa razy bardziej wydajny układ graficzny niż poprzednik. Zegarek dostępny będzie w wersjach z obudowami wykonanymi z aluminium, stali nierdzewnej i po raz pierwszy z ceramiki. Nowe paski użytkownicy zawdzięczają firmie Hermes.

Oprócz podstawowej wersji zegarka, do sprzedaży trafi też powstała z myślą o biegaczach edycja specjalna, która została stworzona przy współpracy z firmą Nike. AppleWatch Nike+, poza ogromną liczbą funkcji, przy różnych okazjach będzie między innymi zapraszał użytkownika do treningu. AppleWatch Series 2 i AppleWatch Nike+ działają pod kontrolą systemu operacyjnego WatchOS3.

Trevor Edwards opowiada o AppleWatch Nike+
Trevor Edwards opowiada o AppleWatch Nike+

Przedsprzedaż zegarków ruszy 9. września, natomiast wysyłka urządzeń rozpocznie się 16. września. WatchOS3 zostanie udostępniony użytkownikom nieco wcześniej, bo już 13. września. Co więcej, pierwszy AppleWatch został przemianowany na AppleWatch Series 1. Zmiana nazwy pociągnęła za sobą ważne ulepszenie – poprzednia generacja została wyposażona w ten sam dwurdzeniowy procesor, co AppleWatch Series 2. Ceny zegarków rozpoczynają się od 369 dolarów. Czy wspomniałem już, że do końca roku urządzenie otrzyma wsparcie dla aplikacji Pokemon GO?

Pokemon GO na AppWatch Series 2
Pokemon GO na AppWatch Series 2

iPhone 7 i Phone 7 Plus

Gwoździem konferencji, jak nietrudno się domyślić, był pokaz iPhone’a 7 i iPhone’a 7 Plus. Nowe smartfony Apple zostały wyposażone w wodoodporne obudowy wykonane ze szkła i aluminium, przeprojektowany przycisk Home cechujący się lepszą responsywnością (m.in. wrażliwość na nacisk) i głośniki stereo. Sercem obu urządzeń jest superwydajny chip A10 Fusion, który ma o 40% szybszy procesor i o połowę bardziej wydajny układ graficzny od poprzednika. Jego moc pozwoliła na przeniesienie na smartfony gry F1 2016 (sic!). Bateria iPhone’a 7 pracuje średnio dwie godziny dłużej niż zastosowana w iPhonie 6s. W przypadku iPhone’a 7 Plus i iPhone’a 6s Plus różnica ta wynosi mniej więcej godzinę.

Na osobny akapit zasługuje aparat fotograficzny wyposażony w matrycę o rozdzielczości 12 megapikseli, przysłonę f/1.8, szeroką gamę kolorów, sześcioelementowy obiektyw, szybszy czujnik i diodową lampę błyskową z czterema LED-ami. iPhone 7 Plus ma dwa takie aparaty, dzięki czemu umożliwia wykonywanie zdjęć z dwukrotnym powiększeniem optycznym i dziesięciokrotnym powiększeniem cyfrowym, jak również fotografii portretowych z funkcją Depth of Field (DoF), posiadających wyostrzony pierwszy plan i rozmazane tło. Efekt jest naprawdę porażający! Zresztą przekonajcie się sami (poniżej). Warto wspomnieć też o tym, że Instagram wzbogacił się o filtry dostosowane do szerokiej gamy kolorów smartfonów. Z przodu znajduje się 7-megapikselowa kamera przednia Face Time HD.

W międzyczasie pokazano również nowe bezprzewodowe słuchawki AirPods wyposażone w rewolucyjny chip W1. Czas działania na jednym naładowaniu wynosi 5 godzin, natomiast po włożeniu do etui z wbudowaną baterią, nawet 24 godziny. Z ciekawostek, dwukrotne stuknięcie w słuchawkę wywołuje Siri. Cena to 159 dolarów. Słuchawki trafią do sprzedaży pod koniec października. Jako że nowy iPhone nie ma portu jack, klasyczne słuchawki podłączymy do smartfonów przy użyciu złącza Lightning. W sprzedaży pojawi się też specjalny adapter, który pozwoli na podłączenie standardowych słuchawek.

Apple AirPods
Apple AirPods

iPhone 7 i iPhone 7 Plus będą dostępne w wersjach 32GB, 128GB i 256GB, w kolorach srebrny, złoty, różowy, czarny i Black Jet (ten ostatni jedynie w wariantach 128GB i 256GB). Cena iPhone’a 7 rozpoczyna się od 649 dolarów, natomiast iPhone’a 7 Plus od 769 dolarów. Przedsprzedaż wystartuje 9. września, z kolei wysyłka rozpocznie się dokładnie tydzień później. System operacyjny iOS10, który będzie mógł pochwalić się całą masą nowych funkcji, zostanie udostępniony 13. września. Do Polski smartfony trafią 23. września. Co więcej, upgrade’u doczekają się iPhone 6s i iPhone 6s Plus – do sprzedaży trafią warianty 32GB i 128GB. Konferencja zakończyła się koncertem Sii – na scenie nie mogło zabraknąć 13-letniej Maddie Ziegler znanej z teledysków.

Poniżej pełny zapis konferencji:


Dawid Sych

Od dziecka zapalony pecetowiec, a od niedawna konsolowy neofita. Kocha rozbudowane gry role-playing z masą statystyk i dziesiątkami okienek, najlepiej izometryczne i w klimacie science-fiction lub post-apo. Alergicznie reaguje na wszelkiej maści sandboksy oraz gry sportowe. Wielbiciel literatury klasycznej i amator dobrych seriali.

Zostaw komentarz