Polskie akcenty w grach wideo

0

Jak zagraniczne studia przedstawiają Polskę w swoich produkcjach?

  NASTĘPNA 

W ostatnich latach polska branża gier coraz lepiej radzi sobie na arenie międzynarodowej. Niestety, promocja naszych gier na zachodzie i wschodzie nie przekłada się na popularność naszego państwa u innych producentów gier. Na szczęście, niektórzy twórcy mają mniejsze lub większe pojęcie o Polsce, dzięki czemu niekiedy możemy natrafić na ciekawe odniesienia do kraju nad Wisłą. W poniższym zestawieniu przyjrzę się rodzimym akcentom w tytułach zagranicznych firm.

WORLD OF TANKS

W końcu się doczekaliśmy – rodzime czołgi po latach oczekiwań nareszcie trafiły do World of Tanks. Wargaming udostępnił pod koniec sierpnia aż kilka maszyn na różnych poziomach, począwszy od lekkich 4TP, 7TP, 10TP i 14TP, poprzez średnie 25 TP KSUST II, 40 TP i 45TP, a na ciężkich 53TP, 50 TP i 60TP kończąc. Jak widać, wybór jest naprawdę spory, i wydaje mi się, że oczekiwania polskich fanów gry zostały w pełni zaspokojone.

Polska myśl technologiczna nie jest jednak jedyną atrakcją w najnowszej aktualizacji World of Tanks. Oprócz czołgów, do produkcji trafiła również mapa o nazwie Studzianka, która była inspirowała największą bitwą pancerną, jaką rozgrywano na terenie naszego kraju. Ponadto, przy starcie potyczki w tle przygrywa utwór „W moim ogródecku” przygotowany przez zespół Żywiołak. Nie wiem jak wy, ale ja czuje się usatysfakcjonowany.

CALL OF DUTY: WWII

Tematyka II Wojny Światowej jest wręcz stworzona do zaprezentowania polskiej partyzantki lub naszych żołnierzy walczących na różnych frontach. Twórcy gier nie podzielają jednak tego zdania, serwując bez ustanku takie same bitwy i strony konfliktu. W tę pułapkę wpadło również WWII, które po raz kolejny opowiadało o wyzwoleniu Francji przez Amerykanów. Na szczęście, jedno z rozszerzeń do gry chociaż w małym stopniu przypomniało sobie o Polakach.

DLC o nazwie The Resistance, jak sama nazwa wskazuje, odnosi się do Ruchu Oporu. Co prawda, studio Sledgehammer Games postawiło bardziej na „promowanie” francuskiej i czechosłowackiej partyzantki, ale nie zabrakło też miejsca dla Polaków. Rodzime akcenty pojawiają się pod postacią powiewających biało czerwonych flag, barw narodowych na hełmach oraz strojach, które posiadają nawet dobrze odwzorowany znak Polski Walczącej.

  NASTĘPNA 

1 2 3 4 5 6 7
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego co jest związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Gra w gry, ogląda filmy, czyta książki i komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.

Zostaw komentarz