Data publikacji:

Ad Infinitum – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Pierwsza wojna światowa nie jest zbyt często poruszanym tematem w grach wideo. W 2023 roku do sprzedaży trafił jednak horror Amnesia: The Bunker, a teraz w jego ślady poszło Ad Infinitum, za które odpowiada niemiecki zespół Hekate. Sprawdźcie, o co chodzi w tym tytule oraz jaka jest jego cena.
ad infinitum

Premiera Ad Infinitum na PC i konsolach

Produkcja trafiła do sprzedaży 14 września 2023 roku na wszystkich planowanych platformach. Początkowo Ad Infinitum produkowane było z myślą o konsolach poprzedniej generacji (PlayStation 4, Xbox One), jednakże twórcy porzucili te urządzenia, na rzecz nowszych sprzętów. Dlatego też w dzieło niemieckiego dewelopera zagramy na komputerach osobistych oraz PlayStation 5 i Xbox Series X|S.
Wydawca zadbał o to, aby grę można było nabyć w fizycznym wydaniu. Niestety dotyczy to wyłącznie konsol – pecetowcy muszą zadowolić się cyfrową dystrybucją. Cena Ad Infinitum w wersji pudełkowej została ustalona na 169,99 złotych, aczkolwiek w niektórych sklepach znajdziecie nieco tańsze oferty – koniecznie w tym celu sprawdzajcie Ceneo.pl.

Czy w Ad Infinitum jest dostępna polska wersje językowa?

Tak, na każdej z platform dostępna jest oficjalne spolszczenie. Bardzo dobrze, że dystrybutor zdecydował się na taki zabieg, ponieważ Ad Infinitum bazuje przede wszystkim na czytaniu notatek, głosach z offu oraz wewnętrznych monologach bohatera. Dzięki dostępowi do polskiej wersji w formie napisów, rodzimi gracze nie będą mieli więc problemów z poznaniem szczegółów fabularnych.
Czytaj również: Najlepsze gry na PS5

Fabuła w Ad Infinitum – o co tu chodzi?

Historia w Ad Infinitum rozpoczyna się podczas I wojny światowej. Postać kontrolowana przez gracza otrzymuje meldunek od dowództwa o rozpoczęciu działań zbrojnych i konieczności sięgnięcia po broń. Bohater bierze karabin, wychodzi z bunkra, a następnie przemierza okopy, co niestety nie kończy się dla niego zbyt dobrze. W pobliżu dochodzi do potężnego wybuchu, który urywa mu kończyny, co prawdopodobnie doprowadza do jego śmierci.
Po tych wydarzeniach jesteśmy przeniesieni o kilka lat do przodu do czasów dwudziestolecia międzywojennego. Protagonistą zostaje niejaki Johannes, przebywający w dużej rezydencji. Z biegiem gry odkrywamy połączenie pomiędzy prologiem a dalszym etapem zabawy oraz próbujemy odkryć, kto znajduje się w domu oprócz bohatera. Ad Infinitum w powolny sposób rozwija opowieść, poruszając takie motywy jak koszmar wojny, zespół stresu pourazowego czy cierpienia wynikającego z utraty bliskich osób.

Rozgrywka w Ad Infinitum – najważniejsze elementy gry

Twórcy postanowili podzielić rozgrywkę na dwa etapy – w pierwszym zwiedzamy bardzo dużą rezydencją, która na początku ma zablokowany dostęp do większości pomieszczeń. W drugiej fazie zabawy przenosimy się na front I wojny światowej, gdzie gameplay staje się o wiele bardziej dynamiczny. Ad Infinitum nie jest jednak grą akcji ani pierwszoosobową strzelanką, w której często sięgamy po karabin. Co prawda w dziele studia Hekate występuje broń palna, lecz ma ona marginalne znaczenie dla naszych działań. Twórcom zależało przede wszystkim na tym, aby przygotować klimatyczny horror, który nie spieszy się z odkrywaniem swoich sekretów.
Większość czasu w Ad Infinitum spędzamy na stosunkowo powolnym i metodycznym przeszukiwaniu kolejnych pomieszczeń w poszukaniu wskazówek do zaliczania kolejnych celów. Producent przygotował bardzo dużo notatek, z których dowiadujemy się o wielu istotnych dla fabuły rzeczach. Twórcy umożliwili także zdobywanie nowych przedmiotów niczym w klasycznych przygodówkach point & click – wyposażenia można używać do aktywowania różnych obiektów w otoczeniu (np. przy użyciu zapałek zapalimy świeczki) lub rozwiązania zagadek logicznych. Te nie są przesadnie skomplikowane, ale czasami wymagają dłuższego główkowania, np. kiedy na pewnym etapie musimy przelać płyny w odpowiedni sposób, aby otrzymać pożądany efekt.
W Ad Infinitum występują przeciwnicy (przede wszystkim w sekcji wojennej), lecz przez całą grę spotkamy ich zaledwie kilku, nie jak w wielu innych grach. Bohater na dobrą sprawę jest wobec nich bezbronny i nie ma żadnych szans w bezpośredniej walce. Dlatego też konieczne jest bezszelestne przemieszczanie się po pomieszczeniach, a kiedy zostaniemy zauważeni, najlepszą obroną pozostaje ucieczka. Aczkolwiek kontakt z oponentami przekłada się także na swego rodzaju wyzwania, w których musimy znaleźć rozwiązania, jak unieszkodliwić swojego oprawcę.

Jakie są wymagania sprzętowe Ad Infinitum?

Dzieło niemieckiego producenta oferuje bardzo ładną, trójwymiarową oprawę wizualną, zawierającą masę szczegółowo wykonanych obiektów oraz elementów wyposażenia wnętrz. Twórcy nie tylko przyłożyli się do zaprojektowania jak najładniejszych tekstur, ale także sporo pracy włożyli w opracowanie realistycznej pracy światłocieni, co w pierwszoosobowym horrorze odgrywa istotną rolę w budowaniu atmosfery grozy. Pomimo ładnej grafiki, firmie Hekate udało się dobrze zoptymalizować Ad Infinitum, dzięki czemu gra nie ma wygórowanych wymagań sprzętowych.
Minimalne:
  • Procesor: Intel Core i5-8400 2.8 GHz / AMD Ryzen 5 1600X 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 750 Ti / Radeon HD 7850 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 21 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Rekomendowane:
  • Procesor: Intel Core i5-10400 2.9 GHz / AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 12 GB
  • Karta graficzna: 12 GB GeForce RTX 3060 / 8 GB Radeon RX 6650 XT lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 21 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Grę do testów dostarczyła firma Nacon. Opinia należy do autora artykułu.
    Zdjęcie: materiały prasowe Hekate
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.