Data publikacji:

Xbox 360 - najlepsze gry

Czyli za czym będziemy najbardziej tęsknić.

Niedawno Microsoft ogłosił, że zaprzestał produkcji Xboksa 360, który obecny był na rynku od 2005 roku. Przez ponad dekadę konsola była domem dla setek świetnych gier. W oparciu o recenzje branżowe i opinie graczy przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu najwyżej ocenianych tytułów.

The Elder Scrolls IV: Oblivion

Pierwsza odsłona kultowej serii, która wydana została na konsolach siódmej generacji. Wizytówką Oblivion jest ogromna swoboda działania, poczynając od rozwoju postaci po eksplorację świata gry. Swego czasu gra urzekała również fenomenalnymi efektami wizualnymi i świetnymi animacjami. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów erpegów nastawionych na akcję.

Gatunek: cRPG

Producent: Bethesda Game Studios

Premiera: 2006

Gears of War

Druga po Halo flagowa marka Xboksa. Oryginał zachwycał fenomenalną oprawą audiowizualną, morczną historią oraz taktyczną i brutalną rozgrywką. Niedawno na konsoli Xbox One i PC debiutowała jego odświeżona wersja, z kolei w listopadzie pojawi się "czwórka", za którą stoi studio The Coalition. Nasze wrażenia z beta testów znajdziecie tutaj.

Gatunek: Akcja

Producent: Epic Games

Premiera: 2006

BioShock

Duchowy spadkobierca kultowej serii horrorów sci-fi System Shock, który przenosi gracza do kryjącego mroczne tajemnice podwodnego miasta Rupture lat 60' XX wieku. BioShock to pierwszorzędna wariacja erpega i strzelanki. Elementem, który zapada w pamięć najbardziej, jest niepowtarzalna ciężka atmosfera przywodząca na myśl gry z gatunku survival horror.

Gatunek: Akcja

Producent: Irrational Games

Premiera: 2007

Grand Theft Auto IV

Czwarta część kultowej serii, której korzenie sięgają 1997 roku. W Grand Theft Auto IV wcielimy się w Niko Bellica, który próbuje rozpocząć zupełnie nowe i nie do końca legalne życie w Stanach Zjednoczonych. "Czwórka" słynie przede wszystkim ze świetnej oprawy wizualnej, poczucia humoru i bardzo rozbudowanych relacji z wirtualnymi znajomymi.

Gatunek: Akcja

Producent: Rockstar North

Premiera: 2008

Mass Effect 2

Bezpośrednia kontynuacja bestsellerowego erpega sci-fi z 2007 roku. W dwa lata po odparciu ataku Żniwiarzy na Cytadelę w niewyjaśnionych okolicznościach zaczynają znikać ludzkie kolonie. Komandor Shepard musi odkryć, kto stoi za porwaniami. Aby odkryć prawdę sprzymierzy się z bezwzględną organizacją Ceberus. Mass Effect 2 uważany jest za najlepszą odsłonę serii.

Gatunek: cRPG

Producent: Bioware

Premiera: 2010

Red Dead Redemption

Na palcach jednej dłoni da się policzyć produkcje osadzone w realiach dzikiego zachodu, które zdobyły większą popularność. Dziewięciu na dziesięciu graczy w pierwszej kolejności wymieni właśnie Red Dead Redemption. Jako John Marston, bandyta na emeryturze, gracz weźmie udział w epickiej przygodzie przesiąkniętej niepowtarzalnym westernowym klimatem.

Gatunek: Akcja

Producent: Rockstar San Diego

Premiera: 2010

Portal 2

Kontynuacja kultowej gry logicznej z 2007 roku. Akcja gry toczy się kilkaset lat po wydarzeniach pokazanych w oryginale. Wyposażeni w specjalne urządzenie służące do tworzenia portali musimy wydostać się z placówki badawczej Aperture. "Dwójka" wzbogacona została o cały szereg nowych elementów. Wisienką na torcie jest kooperacja z własną kampanią.

Gatunek: Logiczna

Producent: Valve Software

Premiera: 2011

Batman: Arkham City

Druga część trylogii Arkham studia Rocksteady, w której Mroczny Rycerz po raz kolejny stawia czoła najgroźniejszym przestępcom Gotham. Mechanika rozgrywki – w porównaniu z oryginałem - nie uległa zasadniczo zmianie, największym novum, które wprowadziło Miasto Arkham, był znacznie bardziej otwarty świat gry wypełniony po brzegi różnorodnymi zadaniami pobocznymi.

Gatunek: Akcja

Producent: Rocksteady Studios

Premiera: 2011

The Elder Scrolls V: Skyrim

Akcje The Elder Scrolls V: Skyrim toczy się w 200 lat po wydarzeniach pokazanych w Oblivionie. Do krainy Tamriel powraca pradawna rasa smoków, której stawić czoła może jedynie Dovahkiin, Smocze Dziecię, czyli człowiek z duszą smoka. Skyrim, oprócz strzały w kolanie, słynie przede wszystkim z absurdalnych błędów i genialnych modyfikacji tworzonych przez fanów.

Gatunek: cRPG

Producent: Bethesda Game Studios

Premiera: 2011

Grand Theft Auto V

Ostatnia część serii, która pojawiła się na siódmej generacji konsol. Warto wspomnieć, że pojawiła się na Xboksie 360 i PlayStation 3 w pierwszej kolejnośći. Grand Theft Auto V zdobyło serca graczy trójką charyzmatycznych bohaterów, doskonałą historią, której nie powstydziłoby się nawet Hollywood, prawdziwie żywym wirtualnym światem i fenomenalną oprawą audiowizualną.

Gatunek: Akcja

Producent: Rockstar North

Premiera: 2013

Autor: Dawid Sych