Data modyfikacji:

TOP10: Zwiastuny gier wideo z popularną muzyką

Czyli najlepsze growe teledyski ostatnich lat.

Nie wiem jak wy, ale ja całkiem sporo ciekawych brzmień poznałem, dzięki zwiastunom gier wideo. Fakt ten natchnął mnie do stworzenia zestawienia najlepszych zwiastunów-teledysków z popularną muzyką. Lista jest oczywiście subiektywna i zbudowana w oparciu o moje preferencje muzyczne, dlatego zachęcam was do rozbudowania jej w komentarzach. Poniżej zamieszczam też playlistę, którą jakiś czas temu stworzyliśmy razem z Łukaszem jako pokłosie jednej z naszych wielu rozmów na temat gier wideo:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLBFRH-pSC7B2RQqLql3yvPIarnb-geFoy

ASSASSIN'S CREED: UNITY - LORDE

W moim prywatnym rankingu najsłabsza część serii i najlepszy zwiastun z popularną muzyką. Czterech asasynów pomaga rewolucjonistom w zdobyciu Bastylii dnia 14. lipca 1789 roku. W tle słyszymy cover utworu "Everybody Wants to Rule the World" zespołu Tears for Fears w wykonaniu nowozelandzkiej artystki Lorde, która wykonuje muzykę z pogranicza popu i alternatywnego rocka.

DEATH STRANDING - LOW ROAR

Fenomenalny zwiastun gry Death Stranding z zeszłorocznych targów E3 z muzyką zespołu Low Roar. W tle słyszymy utwór "I'll Keep Coming". Nowa gra Hideo Kojimy, ojca serii Metal Gear Solid, nadal pozostaje owiana nimbem tajemnicy. Wiemy, że wystąpią w niej Norman Reedus znany z filmu Boondock Saints i serialu The Walking Dead oraz Mads Mikkelsen, serialowy Hannibal Lecter.

 

CYBERPUNK 2077 - ARCHIVE

Aż trudno uwierzyć, że pamiętny zwiastun gry Cyberpunk 2077 studia CD Projekt RED ma już ponad cztery lata. Co więcej, nadal nie można oderwać od niego wzroku. Film pokazuje, jak Psycho Squad pozyskuje nowego członka. Reżyserem i autorem scenariusza zwiastuna jest słynny polski rysownik, animator i reżyser Tomek Bagiński. Za oprawę dźwiękową służy utwór "Bullets" grupy Archive.

DARK SOULS 3 - HOZIER

Zwiastun premierowy Dark Souls 3 dosłownie miażdży ciężkim i mrocznym klimatem. Spora w tym zasługa podkładu muzycznego, za który służy utwór "In The Woods Somewhere" irlandzkiego artysty Hoziera, który wykonuje muzykę w stylu folkowym, soulowym, indie rockowym i bluesowym. Zwiastun skupia się na na fabule gry i stanowi mieszankę fragmentów rozgrywki oraz przerywników filmowych.

 

WIEDŹMIN 2: ZABÓJCY KRÓLÓW - HEDNINGARNA

Chociaż na temat drugiego Wiedźmina krążą różne opinie, zwiastun premierowy do Zabójców Królów w moim prywatnym rankingu znajduje się w ścisłej czołówce, zaraz za Assassin's Creed: Unity i Lorde. Film jest kompilacją przerywników z gry, natomiast w tle przygrywa zremiksowany przez Marcina Przybyłowicza utwór "Vargtimmen" (w wolnym tłumaczeniu "Czas Wilka") szwedzkiej grupy Hedningarna.

HALO WARS 2 - THE WHITE BUFFALO

Mój osobisty faworyt do tytułu najlepszego zwiastuna targów E3 2016. Film prezentuje dwóch protagonistów Halo Wars 2: kapitana Cuttera i przywódcę Wygnanych Atrioksa. Chaos toczącej się wokół bitwy przeplata się w nim ze stoickim spokojem dowódców, a w tle słyszymy klimatyczny utwór "I Know You" amerykańskiego artysty Jake'a Smitha znanego też pod pseudonimem The White Buffalo.

 

FAR CRY PRIMAL - FEVER RAY

Nie przepadam za serią Far Cry, ale Primal porwał mnie bez reszty. Od pierwszego wejrzenia zakochałem się w zwiastunie gry z muzyką szwedzkiej artystki Karin Dreijer Andersson znanej też pod pseudonimem Fever Ray. Być może kojarzycie jej utwór "If I Had a Heart", który przygrywa w czołówce serialu "Wikingowie" stacji History Channel. W zwiastunie Far Cry Primal możecie usłyszeć utwór "The Wolf".

GEARS OF WAR 4 - DISTURBED

Filmowy zwiastun Gears of War 4 zatytułowany "Tommorow" skupia się na powrocie do rodzinnego domu J.D. Feniksa, syna Marcusa i protagonisty czwartej części gry. Fragmenty z koszmarnej współczesności przeplatają się w nim z sielską przeszłością, a w tle przygrywa cover utworu "The Sound of Silence" Simona i Garfunkela w wykonaniu grupy Disturbed. Chociaż zwiastun jest krótki, robi wrażenie.

 

DEAD SPACE - KOŁYSANKA

Nie jest to klasyczny przykład zwiastuna z muzyką popularną, ale po prostu nie mogłem go pominąć. Z tego, jak wielkie wrażenie zrobił na mnie film z Dead Space, w którego tle leci kołysanka "Twinkle, Twinkle Little Star", zdałem sobie tak naprawdę sprawę dopiero kilka lat później, kiedy piosenkę zaczęła nucić moja koleżanka, a pierwszą reakcją mojego mózgu był paniczny, niewytłumaczalny strach. Minęło trochę czasu zanim skojarzyłem zwiastun z piosenką, ale do dzisiaj czuję głęboki szacunek do montażysty.

DISHONORED - DRUNKEN WHALER

Kolejny nietypowy przykład muzyki popularnej w zwiastunie gry wideo. Film z Dishonored pokazany w trakcie targów E3 2012 wrył mi się w pamięć właśnie dzięki piosence Drunken Whaler, będącej oryginalną przeróbką popularnej irlandzkiej szanty Drunken Sailor. Utwór wbija w fotel, nawet wtedy, kiedy słyszało się go tyle razy, ile ja. Jeżeli chodzi o sam zwiastun, to jest on kompilacją fragmentów rozgrywki.

 

Autor: Dawid Sych