Data publikacji:

TEST: SteelSeries Rival 100

Dobra mysz dla gracza wcale nie musi być droga.

Recenzowana mysz SteelSeries to mniejszy wariant popularnego modelu Rival 300. Producent chwali się, że gryzoń oferuje o 40% lepszą precyzję śledzenia ruchu i o 33% większą szybkość niż porównywalne urządzenia konkurencji. Żywotność przycisków wynosi ponad 30 milionów kliknięć. Tyle teorii, a jak wygląda praktyka?

WYKONANIE I ERGONOMIA

Mysz SteelSeries Rival 100 mierzy 67.13 x 120.6 x 38.12 mm i waży 92 g. Wykonana jest ze śliskiego i przyjemnego w dotyku tworzywa. Po bokach znajdują się gęsto pokryte drobnymi wypustkami powierzchnie antypoślizgowe, które sprawiają, że gryzoń leży pewniej w dłoni. Na spodzie znajdują się trzy ślizgacze. Mysz podłączymy do komputera za pomocą wykonanego z gumy kabla o długości 1.8 m.

columns="2" link="file" size="large" ids="http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/11/SteelSeries-Rival-100_11.jpg|,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/11/SteelSeries-Rival-100_31.jpg|,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/11/SteelSeries-Rival-100_21.jpg|,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/11/SteelSeries-Rival-100_51.jpg|"]

Urządzenie wyposażone zostało w 6 przycisków i rolkę, które możemy własnoręcznie programować za sprawą dedykowanego oprogramowania SteelSeries Engine 3. Symetryczna konstrukcja umożliwia komfortową pracę zarówno prawo-, jak i leworęcznym, ze wskazaniem na pierwszych - dwa guziki boczne znajdują się po lewej stronie myszy. Rolka pokryta jest gumą, która zapobiega ślizganiu się palca.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Sercem gryzonia jest czujnik optyczny Pixart SDNS-3059-SS o maksymalnej rozdzielczości wynoszącej 4000 dpi ze stopniami co 8 CPI. Urządzenie może pochwalić się szybkością rzędu 140 cali na sekundę i przyspieszeniem o wartości 20G.

Zerowa akceleracja sprzętowa sprawia, że ruch wskaźnika zależy wyłącznie od użytkownika. Precyzja śledzenia plasuje się na poziomie 1:1. Z kolei dzięki zoptymalizowanej odległości unoszenia (1.5 mm) czujnik nie traci na wydajności.

OPROGRAMOWANIE I PODŚWIETLENIE

Rival 100 pozwala na własnoręczne dostosowanie podświetlenia rolki i loga. Dodatkowe opcje umożliwiające pogłębioną personalizację dostępne są dla osób grających w Counter Strike Go, DotA 2 i Minecrafta. Wybierać można z palety 16.8 milionów kolorów.

Oprogramowanie SteelSeries Engine 3 umożliwia własnoręczne programowanie przycisków, jak również dostosowanie czułości czujnika optycznego. Gryzoń jest kompatybilny z komputerami osobistymi z Windowsem i MacOS na pokładzie.

WRAŻENIA Z UŻYTKOWANIA

Mimo niewątpliwych walorów estetycznych, gładka powierzchnia myszy łapie sporo kurzu i podatna jest na powstawanie odcisków palców, co psuje ogólne wrażenie. Szkoda, że nie zdecydowano się na pokrycie przycisków głównych innym, mniej śliskim, materiałem. Również powierzchnie antypoślizgowe mogłyby być wykonane z gumy.

Gryzoń dobrze leży w ręce, ale osoby o trochę większych niż przeciętne dłoniach mogą odczuwać lekki dyskomfort w trakcie użytkowania. Na własnej skórze odczułem też, że Rival 100 powstał z myślą o praworęcznych - niewygodnie było mi naciskać boczne guziki.

Przyciski działają bez problemu, niektórym mogą wydać się jednak nieco głośne. Niewielkie zastrzeżenia mam do prawego guzika, który zdaje się wciskać nieco ciężej od pozostałych. Mysz gładko przesuwa się nie tylko po podkładce (testowana na SteelSeries DeX), ale także na innych powierzchniach.

PODSUMOWANIE

SteelSeries Rival 100 jest urządzeniem, które łączy w sobie funkcjonalność i estetykę wykonania. Za niewielką cenę możecie mieć dobry sprzęt, który sprawdzi się zarówno w grach, jak i codziennych zajęciach. Niewątpliwą zaletę gryzonia stanowi to, że mogą z niego korzystać zarówno osoby prawo-, jak i leworęczne.

Autor: Dawid Sych