Data publikacji:

Test: Nokia Lumia 930

Wejście Nokii w erę smartfonów było wyjątkowo bolesne, a zaimplementowany w ich urządzeniach Windows Phone musiał stoczyć wyjątkowo trudną batalię o użytkownika. Wiele się jednak zmieniło i to na lepsze!

Rozpakowanie

Microsoft konsekwentnie trzyma się minimalistycznej „kafelkowej” identyfikacji wizualnej. Da się to zauważyć już od momentu gdy do ręki weźmiemy pudełko z nowym smartfonem. Urządzenie zostało nawet zapakowane w podobny sposób co Windows 8. W środku natomiast jest równie niepozornie. W środku znajdziemy smartfona, wtyczkę sieciową, kabel USB oraz instrukcję. Wszystko w wydzielonych miejscach idealnie wykorzystujących całą powierzchnię opakowania. Detal, ale przyjemny dla oka. Od razu jednak dostrzegamy względnie spory minus: do smartfona nie otrzymujemy w gratisie żadnego zestawu słuchawkowego, co od dobrych kilku lat jest standardem.

Wyświetlacz

Dalej jest już tylko lepiej. Naszym oczom ukazuje się komfortowy 5-calowy wyświetlacz typu OLED pracujący w rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Niesamowita ostrość obrazu robi wrażenie już w kilka chwil po pierwszym uruchomieniu urządzenia. Po pierwszym skonfigurowaniu zalecam maksymalnie zwiększenie jasności (domyślnie bowiem jest ona zmniejszona o połowę). Gdy to zrobimy, charakterystyczne Windowsowe kafelki ucieszą nasze oczy przepiękną feerią barw. A wszystko to przy zachowaniu maksymalnej płynności nawigacji i działania za sprawą świetnej specyfikacji urządzenia.

Specyfikacja techniczna

Smartfona napędza 4-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 800 (każdy z core'ów taktowany jest zegarem 2,2 GHz). Wspiera go 2GB pamięci RAM, a użytkownik dostaje do dyspozycji ok. 28GB pamięci wbudowanej. Domyślnie jest to 32 GB, jednak ok 4GB zajmuje system razem z pre-instalowanymi aplikacjami. Energia jest natomiast magazynowana w litowo-jonowej baterii 2420 mAh. Całość wieńczy, jak już przyzwyczaiła nas Nokia, rewelacyjna 20-megapikselowa kamera PureView. Poskąpiono jednak mocy dla kamerki z przodu, posiada ona jedynie 1,3-megapiksela.

System operacyjny

System operacyjny napędzający prawie wszystkie smartfony Nokia, to mobilna wersja najnowszego systemu Giganta z Redmond. W przypadku Lumii 930 nie jest inaczej: na smartfonie znajdziemy zainstalowany Windows Phone w wersji 8.1, czyli najnowszą wersję systemu. Nie sposób zliczyć dowcipów, jakie na przestrzeni lat pojawiły się na temat systemów Microsoftu. Żarty się jednak skończyły. Najnowsza odsłona mobilnego Windowsa już od momentu pierwszego uruchomienia zachwyca szybkością i płynnością działania, o bezpardonowej intuicyjności nie wspominając.

Pomimo że Windows Phone 8 możemy znaleźć na wielu smartfonach Nokii o różnych konfiguracjach sprzętowych, wydaje się jakby był on szyty na miarę. Szybkość nawigacji oraz bardzo płynne przełączanie się smartfona między poszczególnymi aplikacjami robi wrażenie. Co więcej, przesiadka chociażby z Androida i odnalezienie najczęściej używanych przez nas funkcji (WiFi/3G, sklep z aplikacjami, ustawienia systemowe), zajmie nam najwyżej minutę. Entuzjastów rozwiązań Microsoftu ucieszy także pre-instalowany na telefonie mobilny pakiet Office oraz aplikacja OneDrive umożliwiające pracę nad swoimi projektami w drodze.

Nokia Camera

Wspominaliśmy już o wyjątkowo mocnym aparacie w nowym smartfonie Nokii. Nie byłby on jednak taki rewelacyjny bez dedykowanego oprogramowania, które zasługuje na osobne omówienie. Nokia Camera to jedna z najlepszych aplikacji do zdjęć, z jaką kiedykolwiek miałem do czynienia. Jej zalety ujawniają się już po pstryknięciu pierwszej fotki. W ułamek sekundy po zrobieniu zdjęcia na ekranie smartfona w trakcie zapisywania pokazuje nam się szybki podgląd, który pomimo wyjątkowo krótkiego czasu wyświetlania, pozwala nam stwierdzić czy zdjęcie wyszło poprawnie. Nie ma już potrzeby robić już na zapas trzech zdjęć, a potem mozolnie wybierać z galerii smartfona to najlepsze. Od razu będziemy wiedzieć czy fotografia spełnia nasze oczekiwania. Wisienką na torcie są natomiast zestaw prostych filtrów dostępnych po wejściu w podgląd ostatnio zrobionego zdjęcia w lewym górnym rogu wyświetlacza. Pozwalają nam one na poprawę jasności czy cienia, a także szybko zwiększyć lub zmniejszyć nasycenie kolorów. Poprawione zdjęcie z poziomu podglądu możemy także natychmiastowo udostępnić w sieci.

Podsumowanie

Nokia Lumia 930 to doskonały wybór dla osób pragnących zainwestować w typowo hi-endowego smartfona i szukających przyjemnej alternatywy chociażby dla Androida. Doskonała specyfikacja w połączeniu z bardzo dobrą optymalizacją mobilnego systemu operacyjnego i wysokiej jakości aparatem tworzą z tego telefonu jedno z najlepszych kieszonkowych centrów multimedialnych. Nokia oraz Microsoft po raz kolejny skutecznie udowadniają, że na rynku smartfonów jest miejsce dla trzeciego silnego gracza, a ich triumfalny pochód dopiero nabiera tempa. Oby więcej tak świetnych urządzeń!

- Wysoka rozdzielczość

- Specyfikacja

- Optymalizacja systemu operacyjnego

- Intuicyjność

- Aparat w połączeniu z aplikacją Nokia Camera

- Brak zestawu słuchawkowego

Autor: Adam Szymański