Data modyfikacji:

TEST: Ravcore Blade

W przypadku klawiatur, Ravcore również świetnie sobie radzi.

Firma Ravcore jest na polskim rynku świeżakiem, dlatego przyglądamy się jej produktom. Producent oferuje na tę chwilę sprzęt audio, obudowy do komputerów, myszy oraz klawiatury. Opinię na temat "gryzonia" mogliście poznać w poprzednim teście. Tymczasem, przetestowaliśmy urządzenie z kolejnej kategorii. Sprawdźcie, co ma do zaoferowania klawiatura Ravcore Blade.

Wykonanie i ergonomia

Po rozpakowaniu kartonu, pierwsze co rzuca się w oczy, to specyficzny i futurystyczny wygląd. Klawiatura wygląda drapieżnie, co doskonale pasuje do nazwy. Blade został wykonany z dwóch materiałów. Dookoła klawiszy umieszczono prawdziwe aluminium, dodatkowo przytarte poziomymi zadrapaniami. Oprócz tego, materiał został pokryty tworzywem sztucznym, dzięki czemu panel jest gładki i przyjemny w dotyku.

columns="2" link="file" size="large" ids="http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2016/02/blade_gallery01-e1460463437175.jpg|,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2016/02/Blade-02.jpg|"]

Reszta urządzenia została zbudowana z wysokiej klasy plastiku, co odczuwamy przede wszystkim podczas wciskania przycisków. Jedynym mankamentem może być fakt, że klawisze są zbyt delikatnie osadzone, przez co robią za dużo hałasu. Jest to jednak dźwięk, do którego można szybko przywyknąć. Warto również wspomnieć, że klawiatura nie należy do najlżejszych. Zaliczam to jako zaletę, ponieważ nie musimy martwić się o przesuwanie sprzętu po biurku. Pomagają w tym także gumowe stopery zamontowane po drugiej stronie urządzenia.

Dla zwiększenia wygody użytkowania, w lewej, dolnej części klawiatury, umieszczona została wystająca, antypoślizgowa płytka, umożliwiająca wygodne ułożenie lewego nadgarstka. Dodatek ten świetnie sprawdza się podczas grania, a zmęczenie dłoni bywa odczuwalne znacznie później, niż w przypadku korzystania ze standardowej klawiatury.

Specyfikacja techniczna

Urządzenie pozwala na zmienianie częstotliwości pracy od 125Hz do 1000Hz. W przypadku tej ostatniej, klawiatura reaguje w 0,001 sekundy, co jest wynikiem bardzo dobrym. Miłośnicy internetowych strzelanek z pewnością docenią prędkość działania Blade'a. Ravcore zamontowało również ciekawy przycisk "Windows Lock Key". Unikniemy dzięki niemu niepotrzebnych frustracji, gdy w trakcie rozgrywki przypadkowo naciśniemy klawisz wyrzucający do pulpitu.

Na górze klawiatury znajduje się dziewięć programowalnych przycisków do makr. Z kolei lewa strona została przeznaczona czterem klawiszom multimedialnym. Na samej górze, obok "Esc" umieszczono dwa przyciski służące do przełączania pomiędzy zaprogramowanymi wcześniej makrami. Warto jeszcze wspomnieć, że do sprzętu przymocowano na stałe gruby, pleciony kabel, którego długość sięga prawie dwóch metrów.

Oprogramowanie i podświetlenie

Do urządzenia została dołączona kartka z kodem seryjnym, umożliwiającym pobranie oficjalnego oprogramowania. Program oferuje sporo możliwości, pozwalając na bezpośrednie przypisywanie funkcji do klawiszy multimedialnych oraz makro, zmienianie poszczególnych segmentów podświetlenia, a także modyfikowanie znaczenia podstawowych przycisków. Niestety oprogramowanie dostępne jest wyłącznie w języku angielskim, co dla niektórych polskich konsumentów może być niedogodnością.

Ravcore Blade to przedstawiciel klawiatur membranowych z wbudowanym podświetleniem LED. Te zostało podzielone na cztery segmenty (plus logo), z czego każdy w danej chwili może świecić innym kolorem. Pozwala to na spersonalizowanie klawiatury według własnych preferencji oraz pomaga w "ogarnięciu" przycisków w skomplikowanych grach, w których nie mamy czasu zerkać na klawiaturę.

Oświetlenie dostępne jest w pełnej palecie RGB (16.8 mln kolorów), co oznacza, że możemy je modyfikować w dowolny sposób. Niestety oświetlenie sprawdza się przede wszystkim w nocy. W dzień kolory są wyblakłe i praktycznie w ogóle ich nie zauważamy. Jedynym, nieustannie widocznym kolorem jest logo Ravcore.

Wrażenia z użytkowania

Blade to dobre rozwiązanie dla graczy lubiących mieć pełną kontrolę nad klawiaturą. Dzięki wielu modyfikowalnym klawiszom, każdy dostosuje sprzęt do własnych potrzeb, co może być kluczowe podczas grania w trybach multiplayer. Osobiście wolałbym żeby przyciski były umiejscowione bliżej siebie. Szeroki rozstaw klawiszów bywa szczególnie odczuwalny podczas pisania, ale można do tego przywyknąć. W chwili testowania gier, w ogóle nie zwracałem na to uwagi.

Klawiatura sprawia wrażenie solidnej i taka w istocie jest. Przyciski są wytrzymałe, a to w sprzęcie przeznaczonym do gamingu ma kluczowe znaczenie. Klawisze posiadają delikatne zaokrąglenia, dzięki czemu palce się z nich nie ześlizgują, a przypadkowe wciśnięcie sąsiedniego przycisku raczej nie powinno mieć miejsca.

Podsumowanie

Klawiatura Ravcore Blade to urządzenie jak najbardziej godne polecenia. Osoby zdecydowane na zakup sprzętu, otrzymają bardzo dobry produkt, który powinien im służyć przez długi okres czasu. W razie jakiejkolwiek awarii, firma udziela dwunastomiesięcznej gwarancji door-to-door, więc nie musimy obawiać się o wysyłkę, czy problemy z przyjęciem zepsutego urządzenia. Klawiatura kosztuje trochę ponad dwieście złotych, ale jeśli ktoś ceni sobie jakość i funkcjonalność, w tym przypadku powinien dać Racvore'owi szansę.

Klawiaturę do testów dostarczyła firma Ravcore, za co serdecznie dziękujemy!

Autor: Łukasz Morawski